Makaleler

All On Four Implant

Tüm dişlerini kaybetmiş, tam dişsiz hastalarda; alt ve üst çenelere belirli açılarla yerleştirilen 4 adet dental implant üzerine diş protezinin sabitlenmesiyle uygulanan bir tedavi prosedürüdür.

All On Four implant sistemi, hastaların dişsizlik problemini; takma çıkarma / takıp çıkarılabilen protezler yerine, aynı doğal dişlerde olduğu gibi ağızda sabit kalan diş protezleriyle çözme imkanı sunar.
Tam dişsiz hastalarda; diş kaybı nedeniyle zaman içerisinde, diş etinde ve diş kemiklerinde erime, doku ve hacim kaybı yaşanır. Bu kayıplar, hem estetik görünüm problemleri yaratacağı gibi hem de en temel yaşam fonksiyonu olan beslenmeyi doğrudan etkileyen çiğneme aktivitesinde aksaklıklara yol açar.

All on Four implant tekniği ile, uzun dönem dişsiz kalmanın yol açtığı kemik yetersizliğini telafi etmek için uygulanan greft operasyonu (kemik/kemik tozu ilavesi) veya sinüs lift operasyonu (aşağı sarkmış sinüs boşluklarının doldurulması) gibi ileri cerrahi uygulamaların ihtiyacını ortadan kaldırarak hızlı ve etkili bir tedavi gerçekleştirilir.

All On Four Implant

All On Four İmplant Nasıl Yapılır?

Tedavi iki aşamadan içerir cerrahi ve protez;

All on Four tedavisi planlanan hastalara önce detaylı bir ağız içi muayene ve radyolojik muayene yapılması gerekir. Bilgisayarlı tomografi (CT) ile elde edilen 3 boyutlu görüntüler üzerinde gerekli ölçümler yapılır ve çene kemiğinin miktarı ve kalitesi değerlendirilir.

All on Four implant tedavisi ile, kaybedilen tüm dişler için ayrı ayrı implant yerleştirmek yerine, çene kemiğinin 4 farklı noktasına implantlar yerleştirilir. Ön bölgeye 2 adet implant düz şekilde, arka bölgeye ise; arka bölgedeki zayıflamış mevcut kemiği en verimli şekilde kullanmak için 2 adet implant açılı şekilde yerleştirilir ve bu implantların üzerine diş protezi oturtularak ağıza vidalanıp sabitlenir.

İmplantlar uygulanırken alt çenede, alt çene sinirine zarar vermeyecek şekilde; üst çenede ise dişsiz bölgeye doğru sarkan sinüs boşlukları göz önünde bulundurularak implantlar yerleştirilir. Böylelikle sinirlere ve dokulara zarar verilmez; duyu kaybına veya doku tahribatına sebep olunmaz. Aynı zamanda geleneksel implant tedavileri uygulamalarına göre daha az sayıda implant yerleştirilmiş olunur.

All On Four Avantajları Nelerdir?

 1. All-on four tekniği sayesinde kullanılan implant sayısı daha az olduğu için maliyet düşer; daha ekonomiktir. Kemik oluşturmaya yönelik pahalı işlemler yapılmaz. Komplike cerrahi işlemlere gerek kalmadığı için tedavi süresi kısalır.
 2. Tam dişsiz hastalar, sabit ve ağızdan çıkmayan dişlere kavuşmuş olur. Gün içerisinde konuşurken, yemek yerken dişlerinizin ağızdan düşmesi korkusu yaşamazsınız. Dişlerinizle çiğnerken koparma hissini tekrar yaşarsınız. Bir elmayı ısırarak yiyebilirsiniz.
 3. Geleneksel protezlerin, çene kemiğine uyguladığı baskı nedeniyle uzun vadede oluşabilecek kemik hacmi kaybının önüne geçilir.
 4. Çene kemiğindeki tahribata bağlı olarak gelişen ağzın açılıp kapanmadaki duruş bozukluğu ortadan kalkar ve sabit implant protez dişlerle hastalarımız kozmetik olarak daha estetik bir ağız görünümüne kavuşur.

Tedavi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Ameliyat sonrası iyileşme süreci önemlidir. İşlem sonrası oluşan şişlik, ağrı veya rahatsızlık normaldir. Doktorunuzun önerdiği ağrı kesicileri ve diğer ilaçları düzenli olarak kullanın.
 • İşlem sonrası ilk birkaç gün yumuşak ve sıvı gıdalar tüketmek önemlidir. Yavaş yavaş daha katı gıdalara geçebilirsiniz, ancak ameliyat bölgesine baskı yapmayacak şekilde dikkatli olmalısınız.
 • Tedavi sonrası ağız hijyenine özen göstermek çok önemlidir. Doktorunuz muhtemelen özel bir ağız bakım rutini önerecektir. Bu rutini düzenli olarak uygulamalısınız.
 • Sigara içmek ve alkol tüketmek iyileşme sürecini olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle, mümkünse tedavi sonrası bir süre sigara içmeyin ve alkol tüketmeyin.
 • Ameliyat sonrası ilk birkaç gün ağır fiziksel aktivitelerden kaçının.
 • Tedavi sonrası düzenli kontrolleri aksatmayın. Doktorunuzun tavsiyelerini takip edin ve randevularınıza gidin.
 • Herhangi bir aşırı şişlik, ağrı, kanama veya anormal semptom fark ederseniz hemen doktorunuza başvurmalısınız.

Her hasta farklıdır ve iyileşme süreci kişisel faktörlere bağlı olarak değişebilir. Tedavi sonrası doktorunuzun tavsiyelerini uygulamak, başarılı bir iyileşme süreci için önemlidir.

Her Hastaya Uygulanabilir mi?

Genel sağlık durumu; rutin bir diş çekimi ve ağızda cerrahi müdahale yaptırmaya elverişli olan her hastaya uygulanabilir. Sağlıklı dişetlerine sahip, çene kemiğinde implantları destekleyebilecek yeterli miktarda kemik bulunan, ağız bakımına özen gösteren bireylerde yüksek başarı oranına sahip bir tedavi yöntemidir.

 • Diyabet, yüksek tansiyon ve kalp hastalıkları; hemofili ve otoimmün hastalıkları olan, bifosfonat, kortikosteroid veya immün sistemi baskılayıcı ilaç kullanan bireylerin sağlık durumları doktorlarıyla konsültasyon yapılarak verilen talimatlar doğrultusunda uygun şartlar oluşturulabilirse; implant tedavisi uygulanabilmektedir.
 • Baş ve boyun bölgesine radyoterapi uygulanmış bireyler
 • Henüz büyüme ve kemik gelişimini tamamlamamış genç bireyler
 • Aşırı derecede sigara ve alkol tüketen bireyler implant tedavisi için uygun adaylar değillerdir.

All on Four Fiyatları

Net bir fiyat bilgisi verebilmek için doktor muayenesine ihtiyaç vardır. Dilerseniz bizi arayarak ya da bize Whatsapp üzerinden ağız içi fotoğraf ve röntgeninizi göndererek ulaşabilirsiniz. Bu sayede sizlere yaklaşık bir fiyat vermemiz kolaylaşır. Aynı zamanda implant fiyatları hakkında bilgi almak isterseniz bağlantıdan sayfamıza giderek bilgi alabilirsiniz.

All on Four İmplant Tekniğinde Doğru Doktor Seçiminin Önemi

All on Four tekniği yetkinlik gerektiren bir uygulama olduğu için doğru doktor seçimi çok büyük önem taşır. Bir tedavinin en rafine şekilde tatbik edilebilmesi, uygulayıcı hekimin uzmanlığı, tecrübesi, komplikasyon yönetimi, ve hasta iletişimi gibi faktörlere bağlıdır. İyi bir doktor, her hastanın kendine has durumunu göz önünde bulundurarak özelleştirilmiş bir tedavi planı oluşturur, potansiyel komplikasyonları öngörür ve hastanın ihtiyaçlarına cevap verir.

Başarılı sonuçlar için doğru doktor seçimi kritik bir adımdır. İmplant doktoru seçmenizde yardıma ihtiyacınız var ise “implant doktoru seçerken nelere dikkat edilmeli” yazımızı bağlantıya tıklayarak okuyabilirsiniz.