Makaleler

Diş Apsesine Ne İyi Gelir?

Diş Apsesine ne iyi gelir? Diş apsesi nasıl gider? Diş Apsesi Belirtileri Nelerdir? Diş Apsesi evde geçer mi? Kırık, aşınmış veya çürümüş bir dişiniz varsa, bakteriler çatlakların içerisine doğru nüfuz edebilir. Bu, diş apsesine neden olabilecek enfeksiyonların büyümesine yol açar. Bakteriler dişin merkezine ulaşmayı başarırsa dişi enfekte edebilirler. Sonuç olarak, dişte irin birikmeye başlayabilir ve size şiddetli diş ağrısı verebilir. Diş enfeksiyonu için erken tedavi gereklidir; aksi takdirde diş etlerinizi etkileyebilir diş etlerinde ağrı sızı ve diğer ciddi ağız sorunlarına neden olabilir.

Diş Apsesine Ne İyi Gelir?

Diş apsesi için en iyi tedavi bir diş hekimine gitmektir. Diş apsesinden diş hekimine gitmeden nasıl kurtulacağınızı düşünenlerdenseniz, rahatlamanıza yardımcı olabiliriz. Diş apsesinin neden olduğu ağrı ve rahatsızlıktan kurtulmanıza yardımcı olabilecek bazı ev ilaçlarını keşfetmek için okumaya devam edin.

Ağzınızı tuzlu suyla çalkalayın

Rahatsızlıktan geçici olarak kurtulmak için ağzınızı tuzlu suyla çalkalayın.  Tuzlu suyla durulama da yaraları iyileştirmek için etkili bir şekilde çalışır ve sağlıklı diş etlerini destekler.
½(yarım) çay kaşığı tuz alın ve bir bardak ılık suya dökün. Ağzınızı bu tuzlu ilaçla çalkalayın ve çözeltiyi en az 2 dakika boyunca çalkalayın. Bunu günde üç kez yapın.

Kabartma tozu durulama

Mutfağınızda halihazırda bulunan apseli bir diş için bir başka harika tedavi de kabartma tozu. Kabartma tozu, ağız plağını etkili bir şekilde yok eder ve plakla savaşmaya yardımcı olur. Tuzlu suya benzer şekilde, su ve kabartma tozu karışımı yapın ve ağzınızı günde iki kez 5 dakika boyunca çalkalayın.

Kekik esansiyel yağı

Kekik yağı, diş apsesinin neden olduğu ağrıyı diş hekimine gitmeden gidermenize yardımcı olabilecek antioksidan ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Kekik yağını kullanmanın en iyi yolu, onu bir taşıyıcı yağ ile karıştırmaktır, aksi takdirde diş etlerinizi tahriş edebilir. Esansiyel kekik yağını bir taşıyıcı yağ ile karıştırın ve karışımı bir pamuk yardımıyla enfekte olmuş bölgeye uygulayın. Karışımı on dakika dinlendirin ve ardından tükürün.

Buz Tedavisi

Soğuk kompres, diş enfeksiyonunun neden olduğu ağrı ve iltihaptan kurtulmanıza yardımcı olabilir. Bir buz paketi kullanın veya birkaç buz küpü alın ve bir havluya sarın. 15 dakika boyunca şişmiş bölgeye kompresi yerleştirin ve kapatın. Bu yöntemi günde birkaç kez tekrarlayabilirsiniz.

Sarımsak ezmesi

Sarımsak, mükemmel bir bakteri öldürücüdür ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur. Bir diş sarımsağı ezin ve bir macun yapın ve etkilenen bölgeye sürün.

Dişhekimi Randevusu

Yukarıda saymış olduğumuz uygulamaları denemeden önce mutlaka bir diş hekimi muayenesi olunuz. Diş hekimine gitmeden kesinlikle bu uygulamaları evde denemeyeniz. En doğru ve tek doğru tedavi seçeceği size en yakın bir diş hekimine muayene olup tedaviniz ile ilgili bilgi almaktır.

Yukarıda yazılı olan metin tamamen bilgilendirme amacıyla yayınlanmıştır. Hiç bir tıbbi tedavi ve tanı yerine geçmemektedir. En doğru çözüm bir diş hekimi muayenesi sonrası ortaya çıkacaktır. İletişim adresimizden bize ulaşarak bir randevu oluşturabilirsiniz.