Makaleler

Yaprak Diş Kaplama

Yaprak Diş Kaplama Nedir?

Yaprak diş kaplama, bir dişin ön yüzeyine kimyasal olarak bağlanabilen ince bir seramik malzeme tabakasıdır. Estetik olmayan dişler, çarpık dişler, kötü aralıklı dişler ve küçük ve deforme dişler dahil olmak üzere ön dişleri etkileyen estetik sorunları çözmenin hızlı ve güvenli bir yoludur. Estetik diş hekimliğindeki en önemli yeniliklerden biri, porselen yaprak dişlere (laminate Veneers)yapıştırılması için geliştirilmiş teknikler ve teknolojidir. Porselen yaprak diş kaplama ile diş yüzeyi arasındaki bağlanmanın gücü, doğal diş minesine benzer fiziksel özelliklerle sonuçlanır. Ayrıca kaplamalarda kullanılan ileri seramik teknolojisi, doğal dişlerin yarı saydamlığını mükemmel bir şekilde gösterir.

Yaprak Diş Yaptırmalı mıyım?

Dişlerinizin rengini, şeklini veya boyutunu değiştirmek istiyorsanız porselen yaprak dişler mükemmel çözümdür. Ayrıca dişleriniz arasındaki boşlukları kapatmak veya herhangi bir kusuru düzeltmek için de kullanılabilirler. Bir kaplamanın takılması için en az iki defa gelmeniz gerekebilir ve porselen yaprak dişler uzun yıllar dayanması gerekir, ancak doğal bir dişin yapabildiği gibi kırılabileceği veya kırılabileceği unutulmamalıdır. Ortodontik tedaviye kıyasla çok daha hızlı ve daha kolay takılırlar ve dişlerinizin rengini değiştirebilme avantajına sahiptirler.

Yaprak Dişler ile Hangi Problemler Çözülebilir?

Hastaların porselen yaprak diş kaplama tercih etmelerinin birçok nedeni vardır:

Lekeli Dişler: Porselen yaprak dişler üzerindeki lekeleri kapatmak için kullanılabilir. Porselenin rengi tek bir rengi atmış dişi çevreleyen dişlerle eşleştirmek veya tüm ön dişleri aydınlatmak için seçilebilir.
Hasarlı Dişler: Kaplamalar, aşırı çiğneme ve asitli içeceklerle ağır hasar görmüş veya bir kaza sonucu kırılmış dişler için de kullanılabilir. Hasar görmüş tek bir diş bile diğer dişlerinizin rengiyle harmanlandığında doğal görünecek porselen yaprak diş ile tedavi edilebilir.
Boşluklar: Dişleriniz arasındaki boşluklar veya boşluklar (diastema) porselen yaprak diş ile kolayca kapatılabilir.
Çarpık Dişler: Porselen yaprak dişlerin konumunu iyileştirmek için kullanılabilir, ancak çoğu durumda ortodontik problemler için ideal tedavi yöntemi değildir.

Diş hekiminiz seçenekleri sizinle birlikte gözden geçirecek ve size en uygun tedaviyi önerecektir.

DentNis Implantoloji Ve Estetik Diş Kliniği Nişantaşı Dr. Abdulkadir Narin