Makaleler

Diş Eti Hastalıkları Nelerdir?

Dişleri destekleyen dokuları, çeşitli şekillerde etkileyen hastalıklar grubudur, dişi destekleyen dokuları diş etleri, periodontal ligaman ve alveolar kemikleri de içermektedir. En yaygın diş eti hastalıkları gingivit ve periodontitdir. Tedavi edilmezse diş kaybına neden olabilirler. Birçok insanın diş kaybetmelerindenki en büyük sebep diş eti hastalıklarıdır.

Diş Eti Hastalıkları ve Ağız Sağlığı

Dikkat edilmemiş ağız hijyeni, genetikler, ve bireyin yaşam tarzı seçimleri diş eti hastalıklarının oluşmasında büyük rol oynar, bu hafif diş eti iltihabından (gingivitis) ağır periodontitise kadar gidebilir. Müdahale edilmemiş diş eti problemleri genel ağız sağlığını çok kötü hale getirir ve diş kaybına sebebiyet verir. Ağız sağlığımıza dikkat etmek ve diş kontrollerimizi aksatmamak diş eti hastalıklarını önlemek için çok önemlidir.

Diş Eti Hastalıklarının Belirtileri

 1. Dişlerimizi fırçalarken ve diş ipi kullanırken kanamalar
 2. Kırmızı, şişmiş ve hassas diş etleri
 3. Sürekli ağızda kötü bir koku ve kötü bir tat
 4. Diş eti çekilmesi ve daha uzun görünen dişler
 5. Ayrık ve gevşemiş dişler
 6. Diş eti etrafında iltihaplar
 7. Takma dişlerin oturma şeklindeki değişiklikler
 8. Isırma esnasında dişlerin bir araya gelme biçimindeki değişiklikler

Birçok diş eti hastalığının belirtileri arasında yer alır. Eğer bu belirtilerden muzdaripseniz bir diş doktoruna görünmelisiniz.

Diş Eti Hastalıklarına Neden Olan Faktörler

Diş eti bireyin ağız sağlığına gösterdiği özene, genel sağlığına ve kişinin yaşam tarzına göre neden olan birçok faktör vardır bunlar;

 1. Kötü ağız hijyeni: Dişlerde plak birikmesi diş eti hastalıklarına neden olur, buna düzenli bir şekilde dişlerimizi fırçalayarak ve diş ipi kullanarak engel olabiliriz.
 2. Sigara ve tütün kullanımı: Sigara ve tütünün diğer şekilde kullanımı diş etlerine zarar verir ve vücudun hastalığa karşı savaşma gücünü etkiler.
 3. Hormonal değişiklikler: Ergenlik, hamilelik gibi dönemlerde oluşan hormonal değişiklikler diş etlerini daha hassas ve hastalığa duyarlı hale getirir.
 4. Genetikler: Bazı kişilerde diş eti hastalığına genetik yatkınlık olabilir.
 5. Belirli sağlık durumları: Diyabet, kalp-damar hastalıkları ve HIV/AIDS gibi hastalıkları olan bireylerde diş eti daha duyarlıdır.
 6. İlaçlar: Bazı ilaçlar tükürük oluşumunu etkilemesinden ötürü diş eti hastalıklarının oluşmasına sebebiyet verir.
 7. Zayıf Beslenme: Temel vitamin ve minerallerden yoksun bir diyet, diş etlerinin sağlığını ve enfeksiyonla savaşma yeteneğini etkileyebilir.

Ağız sağlığına dikkat etmek ve düzenli olarak diş kontrollerine gitmek ağız sağlığımız için çok önemlidir.

Online Randevu Alın

.

Diş Eti Hastalıklarının Sosyal Hayata Etkisi

Diş eti hastalıkları bireyde ağız kokusundan dolayı özgüven kaybı, kanayan diş etleri, olmayan dişler gibi negatif durumlarda bırakır bu durumlar sosyal hayatımızı etkileyen faktörler. konuşmayı ve yemek yemeyi zorlaştırarak sosyal aktivitelerde ve katılımda sınırlamalara yol açabilir. Diş eti hastalığı genellikle damgalanır ve sosyal ilişkilere zarar verebilecek kötü hijyenle ilişkilendirilir. Diş eti hastalığı genellikle damgalanır ve sosyal ilişkilere zarar verebilecek kötü hijyenle ilişkilendirilir.
Bu etkileri önlemek ve azaltmak için iyi bir ağız hijyeni sağlamak, diş eti hastalığı için tedavi aramak ve düzenli olarak diş hekimini ziyaret etmek önemlidir.

Diş Eti Hastalıkları Nasıl Önlenir?

Diş eti hastalığı oluşumunu engellemek için dişlerimizi günde iki kez fırçalamalıyız ve dişlerimizin arasını diş ipi ile temizlemeliyiz ağız hijyenimize dikkat etmeliyiz. Diş ağrısı ve diş sızlaması gibi problemleriniz varsa sizler için hazırladığımız “Diş eti ağrısına ve sızlamasına ne iyi gelir” yazımıza göz atabilirsiniz, diş eti ağrınızı hafifletebilirsiniz.

Diş temizliği ve kontrol için diş kliniklerini ziyaret edilmeli. Genel sağlığımız diş eti hastalıkları oluşumu ile bağlantılıdır genel sağlığımız kötü olursa ağzımız daha hastalıklara daha duyarlı olur. Sigara kullanımı ve beslenme şeklinize dikkat etmelisiniz. Diş eti hastalıklarının erken tesbiti çok önemlidir.

Diş Eti Hastalıklarının Tanısı Nasıl Konur?

Diş eti hastalığı tipik olarak bir diş muayenesi ve tıbbi geçmiş incelemesi ile teşhis edilir. Aşağıdaki teşhis yöntemleri kullanılır;

Klinik muayene: Bir diş hekimi veya periodontist, diş etlerini, dişleri ve ağzı kızarıklık, şişme, kanama ve ceplenme gibi diş eti hastalığı belirtileri açısından inceleyecektir.

Röntgenler: Diş röntgenleri, diş eti hastalığına bağlı kemik kaybının ve diş çürümesinin boyutunu görselleştirmeye yardımcı olmaktadır.

Diş eti ölçümleri: Diş hekimi, diş eti hastalığının ciddiyetini gösterebilen diş eti ceplerinin derinliğini ölçmek için bir periodontal prob kullanabilir.

Bakteriyel analiz: Mevcut bakteri türlerini ve diş eti hastalığına katkılarını belirlemek için laboratuvar analizi için bir plak veya diş eti dokusu örneği alınabilir.

Diş hekimimiz, bu testlerin sonuçlarına dayanarak diş eti hastalığının tipini ve evresini teşhis edecek ve daha fazla ilerlemeyi yönetmek ve önlemek için bir tedavi planı geliştirecektir.

Diş Eti Hastalıkları Tedavisi

Tedavi diş taşı temizliği ve kök düzeltme, ilaçlar, cerrahi, diş eti greftleri, lazer tedavisi, geliştirilmiş ağız hijyeni içerebilir. Kliniğimizde yapılan diş eti hastalıkları tedavisi hakkında bilgi almak isterseniz bizi arayabilir, mesaj atabilir veya Nişantaşında bulunan kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.