Makaleler

Nişantaşı Implant Tedavisi

Nişantaşı implant tedavisi Nişantaşı’nda bulunan kliniğimizde diş köklerini metal vida benzeri direklerle değiştiren hasarlı veya eksik dişleri, gerçek dişlere çok benzeyen ve işlev gören yapay dişlerle değiştiren bir prosedürdür. Bu cerrahi, takma dişlere veya köprülere iyi uymayan hoş bir alternatif sunabilir ve doğal diş köklerinin eksikliği takma diş veya köprü diş değiştirmelerine izin vermediğinde bir seçenek sunabilir.

implant ameliyatının nasıl yapılacağı, implantın tipine ve çene kemiğinizin durumuna bağlıdır. Dental implant ameliyatı birkaç prosedür içerebilir. İmplantların en büyük yararı, yeni dişleriniz için sağlam destektir ve kemiğin implant çevresinde sıkıca iyileşmesini gerektiren bir süreçtir. Bu kemik iyileşmesi zaman gerektirdiği için süreç bir kaç ay sürebilir. “İmplant doktoru seçerken nelere dikkat edilmelidir?” yazımızı okuyabilirsiniz.

İmplant Diş Tedavisi Hangi Durumlarda Gereklidir?

Diş implantları, eksik dişlerin kökü olarak görev yaptıkları çene kemiğinize cerrahi olarak yerleştirilir. İmplantlardaki titanyum çene kemiğinizle birleştiğinden, implantlar sabit köprü veya takma dişler gibi kaymaz, ses çıkarmaz veya kemik hasarına neden olmaz. Ve malzemeler, normal köprüyü destekleyen kendi dişleriniz gibi çürümez.

Genel olarak, aşağıdaki durumlarda diş implantları sizin için uygun olabilir:

 1. Bir veya daha fazla eksik dişin olması
 2. Büyüme ve gelişmesini tamamlamış bir çene kemiğine sahip olmak
 3. İmplantları sabitlemek için yeterli kemiğe sahip olmak veya bir kemik greftine sahip olmak
 4. Sağlıklı ağız dokularına sahip olmak
 5. Kemik iyileşmesini etkileyecek sağlık sorunlarınızın olmaması
 6. Takma diş takamaz veya takamayacak durumda olmak
 7. Tedavi edilen hastalarımızın fotoğraflarına sosyal medya hesabımızdan ve linkten bakabilirsiniz.

İmplant Diş Çekiminden Ne Kadar Sonra Yapılır?

Eğer diş çekimine karar verilmiş ise aynı gün dişi çekip yerine implant koymak çok doğru bir yaklaşım olacaktır. Fakat bu dişler genellikle boşu boşuna çekilmiyor, çekilmesine neden olan enfeksiyonlar olabiliyor. Bu durumlarda da implant cerrahisinden önce dişin çekilip oradaki implantın temizlemesine yönelik olarak işleminin yapılıp ondan sonra implantın oraya konulması en doğru yaklaşım olacaktır. Kısacası diş çekilmesi gereken durumlarda oradaki kemiği korumaya yönelik en doğru yaklaşım hastaların büyük çoğunluğunda implant çekimiyle beraber aynı anda dişin konulması olacaktır. Tavsiye edilen ve en başarılı sonucu veren yöntemler bunlardır.

İmplant Diş Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Nişantaşı implant için toplam tedavi süresi cerrahi işlem açısından kaç tane implant yapılacağına bağlıdır. Tek implantın yapılması genellikle 5-6 dakika gibi bir süre almaktadır. İmplant sayısının artması ve implantla ilgili başka işlemlerin yapılmak zorunda kalması süreyi uzatabiliyor.

Genel itibariyle implant düşünüldüğünden daha kısa bir cerrahi işleme sahip bir yöntemdir.
İmplant tedavi süreçleri, günümüzde kullanılan tasarımları ile 40 seneye yakındır başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. Yeni tedavi yöntemleri artık her hastaya (ağır diyabet hastaları, kanser hastaları dahil olmak üzere) implant uygulamasını mümkün kıldığı gibi eksik dişin telafi süresini de 1 güne indirebilmiştir.

Aynı gün içinde implant cerrahisi ile dişin takılabilmesi için ağza özel implantın ve de parmak izi gibi, tamamen kişiye özel renk ve şekildeki dişin daha önceden hazırlanmasını gerektirmektedir. Peki bu nasıl mümkün olmaktadır? Bunun cevabı gelişen teknoloji ve görüntüleme teknikleridir
Diş çekimi sonrasında çekim bölgesinde herhangi bir iltihap yoksa, yeterli kemik miktarı mevcut ve kemikte bir defekt yoksa çekim yapılır yapılmaz aynı seansta implant yerleştirilebilmektedir.

Çekilen dişin etrafında kemikte defekt veya iltihap varsa temizlenerek kemik tozu ilave edilir ve 2-3 ay iyileşme beklendikten sonra implant yerleştirilebilir.

İmplant Kimlere Uygulanabilir?

 1. İyi bir implant adayı olabilmesi için hastanın güçlü, sağlıklı diş etlerine ve yeni kökü destekleyebilecek bir çene kemiğine sahip olması gerekir.
 2. Diş eti iltihabı gibi altta yatan ağız sağlığı sorunları olan veya diş apsesi nedeniyle kemik kaybı yaşayan hastalar implant ameliyatı için uygun olmayabilir.
  Ancak çoğu durumda implantlar yerleştirilmeden önce çene kemiğini güçlendirmek için kemik grefti yapmak mümkündür.
 3. Geleneksel implantlara sahip olamayan hastalar için bir alternatif mini dental implantlardır. Bunlar yapı olarak daha büyük muadillerine benzer, ancak bir kürdan genişliğine yakın daha ince bir köke sahiptir. Bu, onları yerinde tutmak için daha az kemiğe ihtiyaç duyulduğu anlamına gelir.
 4. Çene kemiği kaybınız olduğu veya kemik yoğunluğunuz çok düşük olduğu için implant yaptıramayacağınız söylendi, mini dental implantlar yine de bir seçenek olabilir.
 5. Artık implant bir günde(bir seansta) Abdulkadir Narin sayesinde takılabilmektedir.

Hangi Durumlar İmplant Uygulamasına Engeldir?

Gelişmiş tekniklere istinaden implant yapılamayacak hasta sayısı çok çok aza inmiştir diyebiliriz. Aza inmiş olmakla beraber ileri derecede kemiğinde erime ve kayıp olan hastalara doğrudan uygulanmaz; öncelikle kemik oluşturma ya da kemik grefti işlemi yapılır. Bağışıklık sistemi hastalıkları baskılanması ya da hastalıkları ve aktif olarak radyoterapi ve kemoterapi gören; şeker hastalığı ilerlemiş olan bireylere uygulanmaz. On sekiz yaşından küçük hastaların kemik gelişimi devam ettiği için bu hastalara uygulanmaz. Şeker hastalığı ilerlemiş bireylere ve ileri düzeydeki kanser hastalarına uygulanmaz.

İmplant Dişler Doğal Görünür mü?

Implant tedavisi de sahip olduğu gelişkin teknolojik yöntemlerle ve hem de ağız içindeki dokularla uyum sağlayan materyaller sayesinde klinik olarak bizlerin profesyonel beklentilerini karşıladığı gibi hastalarımızın da estetik beklentilerine son derece kusursuz bir şekilde karşılık vermektedir. Çünkü Dentnis Estetik Diş Kliniği olarak kullandığımız dijital destekli ölçüm ve diş yapılandırma yöntemleri, hastalarımızın ağız durumunun biricikliğine istinaden yine ağızlarına uygun yapıda, biricik ve kendilerine has dişlere kavuşmasını sağlamaktadır. İmplant dişler diğer konvansiyonel kaplamalardan ve protezlerden farklı olarak ağız içerisinde doğal dişler gibi yer alırlar. Doğal dişlerden kastımız yalnızca dişin sağlamlığı, rengi ve formu değildir; dişin materyalinin doğal dişlerle olan benzerliği ve diş etiyle olan uyumudur. Pembe estetik dediğimiz diş eti estetiği, dişin hem estetik hem de doğal görünmesi açısından oldukça belirleyici bir konumdadır. Bu sebeple implant tedavileriyle doğal ve estetik görünümü hedeflerken pembe estetiği de göz önünde bulundurmaktayız; implant tedavisi sonrası uyguladığımız restorasyonla dişlerin estetik bütünlüğünü ve doğallığını pekiştirmekteyiz.

İmplant dişlerin bir diğer avantajı da direkt olarak diş kemiğine doğal diş kökleri gibi uygulanıyor olmasıdır. İmplant dişlerin doğal dişlerle olan benzerliğini daha da artıran bu özelliği sayesinde implant dişler diğer konvansiyonel kaplamalara ve protezlere göre daha sağlam bir şekilde çene kemiğine tutunmaktadır. Bu ise tıpkı sağlıklı ve doğal dişlerin bir ömür ağızda durduğu gibi implant dişlerin de aynı sağlıklı ve doğal yapıyla ağızda durmasını sağlamaktadır.

İmplant Tedavisinin Faydaları Nelerdir?

Eksik dişin yerini doldurarak kemik kaybı olmasını önler ve bir bütün oluşturur.

Eksik dişin ağızdaki konumuna göre insanların sosyal hayatına etkisi vardır. Eksik bir ön diş kişide sosyal kaygılar, gülerken ağzını kapatmak gibi durumlar oluşturabilir. İmplant tedavisi sayesinde bu durumlarda kurtulabilirsiniz. Yeni dişlerinizle rahatça gülebilir ve yiyip, içebilirsiniz. Eksik dişin zararlarını sadece güldüğümüzde kötü görünmesi vs. gibi düşünmeyin. Eksik dişler yemek yerken de size zorluklar çıkartabilir. Bu gibi sorularınızı implant tedavileri ile gidermek mümkündür.

Başarılı bir implant tedavisi size 15 – 20 sene kullanım sunacaktır. Başarılı bir implant tedavisi seçtiğiniz doktora bağlıdır. Doktorun uzmanlığı ve tecrübesi ile yönetilmiş bir implant tedavisi acısız, konforlu ve en az komplikasyonlarla başarılı bir şekilde olmaktadır. Dr. Abdulkadir Narin 20 yıllık implant tecrübesi ile nişantaşında 11 yıldır implant tedavileri yapmaktadır. Başarılı ve acısız bir implant tedavisi için bizi seçebilirsiniz. Bize ulaşmak için +905337694469 numarası ile bize ulaşabilirsiniz. Tedavi sonrası hastalarımızın görsellerini merak ediyorsanız sosyal medya hesabımızdan inceleyebilirsiniz.