Makaleler

Diş Teli Tedavisi Nedir?

Diş teli tedavisi ortodontik açıdan alt üst çene ilişkisinin yani kapanış ilişkisinin düzelten ve dişlerin dizilim şeklini düzelten bir tedavidir. Alternatif diş teli tedavi yöntemleri vardır. Bunların içerisinde metal braketler ve porselen braketler vardır. Şeffaf plaklarla tedavi vardır. Apareyler ile tedavi vardır. Bunlarda aynı zamanda çene kapanış ilişkisini arttırır ve çiğneme fonksiyonunu arttırır. Kozmetik anlamda dişlerin daha düzgün görünmesini sağlar.

Diş Teli Tedavisi Nedir?

Gülüş tasarımı ve estetik dişlerin bütünlüğünü sağlayan unsurlar tıpkı eşsiz bir müzik eserini meydana getiren enstrümanlar gibidir. Nasıl ki bu enstrümanlar birbirleriyle uyum içerisinde icra edildikleri vakit bir harmoni meydana getiriyorlarsa estetik dizilimli dişler, sağlıklı ve estetik diş etleri, güzel bir dudak ve çene yapısı da bir araya gelerek eşsiz bir gülüş ortaya koyar.

Diş dizilimini tek başına ele alacak olursak yine estetik görünüm açısından doğru pozisyonda ve dizilimde olmaları ve çapraşık yapıda olmamaları, mevcut durumdaki uyumu devam ettirmeleri diş estetiğini sağlamak adına gerekli olan niteliklerdir. Dişlerin dizilimindeki bozukluklar diş etinde de estetik problemler meydana getirecektir. Ayrıca çapraşıklık sonucu üst üste binmiş dişler, temizlenmesi zor alanlar oluşturduğundan dolayı bakteri birikimine elverişli hale gelir ve diş taşı oluşumu sıklığını arttırır.

Bu ise ağız kokusunu ve çürük oluşumunu tetikleyecektir. Görüldüğü üzere diş çapraşıklığı sorunu yalnızca estetik açıdan olumsuz neticeler doğurmamakta; ağız ve diş sağlığı için de tehdit unsuru olabilecek rahatsızlıklara zemin hazırlamaktadır.

Diş Çapraşıklığı Nasıl Giderilir?

Bu noktada devreye ilk etapta devreye ortodontik tedaviler girmektedir; metal bareketler, görünmez diş teli tedavisi, porselen diş teli tedavisi, invisalign şeffaf plak tedavisi gibi. Öncelikle bu tür tedavilerin yetersiz kaldığı durumlarda porselen lamina veneer ya da yaprak porselen diş ve zirkonyum kaplama dişlerle yapılan gülüş tasarımları ile de estetik görüntü elde edilir ve çapraşıklık giderilir.

Bu tedaviler sonucunda; braketler ve diş teli ya da şeffaf plaklar sayesinde kuvvet uygulanan dişler doğru pozisyonlarını alır; çapraşıklıklar giderilir; dişler arasındaki boşluklar kapanarak muhtemel diş ve diş eti hastalıklarının önüne geçilir.

DentNis ailesi olarak hem sağlığınızı hem de estetik kaygılarınızı dikkate alarak sizler için en uygun olan yöntemi profesyonelce belirlemekte ve uygulamaktayız.

Online Randevu Alın

.

Diş Teli Tedavisi Ne İşe Yarar?

Alt üst çene kapanış ilişkisini arttırır, Dişlerde çapraşıklığı giderir, Dişlerin arasındaki boşluklardan kurtarır. Çiğneme fonksiyonunu arttırır

Diş Teli Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Diş teli tedavisi herkese uygulanabilir. 12 yaşına kadar süt dişlerinin ağızda olduğu dönemde tel şeklinde bir ortodontik tedavi uygulamak çok tercih edilen bir şey değil. Apareyler ile yönlendirici tedaviler yapılabilir. En ideal uygulama zamanı 13 -14 yaşlardır çene gelişimi tamamlanmadan uygulanması çok daha kolaydır. 18 yaşından sonra kemik gelişimi tamamlandıktan sonra uygulama kısmı biraz daha zorlayıcı oluyor. 18 yaşından sonra süreyi uzattıran faktörler olabiliyor veyahut da bazı noktalarda artık cerrahi operasyon operasyonla ilgili destek almak gerekebiliyor.

Diş Teli Takmadan Dişlerimiz Kendiliğinden Düzelir mi?

Dişlerin pozisyonunu değiştirmek için dişlere dışarıdan bir kuvvet uygulamak gereklidir. Dişler etrafındaki iskelet ve kas sisteminin de etkisiyle bulunduğu pozisyonda kalma eğilimindedir. Dışarıdan bir kuvvet uygulanmadığı taktirde dişleri hareket ettirmek maalesef mümkün değildir. Bu kuvvetleri uygulamak için kullandığımız yöntem ise ortodontik tedavilerdir. Herkesin bildiği metal braketler, şeffaf veya porselen braketler, dil tabanı tarafından uygulanan lingual braletler  veya takıp çıkarılabilen hareketli olan şeffaf plaklardır. Bu tedavi yöntemleri uyglanmadıgı sürece dişler kendiliginden düzelme gösteremez.

Diş Teli Tedavisine Ne Zaman Başlanmalıdır?

Eğer bireyin ihtiyacı var ise en ideal yaş 13 – 14 yaşlarıdır. 30 yaşında, 40 yaşında, 50 yaşında bireylerede diş teli tedavisi uyguladığımız durumlar var tabii ki. Yaş ilerlediği için tedavinin başarı oranı birazcık daha düşebiliyor ve tedavi süreci uzuyor. Dişlere uygulayabileceğimiz kuvvetlerle dişlere yaptırabileceğimiz hareketler biraz daha kısıtlanabiliyor. 40 yaşında hastalara yaptığımız çok fazla diş tedavisi vardır.

Diş Teli Nasıl Uygulanır?

Diş teli tedavisinin alternatif uygulama yöntemleri mevcuttur. Porselen braketler vadır. Herkesin bildiği metal braketler vardır. Şeffaf plaklar vardır ortodontik plak dediğimiz. Apareyler var, ağız içi apareyler var, damaklık gibi çene dışından destek alacak şekilde başka apareyler gibi.

  1. Doktorunuz dişlerinizin durumunu değerlendirir ve diş telinin size uygun olup olmadığını söyler.
  2. Dişleriniz temizlenir diş etiniz ölçülür.
  3. Diş teli bir jel ile dişlerinizin arasına yerleştirilir.
  4. Uygulamanın ardından gerekli talimatlar verilir ve belirli periyotlarla kontrola gelmeniz gerekir.

Diş Teli Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Standartta bir diş teli tedavisi bir buçuk sene gibi bir vakit almaktadır. İstisnai durumlarda bundan daha kısa sürdüğünü de olabiliyor veyahut da çok daha uzun süreler alabiliyor. Vakanın zorluğunu ve uygulanması gereken tedavi çeşidine göre değişir. Çok daha uzun süren tedaviler de var daha kısalar da var.

Braket ve Tel Seçimi

Eğer metal ve porselen braket üzerinden yapılacaksa buradaki seçim hastayla hekimin kendi arasında vereceği karar ile belirleniyor. Metal braket olması tedavi sürecinin daha hızlı olmasına sebep oluyor. Porselen braketler biraz daha tedavi sürecini yavaşlatıyor. Bir senelik bir tedavide porselen braket seçersek süreyi 3 ay gibi bir süre uzatabiliyor uzatıyor. Çünkü porselenin metale göre o hareketi yaptırma kabiliyeti daha zayıf olduğu için biraz daha zaman alıyor. ama kozmetik anlamda bir ihtiyaç olarak ben metal takmam diyen kişiler porselen braketleri tercih edebilir.

Metal Braketler ile Porselen Braketler Arasındaki Fark Nedir?

Kozmetik farkları vardır dışarıdan baktığımızda diş renginde olduğu için çok belli olmazlar. Porselen raketlerin kozmetik olarak çok büyük bir avantajı vardır ama tedavi sürecini uzatırlar. Porselen braketler sıklıkla uyguladığımız yöntemdir.

Diş Teli Kullanımı Esnasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ağız hijyenine çok büyük ölçüde dikkat edilmesi gereklidir. Çünkü ağız içerisinde yemek artığı biriktirebilecek çok fazla yüzey ve alan oluşturur. Normal ağız hijyeninden daha fazla dikkat edilmesi gereklidir. Bu süreçte ağızda biriken yemek artıkları çürüklere, diş eti problemlerine neden olabilir. Tel tedavisinin uygulandığı süre boyunca çok sert besinler tüketmemek ve ısırmamak gerekli. Ağıza yapışabilecek besinlerden uzak durmak gereklidir lokum, sakız vb.

Ortodonti tedavisinde ağız ve diş bakımı nasıl yapılmalı?

Buradaki en önemli konu ağız hijyeni çünkü tel tedavisi ağızda çok daha fazla bir plak birikimine sebep olabilecek tedavidir. Tel tedavisi gören gören kişiler için uygun diş fırçaları var bunlar da bir seçenek. Hastanın ağız içine ekstra dikkat etmesi lazım.

Tel Takılması Ağrılı Bir Süreç mi?

Tel takılması çok ağrılı bir süreç değildir. Braketlerin ilk takıldığı gün birazcık ağrıya sebep olabiliyor. Ağrı birkaç gün içerisinde yavaş yavaş azalıyor ve ortadan kayboluyor. Sadece alışma süreci biraz zahmetli bir süreç çünkü ağız içerisinde normal seviyesinden daha büyük alan kapsayan başka şeyler olmuş oluyor. Buradaki o kasların, dudağın, yanağın buna adapte olması bir hafta gibi bir zaman alıyor. 15 gün veya 2 hafta sonra tel varlığını bile hissetmeyecek duruma geliyoruz.

Ortodontik Tedaviden Sonra Dişler Eski Haline Döner mi?

Ortodontik tedaviden sonra dişler uzun yıllar boyunca alıştığı pozisyona dönme eğiliminde olabilir. Bunu engellemek için sabit tedavi bittikten sonra pekiştirme tedavisi diye adlandırdığımız tedavi yöntemine geçmekteyiz. Teller ağızdan çıktıktan sonra pekiştirme tedavisi yapmak için hastaya geceleri yatarken uygulayabileceği bir plak veya hastanın ağız hijyeni uygunsa dişlerin arka tarafına yani dil tarafından veya damak tarafından takılan sabit tellerle pekiştime tedavisi uygulamaktayız. Bu pekiştime tedavisinde eğer hastanın ağız hijyeni uygunsa pekiştirme tedavisinde arkadan uyguladığımız lingual retainer diye adlandırdığımız daha çok tercih ettiğimiz tedavi yöntemlerinden biridir. Çünkü burda dişleri birbirine bağlayıp dişlerin bulunduğu pozisyonu korumasını sağlar ve eski pozisyonuna dönemsine engel olabiliriz. Lingual retainerlar ağızdayken ağız hijyeni ve ağız bakımı oldukça önemli bir hale gelmektedir. Çünkü dişlerin üzerinde yeni plakların tutunabileceği daha fazla girintili çıkıntılı alanlar olduğu için daha hızlı diş taşı oluşumu veya lekelenmeler veya plak birikintisi görülebilir. Ağız hijyenine dikkat eden hastalara lingual retainer uygulamak sık kullandığımız pekiştirme tedavilerinden biridir. Bu lingual retainerlar minimum 5-10 sene arasında ağızda kalmalı ve pekiştime tedavisini tamamlamalıdır. Bu esnada hastanın yapması gerekenler ise düzenli ağız hijyenine devam etmek ve belirli aralıklarla kontrollere gelmektir.

Şeffaf Braket Nedir?

Şeffaf braketler porselen materyalinden yapılmış diş renginde olan braketlerdir. dışarıdan bakıldığı zaman belli olmaması hasta açısından avantaj olduğu gibi tedavi süresini uzatması ise metal braketlere göre olan dezavantajıdır. Ortodontik tedavi için en sık kaygılanılan konu estetik görünümdür. Estetik görünümde kaygılanan hastalarda şeffaf braketler veya dışarıdan hareketli bir şekilde takılıp çıkarılabilen şeffaf plaklar uygulanabilmektedir. Şeffaf plaklar en sık kullandığımız uygulama yöntemlerindendir. Bu yöntemler sayesinde hastanın estetik beklentisini karşılamakta ve tedaviye olumlu bir şekilde motive olmasını sağlamaktayız.

Diş Teli Fiyatları 2024

Kliniğimizdeki diş teli fiyatları için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.