Makaleler

Sinus Lifting Nedir?

Sinüs Lifting Nedir?

Sinüs lifting, implant cerrahisinde kemik ilave etmeye yönelik bir işlemdir. Sinus lifting, uygulanacak olan bölgeye cerrahi bir kesi açıp kemik ilavesi yapılacak olan sinüs bölgesine ilave yapılıp ardından 3 ile 6 ay arası bir süre iyileşme süresi beklenerek yapılırdı. Artık dikişsiz implantla beraber sinüs lifting operasyonunu da dikişsiz olarak yapmaktayız Üst çenemizin hemen üzerinde olup azı dişlerine yakın bir yerde bulunan, ses oluşumu ve kafa ağırlığını dengelemeye yarayan anatomik boşluklara maksiller sinüs denilmektedir. Bu boşlukların zamanla sarkması halinde kemik yapısında kayıplar yaşanmaktadır. Bu kemik kayıpları zaman içerisinde meydana gelen doğal kayıplar olarak görülse bile implant tedavisi için kemik yapısını elverişsiz hale getirebilmektedir. Bu durumda bölgeye bir kemik ilave tedavisi uygulamak gerekmektedir.

Nasıl Gerçekleştirilir?

Sinus lifting operasyonu temel olarak iki yöntemle yapılmaktadır; ilki kapalı sinus lifting implant teknik, diğeri ise açık sinus lifting implant tekniktir. Kapalı teknik sinus lifting ( krastel) operasyonunda, bölgeye implantın yerleştirilmesi esnasında kemiğin de ilavesi yapılır. Kapalı teknik laporoskopik tekniğe benzemektedir. Operasyon esnasında lazer tekniği kullanılır; kemik ilavesi yapılacak bölgeye başka bir bölgeden kemik ilavesi yapılır. Klinik olarak vakanın durumunu değerlendirerek genellikle kapalı tekniği tavsiye etmekteyiz.

Açık teknik sinus lifting (vestürbilel) operasyonunda ise öncelikle lokal anestezi uygulanır.  Açık teknikte ayrıyeten bir bölgeden cerrahi kesi açılır; sinus bölgesi gerekli ölçüde kaldırılır ve oluşan boşluğa kemik tozu ilavesi ile greftleme işlemi yapılır. Ardından cerrahi bölge kapatılır. Sinus lifting işleminin toplam süresi 30 dakika ile 45 dakika arasında değişmektedir.

Artık dikişsiz implantla beraber sinüs lifting operasyonunu da dikişsiz olarak yapmaktayız. Dikişsiz implant operasyonu öncesi yapılan tomografi çekimi ve diğer ön hazırlıklar tamamlanır; bölge uyuşturulur ve ardından  kemik ilavesi yapılır.

Sinüs Lifting Avantajları Nelerdir?

Sinüs lifting operasyonu ile gerçekleştirilen dikişsiz kemik ilavesi sayesinde operasyon sonrası oluşabilecek komplikasyon riskleri ciddi anlamda azalmakla beraber, hasta açısından tedavi sonrası daha konforlu bir hale gelmektedir. Dikişsiz implant yönteminde nasıl ki bölge açılmadan implantlar yerleştiriliyorsa, aynı yöntemle sinüs lifting operasyonu da planlı bir şekilde implantın yerleştirileceği cerrahi alan dışında herhangi bir ek cerrahi işlem yapılmadan sinüse yönelik olarak gerçekleştirilir ve ilave edilmesi gereken kemikler yerleştirilir. Sinüs lifting, tüm vakalarda olmasa da klinik olarak birçok hastamızın tedavisinde tercih ettiğimiz bir yöntemdir. Sinus lifting videomuzu linkimizden izleyebilirsiniz.

Sinus Lifting Operasyonu Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

İşlem sonrası bölgeye bir kemik ilavesi yapılmasından dolayı ilave yapıyla diğer dokuların kaynaşması için bir iyileşme süreci söz konusu olacaktır. Operasyonun hemen ardından uygulanmaya başlanması gereken birtakım tedbirler bu iyileşme sürecini daha sağlıklı ve konforlu atlatmayı sağlayacaktır. Bu tedbirler şöyle sıralanabilir:

  • Reçete edilen ilaçlar alınmalıdır.
  • İşlem sonrası şişlik oluşumu önlenmesi için bölgeye soğuk kompres uygulanmalıdır. Tampon tavsiye edilmişse önemlidir.
  • Tavsiye edilmişse en az dört hafta kadar sümkürülmemesi gerekmektedir. Hapşırmaktan kaçınılmalı zorunda kalındığı durumlarda hava yolunu açık tutarak bloke etmeden hapşırılmamalıdır.
  • Cerrahi işlemler sonrası bölgeye gazlı bezi ısırmak suretiyle yarım saat kadar tampon uygulamak son derece önemlidir.
  • En az bir ay ekstrem sporlardan kaçınılmalı ve üflemeli çalgıların kullanımına ara verilmelidir.
  • En az iki hafta sigara kullanılmamalıdır.
  • İlk haftanın sonunda dikişler alınacaktır.