Genel Makaleler

Bir Günde İmplant, Aynı Günde Hızlı İmplant Tedavisi

Bir günde implant söylemiyle aslında diş hekimliği bünyesinde gerçekleşen önemli bir gelişmeden bahsetmekteyiz.
 Çünkü hem estetik görünüm hem de çiğneme fonksiyonu açısından ağız yapısıyla doğal dişler gibi uyumludur. Bedenimizin ve ruhumuzun vitrini niteliğindeki yüzle ahenkli bir şekilde bir ömür ağızda kalacak estetik implant dişler yapmaktayız. Günümüzde sahip olunan teknolojik yeniliklerle ve ilerlemelerle basitçe diş tedavisi olmanın ötesinde; ağız içerisinde adeta harmonik ve estetik bir duruş sergilemektedirler. Aynı gün implantlar, genellikle acil durumlarda, hızlı diş tedavisine ihtiyaç duyan hastalar arasında çok popülerdir. Diş implantları ancak yeterli diş eti ve kemik desteği olduğunda çekimle aynı randevuda yerleştirilebilir. Aksi takdirde konvansiyonel bir implant tedavisi takip edilecek ve kemik ve diş etinin tekrar büyümesi için 3-4 aylık bir iyileşme süresi gerekmektedir. Bir günde implant yapımı ile alakalı videomuzu izleyebilirsiniz.

Bir Günde İmplant Nedir?

Bir günde uygulanan implant tedavisi zaman içerisinde kaydedilen teknolojik ilerlemelerle ve dijital sahada gerçekleştirilen ölçümlerle çok daha işlevsel ve estetik bir hal almış olup dayanıklılığı da aynı oranda artmıştır; aynı zamanda uzayan tedavi süreleri artık bir günde dahi gerçekleşir olmuştur. Yani aynı gün içerisinde hem implant yerleştirilmesi hem de bu implantların üzerine dişlerin konulması mümkündür. Bunun yanı sıra bu dijital ölçüm ve yapılandırmalarla implant tedavisinin gerekli tüm aşamalarını bir günde yapabilmekteyiz.

Bir Günde İmplant Mümkün mü?

Dijital estetik diş hekimliği yöntemleriyle artık bir günde implant yerleştirmeyi ve aynı gün içerisinde implant üzerine diş koymayı teknik anlamda mümkün kılmakta. Bu işlem yeni bir işlem de değil 20 senden fazladır uygulanagelen kendini artık klinik olarak ispatlamış bir yondemdir. Gerekli görüldüğü taktide buna dair bir planlama yapılarak aynı gün implantı ve üzerine dişi takabiliyoruz.

1 Günde İmplant Avantajları

Dijital diş hekimliği kapsamında kullanılan teknik imkân ve yöntemlerle tedavinin tüm aşamalarında teknolojik ölçüm ve görüntüleme cihazlarından istifade edilmektedir. 3-D teknolojisi ile hastanın ağzının, dişlerin ve kemiklerin mevcut hali; diş etrafındaki yumuşak ve sert dokular dijital ölçüm aletleriyle taranır ve üç boyutlu olarak bilgisayar ortamına aktarılır.

Aynı Günde İmplant Hangi Durumlarda Tercih Edilir?

Klinik olarak bir günde diş çekilmesi ve implant yerleştirilmesi tedavilerini tavsiye ediyoruz hatta bu uygulamalar diş kayıplarında öncelikli tavsiyemizdir.Dişin çekilmesine neden olan enfeksiyonun akut durumda olması, kemik dokusunun enfeksiyonlu olması gibi nedenler söz konusu değilse aynı gün dişin çekilip implant yerleştirilmesi estetik açıdan önereceğimiz bir uygulamadır.Fakat takdir edersiniz ki dişin çekilmesine neden olan birtakım enfeksiyon kaynaklı rahatsızlıklar olabilir; antibiyotik tedavisi gerekli olabilir. Bu nedenle implant işleminden önce klinik olarak bu gibi rahatsızlıklara tedavi uygulanmalıdır. Ayrıca kemik dokusunda kayıplar yaşanmışsa ve implant tedavisi için kemikler elverişli değilse kemik ve doku oluşumuna yönelik tedavilerle implant işlemi için uygun zemin hazırlanmalıdır.

Aynı Günde İmplant Nasıl Hazırlanır?

Alınan ölçümlere göre implantlar hazırlanır. Bilgisayar ortamına rengi ve şekli belirlenen dişlerle bir gülüş tasarımı yapılır. Hastayla mutabık olunduğu takdirde laboratuvar ortamında oldukça incelikli işlemlerle dişler hazırlanır; ardından implant yerleştirildikten sonra üzerine dişler konulur.  Görüldüğü üzere estetik implant tedavisi uygulama öncesinde her aşama için ayrı hazırlık gerektiren bir işlemdir ve tüm bu işlemleri klinik olarak bir günde yapabilmekteyiz.

Aynı Günde İmplant Uygulaması

Dijital diş hekimliğinin altyapısı üç boyutlu ölçümlerden ve teknolojik cihazlardan oluşmaktadır. Bu sayede ağız ölçümlerindeki muhtemel hatalar ortadan kalkmakta; ağız ölçümüne göre birebir tedavi materyalleri hazırlanmakta; dijital ortamda tasarlanan diş formu sayesinde hasta tedavi sonrası oluşacak görüntüye dair fikir edinebilmektedir. Bu bakımdan aslında dijital diş hekimliği hastalarımıza tıpkı bir kıyafeti dener gibi dişlerinin muhtemel görünümü hakkında prova yapma imkânı da sağlamaktadır. Hastanın beklentileri ve ihtimaller dijital ortamda tatbik edilerek bir neticeye varılmaktadır. Bu sebeple dijital diş hekimliği ile operasyonunun teknik yapısını inşa etmekle kalmıyoruz. Aynı zamanda hastalarımıza 1 günde implantın yanında bir günde estetik gülüş de kazandırıyor. Kliniğimize başvurduğunuz takdirde öncelikle tanışma mahiyetinde bir ağız ve diş durumunuzu dijital yöntemle analiz ederiz; tek diş eksikliği gibi vakalarda kliniğe geldiğiniz aynı gün içerisinde implant dişinizin takılması mümkündür. Fakat birden fazla implant uygulanacaksa ve başka tedaviler de gerekliyse birkaç hafta gerekli olabilir.Aynı gün implant yerleştirilmesi ve aynı gün içerisinde implant üzerine dişin yerleştirilmesi hastalarımızın çoğunda uygulanabilir eğer ki hastanın ağzında kemik sağlığı yerindeyse. Bu analizler sonucu nasıl bir tedavi uygulanacağına ve kaç aşamadan oluşacağına karar veririz. Bu tanışma faslından 3-5 gün sonrasında muhtemelen implant ve dişler ağzınıza yerleştirilmiş olur fakat burada atlanılmaması gereken husus vakanın sahip olduğu problemlerin boyutudur. Eğer ki birden fazla implant uygulanacaksa ve implant uygulamasından önce başka ön tedaviler gerekli ise bu süreç birkaç haftaya kadar uzayabilmektedir.Genel olarak söyleyebiliriz ki kliniğimize başvuran hemen hemen tüm hastalarımıza (şeker hastaları, kanser hastaları da dâhil) implant tedavisi uygulamaktayız.

1 Günde İmplant Fiyatları

Aynı günde implant tedavisi yapılabilmesi için teknolojik alt yapınız buna uygun olmalıdır. Buda sizin daha rafine bir operasyon gerçekleştirmenizi kolaylaştırır. Bu ise tedavinin maliyetini yükseltmektedir. Dişin telafi edilmesi adına aynı günde tedavi ile cevap verildiği için buda maliyet oluşumunu yükseltir. 2024 implant fiyatları için ilgili sayfamız.

Aynı Randevuda Neler Yapılır?

Bir diş çekildikten sonra, diş implantı yerleştirilmeden önce yuvanın yaklaşık 6 hafta ila üç ay süreyle iyileşmesi gerekir. Kök yuvalarının büyük olması veya enfeksiyonların kistlere neden olduğu durumlarda, daha uzun sürebilir. İyileşme süresi duruma göre değişir.
Bir diş – tipik olarak bir kesici diş, köpek veya küçük azı dişleri – çekildiğinde ve aynı randevuda bir implant yerleştirildiğinde buna “hemen yüklenmiş implant” denir.
Hemen yüklenen implantlar yalnızca koşullar izin verdiğinde mümkündür – bu, iyi bir diş eti ve kemik desteği olduğunda gerçekleşir
Klinik değerlendirmede bir dental 3D CBCT taraması, bu prosedürün yapılıp yapılamayacağını belirleyecektir.
Dişi veya dişleri çektikten sonra, implantı güvenli ve sağlam bir şekilde yerleştirmek için bazen bir yuva koruması (küçük bir kemik büyütme) gereklidir.
Aynı randevuya geçici bir akrilik kron da yerleştirilir.
İmplant entegre edildiğinde 3-6 ay süre geçici kuron son porselen kronla değiştirilir.

Bir Günde Kaç Diş Yapılır?

Bazen birden fazla dişi çıkarmak ve aynı randevuda birden fazla implant yerleştirmek mümkün olabilir. (implant destekli bir köprü oluşturmak amacıyla.)
Bazen bir diş çenesinin tamamını çekip aynı randevuda birden fazla implant yerleştirmek mümkün olabilir. Buna aynı günde diş denir.

Bir Günde İmplant Cerrahisi Mümkünse Neden Aylarca Bekliyoruz

Madem aynı gün üzerine diş konulabiliniyor neden 2 – 3 ay bekleme süreleri var?
İmplantla ilgili, Bir günde implant yapılmasıyla ilgili artık çoğu vakada aynı gün implantı koyarak üzerine dişi koyabiliyoruz. Bunu bazı durumlarda hastaya önermediğimiz bizim de oluyor ama bunun nedeni daha ziyade ekonomik oluyor çünkü bir günde implant yapılması daha fazla teknik hazırlık gerektiriyor buna bağlı olarakta maliyeti arttırıyor. Bu mali kısmı göz ardı edecek olursak bize başvuran vakaların %80-90’ından fazlasında aynı gün implantla beraber üzerine dişi koymamız mümkün. Hatta ve hatta aynı gün artık sıklıkla yaptığımız şey çekilmesi gereken bir diş söz konusuysa ordan bu dişi alıp aynı gün implantı koyup yeni dişiyle hastamızı uğurladığımız, burdan gönderdiğimiz, hastamızın normal hayatına devam edebildiği herhangi bir problem yaşamadan sıklıkla uyguladığımız yöntemlerden bir diğeri. Bu artık klinik olarak kendini dünyada ispatlamış bir yöntem biz de bunu kliniğimizde uyguluyoruz.

MERAK EDİLENLER

Sıkça Sorulan Sorular

Elbette, aynı gün diş çekilip implant yapılması mümkün. Implant çok uzun zamandır yapılan bir tedavi. Implant tedavisi son 20 senedir aynı gün diş çekimi ile beraber implant yapılmaktadır. Aynı gün diş çekildiğinde aynı gün implant ve üzerine diş koyulması çok güvenli bir tedavi yöntemidir. Bu tür vakalarda iyileşme ile ilgili süreci doğru şekilde yönetildiğinde çok rahat bir şekilde aynı günde dişi de üzerine koyabiliyoruz.

Herhangi bir durumdan dolayı bir kişinin tek dişinin çekilip aynı günde implant ve diş koyulması gerekiyorsa buna dair bir planlama yapılarak tek bir günde mümkün. Eğer diş çekilmesi gerekiyorsa bir bölgede bunu aynı gün orada dikişsiz bir şekilde yapmamız çok rahat bir şekilde mümkün ve hastanın konforunu arttırmaktadır. Hasta için bu çok önemli çünkü bu diş kaybı ön bölgede olabiliyor.