Tam Dişsizlikte Implant

Tam Dişsizlikte Implant

Tam Dişsizlikte Implant

Tam Dişsizlikte Implant

Hiç arzu etmesek de, yaşamımızın bir noktasında çeşitli sebeplerle dişlerimizin tümünü kaybetmek zorunda kalabiliriz. Tam dişsizlik olarak ifade edilen bu durumdaki tedavi seçenekleri;

1- Implantlarla hazırlanan sabit protezler

2- Implantlarla hazırlanan hareketli protezler

3- Hiç implant olmadan yapılan hareketli, yani hastanın kendisinin takıp çıkartabildiği total protezlerdir.

Bunlar arasında hastayı en çok zorlayanlar implant kullanılmadan hazırlanan totel protezlerdir.

Deneyimli hekimin ileri teknoloji ile iyi bir protez yapmasının yanında en az bunun kadar önemli olan, hastanın protezini nasıl kullanılabileceğini öğrenebilmesidir. Bunu belirleyen de kişinin kassal uyum yeteneği ve psikolojisidir. Yaşımız ilerledikçe uyum yeteneğimiz azalır. Bu sebeple ilk kez kullanacak kişilerin bir de yaşları ileri ise  kassal ve psikolojik uyumun sağlanması için zaman geçmesi gerekebilir.

Total protezler, kaybolan fonksiyon, fonasyon, estetiğin hastaya iadesi ve ağızda kalan doku ve dişlerin sağlığının devamlılığın sağlanması için yapılan apareylerdir. Bu protezler çoğu zaman doku destekli, bazen de dişle doku destekli olup ağız içinde büyük  yerler kaplarlar. Bu nedenle protez  ilk takıldığında ağzınızda büyük bir kitle varmış gibi algılamak normaldir. Bu yabancılık duygusunun geçmesi 6-8 hafta sürecektir.

Sabit bir protez, hem işlevsel hem de estetik açıdan fayda sağlar ve tam protezler veya implant overdentures gibi alternatif tedavi seçenekleriyle karşılaştırıldığında, hastanın kendi doğal diş yapısına oldukça benzer olarak kabul edilebilir. Daha rahat olduğu düşünülen ve mukozal desteğe ihtiyaç duyulmadığı için sabit bir protez için önemli ölçüde azaltılmış bir hacim vardır, hastalar daha fazla güçle çiğneyebilir ve daha geniş bir yelpazede yiyecekler yiyebilir.

Sabit protezler, daha yüksek çiğneme kuvvetlerine uyum sağlaması nedeniyle arka çene kemiği kazanımına yol açarken, menteşeli diş üstü protezler arka bölgelerde kemik kaybına neden olur. Hastalar sonuç olarak sosyal güvenin arttığını ve rapor edilen yaşam kalitesi memnuniyet skorlarının sabit implant protez ile en yüksek olduğunu bildirmiştir. Tüm sabit protezlerde, bu protezler hasta tarafından temizlik için çıkarılamayacağından ağız hijyenine erişim sağlamak için kontur dikkatlice şekillendirilmelidir. Sabit bir protez ağız mukozasına yakın olduğunda, protezin yüzeyi pürüzsüz ve çok cilalı olmalıdır.

WhatsApp Mail