Makaleler

Bonding Diş Fiyatları

Bonding Diş fiyatları 2024 yılında 125€ ile 275€ arasında değişiklik göstermektedir. Fiyat yapılacak diş adeti, dişin durumu, kullanılacak malzeme ve doktorun tecrübesine göre değişiklik gösterecektir. Yaklaşık bir fiyat almak ve tedavi hakkında ayrıntılı bilgi almak için WhatsApp’tan sorularınızı iletebilirsiniz. Net bir fiyat vermek diş hekimi dişlerinizi görmeden mümkün değildir sadece tahmini bir fiyat verilebilir.

Bonding, dişin görsel bütünlüğünü estetik bir şekilde tamamlamak adına lokal olarak yapılan kompozit dolgu uygulamalarının genel adıdır. Bu işlemde, dişlerin görünümünü düzeltmek için estetik amaçlarla özel bir kompozit reçine materyali kullanılır. Dental bonding, diş aralıklarını kapatmak, renk değişimlerini düzeltmek, kırılmış veya çatlak dişleri onarmak gibi çeşitli kozmetik problemleri çözmek için uygulanabilir.

Bonding Nasıl Yapılır?

Bonding estetik dolgu belirli şartlara uymakla birlikte tek seansta yapılan bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi yöntemini uygularken ilk yapılması gereken renk seçimidir. Hastanın diğer dişlerinin rengiyle uyumlu bir renk seçimi yapıldıktan sonra dişlerde eğer bir preperasyon veya bir aşındırma yapılacaksa bunun miktarı belirlenmelidir. Dişlerde aşırı bir çapraşıklık durumu olmadığı sürece veya herhangi bir seviye farklılığı olmadığı sürece preperasyon yapılmadan da bonding estetik dolgu uygulanabilir.

Renk seçimi ve preperasyon miktarı belirlendikten sonra dişin üzerine uygulanacak materyal tabaka tabaka renk geçişini sağlayacak sekilde uygulanır. Materyalde renk değişikliğinin olmaması ve uyum sağlaması açısından tabakalama yapıldıktan sonra cila ve tesviye aşamasına geçilir. Estetik olarak sonuçtan memnun olduğunu gördükten sonra tedavi tamamlanır. Hastanın sonuçtan mutlu olmasında oldukça önemli bir faktör olduğu için renk seçimi aşaması bu işlemdeki belki de en önemli aşamadır.

Estetik dolgu uygulamalarının genelinde dişlere herhangi bir kesme ya da yüzey aşındırma işlemi yapılmamaktadır. Bu sayede estetik dolgu tedavisi ile dişlerinizin kendi yapısı muhafaza edilir; kompozit dolgu maddesi ile yapılan bonding estetik dolgu kendi dişinizle bir bütünlük göstererek asla ayırt edilemez bir görünüm sağlar.

Bonding Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tedavi sonrası kendi dişlerinize gösterdiğiniz özen haricinde gerekli klinik muayeneleri de aksatmamanız bu dişlerin ömrü ve ağız içerisindeki estetik görünümü üzerinde belirleyici olacaktır.

Gerekli klinik muayeneleri aksatılmayan kendi dişleriniz nasıl ki sağlıklı bir şekilde ağzınızda varlığını sürdürüyorsa bonding estetik dolguyla yapılan dişleriniz de hiçbir fark olmaksızın ağzınızda varlığını sürdürecektir.

Nasıl ki kendi dişleriniz gerekli bakım ve temizlik sağlanmadığı takdirde zamanla lekelenmeye ve sararmaya maruz kalıyorsa aynı şekilde bonding uygulaması sonrasında da benzer durumlar yaşanmaktadır.

Kişisel bakım ipuçları şunları içerir:

 1. Günde en az iki kez fırçalamak ve günlük diş ipi kullanmak
 2. Sert yiyecek ve şekerden kaçınmak
 3. Tırnaklarını yememek
 4. Lekeleri önlemek için işlemden sonraki ilk iki gün kahve, çay ve tütünden kaçınmak
 5. Her altı ayda bir düzenli diş temizliği planlamak

Online Randevu Alın

.

Bonding Diş Tedavi Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Bonding yapılacak diş adeti arttıkça fiyat artar. İşlem yapılacak dişin bölgesi fiyatlarda değişiklik yaratır büyük bölgelerde daha fazla malzeme kullanıldığı için maliyet artacağı gibi fiyat da artacaktır. Bonding yapılmadan önce ağız ve dişlerinizin başka bir tedaviye ihtiyacı olabilir. Ek tedavilere örnek olarak deteraj örneği verebiliriz. Bu tedavide estetik açıdan en başarılı sonucu elde etmek için deneyimli, tecrübeli ve uzman bir doktor tercih edilmelidir. Doktor tercihiniz ve kliniğin lokasyonu da bu fiyatları etkileyen faktörlerdendir.

Bonding Uygulamasının Avantajları Nelerdir?

Estetik lamina diş ve zirkonyum diş kaplama yöntemlerinden kaçınmak istenilen durumlarda bonding tedavisi ile klinik olarak son derece başarılı ve estetik neticeler elde etmekteyiz.

Bonding dolgusunun lokal olarak uygulanması,  tüm yüzeye uygulanan zirkonyum kaplama diş, lamina ya da yaprak  kaplama diş gibi diğer ileri gülüş estetiği yöntemlerini belirli durumlarda gereksiz kılar. Böylelikle, estetik diş dolgusu ile çok daha pratik bir teknikle küçük estetik problemleri ortadan kaldırılarak gülüş estetiği tamamlanır. Estetik diş dolgusu uygulanacak bölgede küçük boşluklara cilalama işlemi yapılır ve bu sayede diş koruma altına alınmış olur. Ardından dişin kendi rengiyle uyumlu olan ileri tekniklerle elde edilmiş estetik diş dolgusu malzemesi dişinize hiç dokunulmadan ve herhangi aşındırma yapılmadan bir heykeltıraş edasıyla hekim tarafından bölgeye şekil verilerek uygulanır.

Bonding Diş Hangi Durumlarda Uygulanır?

 • Çürük dişleri onarmak için (boşlukları doldurmak için kompozit reçineler kullanılır
 • Aşınmış veya çatlamış dişleri onarmak için
 • Renksiz dişlerin görünümünü iyileştirmek için
 • Dişlerin arasındaki boşlukları kapatmak için
 • Dişlerin boyutlarını, uzunluğunu düzenlemek için
 • Hastanın dişlerinde gülüşlerini ve yüz ifadelerini olumsuz yönde etkileyen bir karanlık alan söz konusuysa
 • Hastanın dişlerinde kırılma meydana gelmişse