Makaleler

Dijital Diş Hekimliği

Dijital Diş Hekimliği Nedir?

Dijital Diş Hekimliği, 3D tarama, tasarım ve dijital teknoloji ile klasik diş hekimliği uygulamalarının bir arada bilgisayar yardımı ile yapılması demektir.Günlük hayatımızın birçok alanında teknolojik yeniliklerden istifade etmekte ve birçok zahmetli işi bu sayede kolaylıkla halledebilmekteyiz. Özellikle dijital dünyanın sağladığı pek çok kolaylık, sağlık alanında da yeni yöntemler geliştirilmesine ve daha sağlıklı sonuçlar elde etmeye imkân tanımıştır. Bu yenilikler ve teknolojik ilerlemeler ışığında estetik diş hekimliği alanında da birçok avantaj elde edilmektedir. Birçok eski yöntemlerin yerini artık dijital diş hekimliği uygulamaları başarıyla doldurmaktadır.

Estetik diş tedavilerinde, gülüş estetiği ve gülüş tasarımında yani pembe estetik ve beyaz estetik uygulamalarında da dijital imkânlardan faydalanılmaktadır. Kusursuz ve rafine teknikler sayesinde klinik anlamda bizim de ilk tercihimiz haline gelmiştir. Eski tip uygulamalarda çok aşamalı ve daha uzun süreçlerden oluşan tedavi yöntemleri, dijital gelişmeler sayesinde artık yerini bir günde sonuçlanan tedavi yöntemlerine bırakmıştır. Böylelikle beyaz estetik ve pembe estetik tedavileri, zirkonyum kaplama, lamina veneer ya da yaprak porselen diş kaplama, implant diş tedavileri gibi yöntemler kullanılmaktadır. Buda dijital diş hekimliği uygulamaları ile çok daha kusursuz olan estetik gülüş tasarımları ortaya koymaktadır.

Diş Hekimliği Tedavileri Uygulamaları

Eski ölçü alma yöntemlerinde ağzın içine yerleştirilen silikon maddeler üzerine dişlerin baskısını almak suretiyle ölçümler yapılmaktaydı. Bu ölçülere göre dişler oluşturuluyordu. Fakat bu uygulamalar pratik bir tedavi süreci sağlamadığı gibi aynı zamanda uzun zaman alabiliyordu. Sonuç olarak ağız içi çalışma süreleri ve laboratuvar çalışma sürelerinin uzaması tedavi süreçlerini uzatıyordu. Dijital teknikler beyaz estetik ve pembe estetik uygulamaları açısından manuel tekniklere nazaran daha kusursuz gülüş estetiği neticeleri sağlamaktadır.

Diş Hekimliği ve Cerec

Diş hekimliği tedavilerinde kullandığımız yöntemler ve teknik donanımımız bu problemleri tamamen ortadan kaldırmaktadır. CEREC CAD/CAM sistemi tabanlı tedavi yöntemimizde, hastalarımızın dişlerinin topografisi alınarak ölçümler bilgisayar ortamına aktarılır. Bilgisayarda 3 boyutlu analizi yapılan dişlere estetik gülüş dizaynı yapılır ve ağza yerleştirilecek olan dişler de belirlenmiş olur. Bu doğrultuda belirlenen şekillerde ve ölçülerde dişler oluşturulur; kusursuz bir şekilde hastalarımızın ağzına yerleştirilerek sağlıklı ve estetik bir diş dizilimi ile estetik bir gülüş sağlanır.

Dijital diş hekimliği sayesinde bu dişlerin ölçülerinin belirlenmesi ve dişlerin oluşturulması hem pratik bir tedavi süreci meydana getirir hem de diş yapımında oluşabilecek hataları ortadan kaldırır. Dijital diş hekimliği yöntemleri ve dijital diş hekimliği sayesinde diş sağlığı ve gülüş estetiğine yönelik zirkonyum kaplama, porselen lamina veneer ya da yaprak porselen diş kaplama, implant dişbonding diş dolgusu gibi tedaviler yapılmaktadır. Buna ilave olarak beyaz estetik ve pembe estetik kapsamında uygulanan teknikler dijital ölçümlerin sağladığı analiz ve öngörüler sayesinde çok daha kalifiye bir şekilde yapılmaktadır. Özellikle gülüş estetiği ve tasarımı aşamasında kliniksel açıdan tedavi sonrası görünüm için öngörü elde etmek hususunda pek çok avantaj sağlamaktadır.

Estetik diş hekimliği uygulamalarından olan zirkonyum diş kaplama, bonding dolgu, artenemal tekniği, porselen lamina diş tedavilerinin uygulamasında dijital analizler sayesinde hem hastanın ağız ölçümleri daha pratik ve kusursuz bir şekilde yapılır hem de diş boyutu ve renginin belirlenmesinin ardından daha da belirginleşen estetik gülüş tasarımının sağlayacağı sonuçlar hakkında hekim ve hasta görsel değerlendirmeler üzerinde mutabakat sağlayabilir.

Dijital Diş Hekimliğinin Avantajları

Dijital diş hekimliğinin uyguladığı tedavi yöntemleri sayesinde, günlerce hatta haftalarca sürebilen tedaviler 1 günde uygulanabilir. Oldukça estetik ve başarılı sonuçlar elde edilir olmuştur. Dijital ortamda yapılan gülüş tasarımı ile dişlerin yerleşimi doğru bir şekilde hesap edilir. Diş dizilimi açısından estetik bir görüntü elde edilir. Dişlerin doğru dizilimi estetik bir sonuç elde etmede ve gülüş tasarımında tek başına yeterli değildir. Diş etinin de diş yerleşimi sonrası estetik görünmesi gerekmektedir. Bu bakımdan dijital ortamda ölçüsü belirlenen dişler yerleştirileceği bölgeye doğru bir şekilde oturduğu için pembe estetik de sağlanmış olacaktır.

Gülüş estetiği yöntemlerinden olan zirkonyum diş ve lamina ya da yaprak diş kaplama, bonding dolgu, artenemal tekniği haricinde diş eksikliği mevcudiyetinde yapılacak olan implant tedavilerinde de dijital diş hekimliği kullanılmaktadır. Bu tedavi yöntemlerinden istifade edilmekte ve bu alanda da dijital diş hekimliği hem estetik açıdan başarılı hem de sağlıklı sonuçlar sağlamaktadır.