Genel Makaleler

İmplant Ömrü Ne Kadardır?

Acaba implatın ömrü ne kadar? gibi sorular oluyor. Bir diş implantının ömrünün net ne kadar olduğunu söylemek implantın ömrünü belirleyen birçok etmen olduğu için zordur. Başarılı bir implant tedavisinin ortalama ömrü 20 yıl ila 30 yıl arasıdır. Bu süre birçok etmenlerden ötürü değişiklik göstermektedir bu süre herkeste aynı olmaz. Uygun bakım ve düzenli kontrollerle çok uzun süre dayanabilir. İmplantların ömrü uygulamayı yapan doktorun tecrübesi ve planlaması, yapılan protezin(kaplamanın) kalitesi ve doku uyumu, yerleştirildiği bölgenin işlem sonrası bakımı ve kullanılan malzemenin kalitesi gibi faktörlere bağlı değişebilir. İmplant fiyatlarını merak ediyorsanız sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Diş İmplantının Ömrünü Kısaltan Etmenler

  • Yetersiz ağız bakımı, diş eti hastalıkları
  • Yetersiz çene kemiği yoğunluğu
  • Sigara kullanımı
  • Bazı sistemik hastalıklar, genel sağlık durumu (diyabet vb.)
  • Yetersiz planlama ve başarısız cerrahi işlem
  • Uygun olmayan İmplant seçimi
  • Yetersiz protetik planlama ve malzeme seçimi

Ağızda İmplant Kırılır mı?

Diş implantları genellikle son derece dayanıklı ve sağlam materyallerden yapılmışlardır. Ancak, bazı durumlarda implantların kırılması mümkündür, ancak bu durum oldukça nadirdir. Yetersiz çene kemiği desteği, implantın çevresindeki dokuların zayıf olmasına ve kırılma riskinin artmasına neden olabilir. Kullanılan malzeme veya hatalı protetik planlama ile fazla yük binmesi implant kırılmasına sebep olabilir. Bir diğer sebepte implanta alınan ağır bir darbedir. Fakat implanta ağır bir darbe alınması sadece çeneye alınan ani bir darbe değil aynı zamanda diş sıkmaya bağlı oluşan kronik yüklenmelerde olabilir. İmplantınız kırıldıysa kırık parçanın oradan çıkartılması ve zayıflamış olan çene kemiğinin greftlenerek bölgeye tekrar implant yapılması mümkündür. Kliniğimizde kullanılan tüm implantlar implant firmaları tarafından ömür boyu garanti altındadır.

İmplant Ömrü İmplant Markasına Göre Değişir mi?

Evet, bu o implant markasında ağzınıza uygun bir implant yapısı bulunduğundan dolayı olabilir. Doktorun analizleri sonrasında sizin için en uygun olan implantı tercih edecektir. Bu tercihi malzeme kalitesi, yüzeyi, üretim standartları ve güvenilirlik oranına göre yapacaktır.

İmplant Ömrü Ne Kadardır?

Online Randevu Alın

.

İmplant Ömrü Bittiği, Azaldığı Nasıl Anlaşılır?

İmplantın etrafındaki diş etinde veya çevresinde sesler duyulması veya implantın hareket etmesi, bir problem olduğunu gösterebilir. Diş eti çekilmesi veya diş eti çevresindeki dokularda kanama gibi belirtiler, diş eti renginde veya formunda değişiklikler, implantın çene kemiği ile bütünleştiği bölgede hissedilebilen ağrı, hassasiyet implantın ömrü ile alakalı olumsuz şeyler söylemektedir…

Eğer herhangi bir şekilde rahatsızlık hissediyorsanız veya yukarıdaki belirtileri fark ediyorsanız, tedavi olduğunuz diş hekimine başvurmalısınız. Diş hekimi, implantın durumunu değerlendirecektir.

İmplantın Ömrünü Uzatabilir miyiz?

Evet, doğru bir bakımla uzatabiliriz. İmplant ömrünü uzatmak için yapabileceğiniz şeyler arasında tabi ki de diş fırçalama ve diş ipi kullanarak ağız hijyenimizi sağlamak var. İyi bir ağız hijyeniyle plak oluşumu ve bakterilerin oluşturacağı herhangi bir diş eti hastalığını engelleyebiliriz ve çevre dokunun sağlıklı kalmasıyla birlikte implantın ömrünü uzatabiliriz. Bunun yanında doktorunuz sizi implant sonrasında kontrol randevuları için çağıracak bunlara gidin. İyileşme esnasında ve ilk günlerde sigara alkol kullanmayın implantın ömrünü büyük şekilde etkilemektedir. Stresten kaçının stresden kaçınmanın her şeye faydası olduğu gibi burada da faydası var tabi ki. Sağlık durumunuza göre implantın ömrünü etkileyen faktörler olacaktır doktorunuz size bunlar için uygun tavsiyeler bakım önerileri verecek.

İmplant Ömrü Ne Kadardır?