Makaleler

Dişteki Siyah Lekeler

Dişteki Siyah Lekeler Neden Olur? İnci beyazı dişler, iyi ağız hijyeninin bir işaretidir, ancak tüm çabalarınıza ve düzenli diş bakımınıza rağmen bazı hoş olmayan siyah diş lekeleri ile karşı karşıya kalıyorsanız profesyonel bir desteğe ihtiyacınız olabilir.

Özellikle kahve, çay veya koladan hoşlanıyorsanız, hayatınızın bir noktasında diş yüzeyinde lekelenmelerin oluşabileceği bir gerçektir. Dişler de doğal olarak yaşla birlikte koyulaşmalar başlar. Yaşa bağlı, dişleriniz siyah bir görünüm alıyorsa, bu genellikle daha büyük bir sorunun işareti olabilir.

Dişlerdeki siyah lekelerin nedenlerinden ve daha da önemlisi bu konuda neler yapabileceğinizden bahsedelim.

Dişteki Siyah Lekeler Neden Olur?

Dişlerde siyah lekelenmenin en belirgin nedeni kötü ağız hijyenidir. Plak ve şekerli gıdalardan gelen asitlerin dişlerinizin koruyucu mine kaplamasına zarar verebilir. Bu, tedavi edilmediği takdirde dişe siyah veya kahverengi bir görünüm verebilecek diş çürümesine ve oyuklara neden olur.

Tütün, nikotin lekelenmeye neden olduğu bilinen binlerce kimyasalı içerisinde barındırır. Sigara içmek dişlerde tartar oluşumuna katkıda bulunur ve dişlerinizi, dilinizi ve diş etlerinizde siyah lekelenmelere sebep olur.

Dişteki Siyah Lekeler Nasıl Tedavi Olur?

Siyah diş lekelerinin tedavisi her zaman diş hekiminizin veya doktorunuzun yardımını gerektirir.

Dişleriniz siyaha dönüşecek kadar çürümüşse, dişinizi kaybetmemek için diş hekiminizin hemen müdahale etmesi gerekecektir. Çürük ve iç diş materyalinin temizlenmesi ve diş yapısının restore edilmesini içeren kanal tedavisi yapılabilir.

Siyah diş lekeleriniz sigara vb. tütün ve tütün mamüllerinin kullanımından kaynaklanıyorsa, kullanımınızı sınırlama veya tamamen bırakma konusunda destek için doktorunuza danışın.

Siyah renklenme bir dişte veya birkaç komşu dişte lokalizeyse ve ağrınız varsa, sonuçta lekelenme olmayabilir. Diş travması ve enfeksiyonu, dışarıdan siyah görünen iç kanamaya neden olabilir. Enfeksiyondan şüpheleniyorsanız veya yakın zamanda dişleriniz darbe aldıysa, tedavi için mümkün olan en kısa sürede diş hekiminize başvurun.

Kahve ve şarap gibi içeceklerin dişlerinizi siyaha çevirmesi pek olası olmasa da, lekelenmeye ve renk bozulmasına katkıda bulunurlar. Doğru, düzenli bir fırçalama ve diş ipi kullanma rutini sürdürmek bu tür lekeleri minimumda tutabilir. Ayrıca dişlerinizi korumak için bir pipet kullanabilir ve koyu renkli sıvı içimi sonrası su içebilirsiniz.

Tüm bu önlemlere rağmen hala lekeler hayatınızdan çıkmıyorsa, diş hekiminize mutlaka görünün.

İletişim ve randevu için bize ulaşabilirsiniz.

Doktornarin