Genel

Tek Diş Implant

Implant tedavisi çoklu diş kayıplarında da tek diş eksikliğinde de uygulanabilen oldukça sağlıklı ve doğru bir yöntemdir. Klasik tedavilerde bir ya da birkaç diş kaybı mevcudiyetinde yaygın olarak köprü diş yöntemi tercih edilmekteydi. Fakat zamanla bu köprü dişlerin çok uzun ömürlü olmamakla birlikte başka diş ve diş eti problemlerine de sebebiyet verdiği tespit edildi. Yöntem ve teknik ilerlemelerine durmaksızın devam eden estetik diş hekimliği bu noktada çok daha güçlü ve çok daha kusursuz tedavi çeşitleri geliştirdi.

Bu tedavi çeşitlerinden olan implant yöntemi sahip olduğu teknik yapı ve dayanıklılığı sayesinde günümüzde en çok tercih edilen; estetik ve sağlık açısından en başarılı sonuçlar sağlayan bir uygulama haline gelmiştir. Dolayısıyla birçok kusura sahip olan köprü dişler de artık yerini hiç tartışmasız olarak implant dişlere bırakmıştır.

Köprü Yöntemi ile Tek Diş İmplant Yapılabilir mi?

Ağzınızda tek diş eksikliği olduğu durumlarda köprü tedavisi uygulanabilmesi için, komşu dişlerin kesilip küçültülmesi gerekmektedir. Klinik olarak bir diş oluşturmak için sağlam dişlere zarar vermek bizim tercih etmeyeceğimiz bir yöntemdir. Kaldı ki köprü diş tedavisinin dişlere verdiği zarar sadece dişlerin küçültülmesi ile sınırlı kalmamaktadır; diş minesinin tahrip edilmesi nedeniyle köprü diş altında kalan daimi dişlerde zamanla çürük oluşumu kaçınılmaz bir sondur.

Bunun yanı sıra köprü dişlerin yemek tortularının birikimi için oldukça elverişli yapıda olmaları sebebiyle ağız kokusu da gözlemlenebilir. Hastalarda zaman içerisinde diş eti hastalıkları oluşabilir; sinirler etkilendiyse kanal tedavisi gerekli olabilir. Dişlerin kesilmesini gerektiren sabit porselen köprü dışında asitle pürüzlendirme yapılarak dişlere yapıştırılan sabit köprü dişler vardır; bu köprü tedavisinde dişlerin kesilmesine gerek yoktur fakat zamanla bu dişlerde düşmeler yaşanabilir.

Online Randevu Alın

.

Tek Diş İmplant Avantajları

Klinik olarak benimsediğimiz koruyucu ve önleyici hekimlik yöntemlerine istinaden söyleyebiliriz ki implant tedavisi oldukça doku dostu bir tedavidir. Gerek tedavide kullanılan yöntemler bakımından gerekse kullanılan materyaller bakımından hastanın ağız içerisindeki hiçbir dişe ve çevresindeki dokulara zarar verilmez. Çünkü implant tedavisi çevre dokulara ve dişlere dokunmadan doğrudan diş eksik olan bölgeye, diş kemiğine uygulanmaktadır ve üzerine diğer dişlerden bağımsız olarak diş yerleştirilebilmektedir. İmplant tedavisi uygulanacak bölgede herhangi bir dişte kesme-küçültme ya da aşındırma işlemi yapılmamaktadır.

Tek bir diş için yerleştirilecek implantların üzerine diş konulurken komşu dişlere hiçbir şekilde müdahalede bulunulmamaktadır. Bu yönüyle implant tedavisi sorunu bizzat yerinde çözen doku ve diş dostu bir yöntem olmakla birlikte koruyucu hekimlik felsefesiyle de örtüşmektedir.  Aynı zamanda doğal dişlerle uyumlu olduğu için estetik bir görünüm sağlar.