Makaleler

Lamine Diş Nedir?

Lamine diş kaplama yada diğer adıyla “yaprak dişler” genellikle diş yüzeyleri ile ilgili endişeleri olan insanlar için tasarlanmış estetik yapılardır. Bunları çok hazırlık gerektirmeyen ve dişleri aşındırma işleminin minimalde tutularak hazırlandığı porselen bir kaplama olarak düşünün. Dişlerinizin beğenmediğiniz görüntüsünün düzeltilmesini istiyorsanız yaprak dişler kozmetik diş prosedürleri içinde en iyi seçim olabilir. Adeta göze takılan lensler gibi dişin ön yüzeyine gelen bu yapılarla dişleri kozmetik anlamda yeniden tasarlıyoruz. Ancak, yaprak diş seçtiğinizde, bulabileceğiniz en iyi estetik diş hekimi ile çalışmalısınız. Yaprak lamina dişlerde kullanılan malzeme özellikle çok ince olup, standart porselen kaplamalardan çok daha hassastır. Sadece deneyimli bir diş hekimi ile Laminalardan beklediğiniz estetik görüntüde sonuçlar elde edebilirsiniz. Yıllar boyunca elde ettiğimiz tecrübeye sahip olmayan birine giderseniz, laminalarınızın kırıldığını görebilir ya da dişlerinizi fazlasıyla aşındırabilirler veya diş eti problemlerine açık davetiye çıkartan yapılarla karşılaşabilirsiniz.

Lamina Diş (Yaprak Diş) Uygulanırken Kendi Dişimiz Kesilir mi?

Lamina diş uygulaması alttaki dişin sağlığına bir zarar vermeden yapıldığımız bir uygulamadır. Dişte hiçbir kesilme işlemi olmadan dişin üzerine yapıştırılır. Estetik diş hekimi Dr. Abulkadir Narin’in bu konu hakkındaki videosunu hemen aşağıda izleyebilirsiniz.

Lamina Diş (Yaprak Diş) Kimlere Uygulanır?

Teknik anlamda herkese ve her dişe uygulanabilir. Dişin bir parçasının kırık olması lamina yapılmasına engel değil. Bir diş üzerinde dolgunuz var ise o laminayı dolguyu içerecek şekilde genişleterek dişin ön yüzeyine yapıştırıyoruz. Diş rengini düzeltmek, boşlukları kapatmak, kırık veya çatlak dişleri düzeltmek, dişlerin şeklini düzeltmek veya ufak düzensizlikleri gidermek için lamine dişler tercih edilebilir.

Sağlam Dişin Üzerine Yaprak Diş Uygulanır mı?

Tabi ki laminanın en büyük güzelliği bu dişin sağlığına bir zarar vermeden o sağlam dişi sağlıklı dişi daha estetik hale getirme adına daha beyaz görünme daha güzel bir formda olmasını sağlama, daha iyi bir dizilimde olmasını sağlama adına yapabildiğimiz bir uygulama.

Lamine Diş Kaplama Tedavisinin Avantajları

Lamina diş kaplamanın en önemli avantajı alttaki dişin sağlığına zarar vermeden bunu yapabiliyor olmamız. Normal kaplamaları hazırlarken dişleri kesmek zorunda kalıyorken lamina dişlerde bu kesimleri yapmak zorunda kalmıyoruz. Dişin sağlığına zarar vermeden kozmetik değişiklikler yapabiliyoruz.

Yaprak Diş kaplama, renk olarak ışık geçirgenliği sayesinde oldukça doğal durmaktadır. İlk yapıştırmadan sonra kontrol edilip renk ton ve yapısı beğenildiği an dişler sabitlenebilmektedir.

Ağız temizliği kolay yapılabilmektedir. Şekillendirmesi 3 boyutlu yapılmakta olması sebebiyle çok rahat kullanım sağlanabilmekte ve direnci oldukça yüksektir.

Tek dişe ya da tüm dişlere uygulanabilmektedir ve gülüş tasarımı olarak çok güzel bir sonuç vermektedir.. Doğal olması sebebiyle hastanın kendi dişleriyle arasındaki fark anlaşılamamaktadır. Yiyecek ve içeceklerden dolayı renk değişimleri olmaz. Diş üzerinde diş küçültme gibi bir operasyon yapılmadan işlem sağlanır.

Lamina Kaplamalar Nasıl Yapılır? Tedavi Aşamaları

Lamina diş ya da yaprak dişler, göze lens takılması gibi dişe zarar vermeden ve hiçbir kesme işlemi yapmadan dişin ön yüzeyine yapıştırılan daha güzel form ve renkte dişler oluşturmamızı sağlarlar. Gülüş estetiği ve gülüş tasarımı sürecinde interaktif olarak hasta ile hekimin belirlediği formları, hastaların ağız durumları ve mevcut dişleri incelenerek oluşturulur.

Öncelikle kliniğimizde hastalarımızın ağız durumlarını ve mevcut dişlerini inceleriz; dişlerin uzunluğunu ve laminate veneer diş ya da yaprak diş tedavisine ihtiyaç duyulan bölgeleri tespit ederiz. Ardından bu bilgiler doğrultusunda dijital ortamda 3 boyutlu tasarım aşamasına geçeriz. Lamina, dişlerinize uygulamadan önce, dişlerinize tam olarak uyan hassas laminalar yapmak için son derece hassas ölçümler alıp onları bir laboratuvara göndererek işe başlıyorum. Onları en iyi bakım ve uzmanlık becerisiyle uyguluyoruz. Aslında, bu laminalar için gereken uzmanlık, prosedürün biraz daha maliyetli olmasına neden olur. Özellikle renk değiştirmiş dişleriniz varsa, bu prosedür belki de sizin için en iyi seçim olmayabilir, çünkü Laminalar çok ince olduğundan, bu durum şiddetli renk değişimini gösterebilir.

Teorik olarak dişlerin yüzeyine herhangi bir müdahaleye gerek olmasa da pratik uygulama esnasında yüzey aşındırma gibi bazı işlemler yapılabilmektedir. Lamina veneer ya da yaprak diş tedavisi sonrası bu dişler, dişin kendi minesini renk ve şeffaflık bakımından çok iyi bir şekilde taklit eder; yapıştırma işlemiyle ise mine ve lamina veneer dişler kimyasal olarak kaynaşarak bütünleşir.

Online Randevu Alın

.

Lamina Diş Tedavisi Sonrası

Lamina diş ya da yaprak diş kendi diş minenizle kaynaşınca tıpkı kendi dişleriniz gibi düzenli bakım ve klinik kontroller sayesinde uzun ömürlü olmaktadır. Biz klinik olarak en az yılda bir kez kontrole gelinmesini tavsiye etmekteyiz. Bu sayede dişler daha sağlıklı bir şekilde, estetik görünümünü muhafaza ederek ağızda çok daha uzun yıllar kalabilir; en az 8-10 yıl fonksiyonlarını ve estetik görünümlerini eksiksiz bir şekilde sürdürebilir.

Bu dişlerin hazırlanmaları üst düzey bir rafine donanım ve kalifiye iş gücü gerektirdiği ve malzemelerinin ithal ürünler olduğu için lamine yaprak diş kaplama maliyeti yüksek bir tedavidir. Tedavi uygulanacak olan dişlerin sayısı kadar tedaviye eşlik edebilecek pembe estetik uygulamaları, beyazlatma uygulamaları maliyeti fiyat konusunda belirleyici olmaktadır.

Lamine Dişlerin Kullanım Ömrü Ne Kadardır?

Lamina diş kaplamalar, estetik görünümünü muhafaza ederek ağızda çok daha uzun yıllar kalabilir; en az 8-10 yıl fonksiyonlarını ve estetik görünümlerini eksiksiz bir şekilde sürdürebilir.

Lamine Diş, Yaprak Diş Fiyatları 2023

Lamine diş fiyatları 2023 yapılacak olan tedavi kapsamında kişiden kişiye göre ve çalışılan laboratuvar nedeniyle değişiklik gösterecektir. Dr. Abdulkadir Narin tarafından kişiye özel olarak tasarım yapılmaktadır. Lamine Diş Kaplama ile ilgili ayrıntılı bilgi için DentNis Estetik Diş Kliniğimiz ile iletişime  geçebilirsiniz.