Makaleler

Diş Törpüleme Nedir?

Diş törpüleme diş yüzeyindeki istenmeyen durumları, görünüşünü, uzunluğunu, büyüklüğünü bireyin isteğine göre tedavi etmeye denir. Bu tedavi estetik ve kozmetik diş hekimliği işlemidir.
Hiç dişlerinize aynada bakıp onlarda bir şeyleri düzeltme isteğiniz oldu mu? Dişlerinizin görünümü hakkında iyi hissetmek, sosyal etkileşimlerinizin kalitesini ve bununla birlikte özgüveninizi etkileyebilir. Bildiğiniz üzere, gülümsemenizi iyileştirebilecek birçok diş tedavisi vardır. Diş telleri, diş beyazlatma ve diş kaplama, gülüş tasarımı yöntemleri sadece birkaçıdır. Peki, diş törpüleme nedir? Bu yazıda bunun ne olduğunu, nasıl uygulandığını ve bu tedaviden sonra dişlerinize nasıl bakmanız gerektiğini anlatacağız.

Amerikan Diş Hekimleri Birliği, genç yetişkinlerin %38’inin diş sorunları nedeniyle hayatlarını daha az tatmin edici bulduğunu bildirdi. Estetik diş hekimliği sadece dişlerinizin estetiğini iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda kendinizi iyi hissetmenize de yardımcı olabilir. Tedaviler, dişlerin yanlış hizalanmasının düzeltilmesini, beyazlatılmasını ve diş boyutunun ve şeklinin yeniden şekillendirilmesini içerir. Diş törpüleme, dişlerinizin genel görünümünü iyileştiren, emayeoplasti, diş yeniden şekillendirme veya dişin yeniden şekillendirilmesi olarak bilinen bir diş kozmetik diş hekimliği prosedürüdür. Bazı diş hekimleri bu kozmetik tedaviyi ortodontik yolculuğunuzun bir parçası olarak önerebilir.

Diş Törpüleme Sırasında Ne Olur?

Törpüleme, minimal veya hiç rahatsızlık vermeyen invaziv olmayan bir prosedürdür. Tedavi sırasında, az miktarda diş minesini (dişlerin dış tabakası) çıkarmak için bir zımpara diski veya elmas frez içeren dental ekipmanlar kullanılır. Dişlerin uzunluğunu, boyutunu ve/veya şeklini ayarlamaya ve yeniden şekillendirmeye yardımcı olur. Diş törpüleme, özellikle diş uzunluğu eşit olmayan kişilerde dişlerde simetri de oluşturabilir. Diş hekimi dişleri yeniden şekillendirdikten sonra tedaviyi tamamlamak için bölgeyi parlatacaktır. İşlem genellikle gülüşünüzün görünümünde ani değişikliklerle tek bir randevuda tamamlanır. Uygulanan yöntem bireyin problemlerine göre değişir, birey dişlerin uzun olmasından şikayetçi ise bireyin yüz ve duygusal estetiklerine göre en sağlıklı bir şekilde yüzdeki harmoni bozulmadan istenen şekilde uygulanır. Bu bahsettiğimiz noktalar diş törpüleme tedavilerinde en çok dikkat edilmesi gereken şeylerdir bunlara dikkat edilerek kırık diş törpüleme, tavşan diş, ön diş törpüleme, diş ucu törpüleme, köpek dişi törpüleme gibi şekillerde tedavi yapılır.

Diş Törpüleme Zararlı mı?

Aşırı törpüleme yüzünden diş minesine zarar verme, diş minesi kaybı, doğru yapılmayan recontouring işlemi ve kapanışa bakılmaması ve hassasiyet artışı gibi problemlerin olma riski mevcuttur. Bu sebepten ötürü bu konuda uzman estetik diş hekimi, kozmetik diş hekimi seçmeye özen gösterin. Doktorunuzu seçerken yorumlarına bakın, eğitimine bakın, yaptığı tedavilere bakın çoğu doktorlar tedavilerini sosyal medya hesaplarında paylaşır bu şekilde incelemenizi yaparak doktorunuzu dikkatli seçin. Bu konuda uzman doktor en iyi ekipmanlar ve tecrübesi ile dişlere herhangi bir zarar vermeden tedaviyi bitirebilir konuda uzman bir doktor ile tedavi etmeniz önemlidir.

Online Randevu Alın

.

Diş Törpülemeye İhtiyacım Var mı?

Aşağıdaki durumlarda muzdaripseniz bu tedaviyi yaptırmayı düşünebilirsiniz:

  • Dişleriniz arasında hafif bir düzensizlik varsa,
  • Genel olarak dişleriniz deforme olmuşsa,
  • Ön dişlerinizde bir düzensizlik varsa,
  • Sivri tipolojiye sahip dişleriniz varsa,
  • Diş minelerinizde düzensizlik, girinti – çıkıntı varsa,
  • Diş kırıklarınız varsa

Diş Törpüleme Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tedavi, diş minesini incelttiği için bu işlemden sonra dişlerinize özel dikkat göstermeniz önemlidir. İyi bir ağız hijyeni rutini sürdürerek başlayabilirsiniz; dişlerinizi günde iki kez fırçalayın ve dişler ile diş etleri arasındaki plak ve bakterileri bir diş ipi ile temizleyin. İşlemden sonra sert yiyecekleri ısırmaktan ve çiğnemekten kaçının.

Mükemmel bir gülümsemeye sahip olmayı hak ediyorsun. Neyse ki, odontoplasti(recontouring) gibi diş estetiği tedavileri ile iyi bir yolda olacaksınız. Dişlerinizi tek bir diş hekimi randevusunda düzeltmek ve tedavi etmek istiyorsanız bu prosedür iyi bir seçenektir. Bunun sizin için doğru tedavi olup olmadığını belirlemek için diş hekiminizle konuşmayı unutmayın. Dişlerinizin görünümünü iyileştirdikten sonra, iyi bir diş bakımına devam etmelisiniz. Bu, gülümsemenizi koruyacak ve diş sağlığı sorunlarının önlenmesine yardımcı olacaktır.

Diş törpüleme Fiyatlarını öğrenmek ve randevu almak için bize iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.