Makaleler

Evde Diş Beyazlatma Yöntemleri

Ağız Hijyeni

Evde Diş Beyazlatma Yöntemleri; Sağlıklı kokan ve iyi bir durumda olan ağız içi  kendini şu şekilde belli eder;

  • Dişleriniz temiz ve kirden arınmıştır.
  • Diş etleri dişlere sıkıca tutulur ve fırçalarken veya diş ipi kullandığınızda incinmez veya kanamaz.
  • Ağız kokusu olmaması gerekir.

Dişlerinizi fırçalarken, diş ipi kullanırken incinir, dişleriniz fırçalama esnasında kanarsa veya sürekli ağız kokusu yaşıyorsanız, mutlaka diş hekiminize görünün. Bu koşullardan herhangi büyük bir sorun olduğunu gösterebilir.

Diş hekiminiz, iyi ağız hijyeni tekniklerini öğrenmenize yardımcı olabilir ve ağzınızın fırçalama ve diş ipi kullanımı sırasında ekstra dikkat gerektirebilecek alanlarını belirtmenize kesinlikle yardımcı olacaktır.

İyi Ağız Hijyeni Nasıl Uygulanır?

İyi bir ağız hijyeni sağlamak, dişleriniz ve diş etleriniz için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biridir. Sağlıklı dişler sadece iyi görünmenizi ve hissetmenizi sağlamakla kalmaz, düzgün yemek yemenizi ve konuşmanızı da mümkün kılar. İyi ağız sağlığı, genel sağlığınız için önemlidir.

Düzgün fırçalama ve diş ipi kullanma dahil günlük koruyucu bakım, sorunları gelişmeden önce durdurmaya yardımcı olur ve ilerlemesine izin verilen durumları tedavi etmekten çok daha az acı verici, daha az maliyetli ve daha az problemle karşılaşmanıza olanak tanır.

Diş hekimine yapılan düzenli ziyaretler arasında, diş çürüğü, diş eti hastalığı ve diğer diş problemlerine yakalanma riskini büyük ölçüde azaltmak için her birimizin atabileceği basit adımlar vardır. Bunlar şunları içerir:

  • Günde iki kez iyice fırçalamak ve her gün diş ipi kullanmak.
  • Dengeli bir diyet yemek ve öğünler arasında ara öğünleri sınırlamak.
  • Diş macunu dahil florür içeren diş ürünleri kullanmak.
  • Diş hekiminiz size söylerse florürlü su ile ağız çalkalamak.
  • Florürsüz bir bölgede yaşıyorlarsa 12 yaşın altındaki çocukların florlu su içmelerini veya florür takviyesi almalarını sağlayabilirsiniz.

Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

Hepimiz o daha parlak, daha beyaz gülümsemenin peşindeyiz. Ne yazık ki, kahve bağımlılığımız, çay, kola, şarap,  veya antibiyotikler ve kara dutlar gibi şeyler, inci gibi beyazları korumamızı engelliyor. AVM’lerdeki solüsyonlardaki kimyasallardan uzak durmak ve profesyonel diş beyazlatma randevuları istemiyorsanız, işe yaradığı kanıtlanmış bir avuç evde tedavi yöntemi vardır.

Evde daha beyaz, daha parlak bir gülümseme elde etmenin en iyi doğal yollarından bazıları için aşağıda bir kaç çözüm derledik.

Tüm bu sıraladığımız maddeleri Profesyonel Bir Diş Hekimliği tavsiyesi doğrultusunda yapmanız sağlığınız için en doğru karar olacaktır. Bu sebeple en başta bizimde bağlı olduğumuz Türk diş Hekimleri Birliği listesinden size en yakın bir diş hekimi seçip hemen randevu alabilirsiniz. Kliniğimizdeki Diş Beyazlatma prosedürü ile ilgil bilgi ve randevu almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

1- Hindistan Cevizi Yağı/Yağ Çekme

Hindistan cevizi yağının saçlarımız için mucize bir işçi olduğunu hepimiz biliyoruz, ancak dişlerinize de iyi geldiği ortaya çıktı. Ayurveda yağ çekme geleneği, ağız içindeki toksinlerin, bakterilerin ve plakların çözülmesine yardımcı olabilir, bu da genel ağız sağlığının iyileştirilmesine ek olarak daha parlak bir gülümsemeyle sonuçlanabilir. Dişlerinizi 4-5 dakika fırçaladıktan sonra günde 1 ila 2 dakika çalkalayın ve bir hafta içinde sonuçları görmeye başlayacaksınız. Ancak bunun normal diş bakımınızın yerine geçmediğini unutmayın. Diş Hekimleri genel olarak , “Bu iyi, ancak yine de tüm düzenli hijyen adımlarını uygulamanız gerekiyor: diş ipi, fırçalayın, dilinizi temizleyin ve durulayın” diyor.

Evde Diş Beyazlatma Yöntemleri

2- Lifli Gıdalar

1 hafta boyunca günlük fırçalamaya ek olarak, Sabah ve Akşam; iki hafta boyunca lifli gıdalardan oluşan bir diyet takip ederseniz bu lifli gıdaların diş yüzeyine mekanik etkilerine daha beyaz ve temiz dişlere 2 hafta sonunda kavuşacaksınızdır. Kereviz ve havuç da bu teknik için mükemmel bir seçimdir: Genel olarak Diş Hekimleri, “Dişlerinizde kalan plakların bir kısmını yemekten temizleyebilir” diyor. Tüm bu çiğneme, ağzın doğal temizleme maddesi olan tükürük üretimini de artırır.

Evde Diş Beyazlatma Yöntemleri

3- Evde Diş Beyazlatma – Elma sirkesi

Elma sirkesi vücuda bir ton fayda sağlar ve diş lekelerini çıkarmanın güçlü bir yolu olabilir. Asitler diş minesini de çıkaracak kadar güçlü olduğundan kullanırken çok dikkatli olun. Yarım kaşık elma sirkesini bir bardak su ile seyreltin. O elma sirkeli su ile 30 saniye ağzınızı çalkalayıp tükürün. Hemen arkasından florürsüz bir diş macunu ile dişlerinizi 3 dakika boyunca fırçalayın. Bu işlemi her gece 2 hafta boyunca yapmanız sonrasında dişlerinizin beyazladığını göreceksiniz.

Evde Diş Beyazlatma Yöntemleri

4- Evde Diş Beyazlatma – Karbonat

Diş macunun üzerine çok az karbonat serpiştirerek yapılacak olan diş fırçalama bir seferde diş üzerindeki lekeleri çıkartmada etkili olabilmektedir. Bu işlemin diş yüzeylerini aşındırabileceğini unutmayın.

Evde Diş Beyazlatma Yöntemleri

5- Evde Diş Beyazlatma – Kalsiyum

Kalsiyum diş minesini oluşturan mineraldir; Büyürken, yeterince aldığınızdan emin olmak, dişlerinizin sağlıklı bir koruma katmanına sahip olacağı anlamına gelir. Özellikle sert peynirler (birkaçını saymak gerekirse parmesan, ezine, gouda, Monterey jack, pecorino romano ve asiago), dişleri fırçalamaya yardımcı olur.

Evde Diş Beyazlatma Yöntemleri

6- Evde Diş Beyazlatma – Muz Kabukları

O gün bir fırçaya ulaşamıyorsanız muz kabuğu ile dişlerinizi temizlemeyi deneyebilirsiniz. Temiz muz kabuğu alın ve içini iki dakika dişlerinize sürtün. Diş Hekimleri “Evet, bu bir şey” diyor. “Aslında bazı diş lekeleri pul pul dökebilir.” Vücudumuzun sevdiği potasyum, magnezyum ve manganez de dişlerdeki yüzey lekelerini gidermeye yardımcı olabilir” diyor.

Evde Diş Beyazlatma Yöntemleri

7- Evde Diş Beyazlatma – Kahve Tüketimi

Bu yöntemin diğerleri kadar eğlenceli olmadığını biliyoruz, ancak dişleri lekelerden korumanın en kolay yollarından biri, ilk etapta onları lekelememektir. Koyu soda, kahve, siyah çay ve kırmızı şarap, zamanla dişlerde lekelenme veya grileşme etkisi yaratacak sıvılardır. Örneğin; işe giderken ara öğün için yanına aldığın yaptığın meyve suyu? Diş Hekimleri, “İnsanlar hareket halindeyken konsantre meyve suyu vb. içiyor. Daha sonra kimse fırçalamıyor, bu nedenle pigment dişlerde kalıyor” diyor. Daha koyu içecekler için bir pipet alın ve gülümsemenizin beyaz kalmasını istiyorsanız bazı koyu renkli yiyecekleri nasıl yediğinize dikkat edin.

Diş Hekimleri genel olarak “yüzey lekelerini çıkarmak için aşındırıcı malzemeler kullanarak” daha beyaz dişlerin görünümünü verdiğini, ancak aynı zamanda diş minesini kaldırabileceğini ve diş eti dokusuna zarar verebileceğini söylüyor. Bu tekniklerden herhangi birini kullanırken dikkatli olun ve diş etlerinde artan hassasiyet veya iltihaplanma fark ederseniz durun diyor.

Evde Diş Beyazlatma Yöntemleri

Yukarıda bahsi geçen tüm öneriler bilgi amaçlıdır. Profesyonel Bir Diş Hekimi desteği almadan bunları evinizde uygulamayınız.