Makaleler

Porselen Diş Kaplama Nedir?

Gelişen diş hekimliği teknolojileriyle birlikte, diş hekimleri artık doğal dişlere son derece benzer ve estetik açıdan tatmin edici sonuçlar elde etmekte. Porselen dişler, özel bir laboratuvar ortamında hassas bir şekilde tasarlanır ve üretilir. Her hasta için özel olarak hazırlanır. Kliniğimizde yapılan diş kaplama tedavilerini Instagram hesabımız üzerinden before-after şeklinde inceleyebilirsiniz. Herhangi bir sorunuz var ise bize Whatsapp’tan ulaşıp yazabilirsiniz.

Porselen Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

İlk adımda doktor muayenesi ve tedavi planının oluşturulması var. Dişlerinizin porselen diş kaplamasına uygun olup olmadığı gibi kontroller yapılır. İstek ve beklentileriniz göz önünde bulundurularak bir analiz ile birlikte tedavi planı hazırlanır. Porselen dişlerin hazırlanması için bir ağız içi ölçü alınır ve anlaşmalı olduğumuz titiz laboratuvarlara gönderimi sağlanır.

Porselen Diş Kaplama Nedir?

Laboratuvar bu veriler ile dişleri en iyi malzemeler ile hazırlar. Hazırlanan dişler kalıcı olarak yerleştirilmeden önce kontrol edilir ve uyum kontrolleri yapılır. Kontroller yapıldıktan sonra porselen dişler kalıcı olarak ağza yerleştirilir. Tedavi de lokal anestezi kullanılır, tedaviden 2-3 saat sonrasında yemek-içme yapılabilir.

Diş Kaplamaları Neden Yapılır?

 • Porselen dişler yukarıda da bahsettiğimiz gibi estetik ihtiyaçlar veya dişlerin fonksiyonel özelliklerini geri kazanmak için yapılmaktadır.
 • Uyumsuz diş renklerinin, lekeli dişlerin yaptığı kötü görüntünün düzeltilmesinde kullanılır.
 • Kırık ve çatlak dişlerin tedavisinde Porselen dişleri tercih edilebilir.
 • Arasında boşluk olan dişlerin düzeltilmesinde kullanılabilir.
 • Dişlerinizin boyutları birbirinden farklıysa biri büyük biri küçükse bunları düzeltmek için yapılabilir.

Kaplama Diş Çeşitleri

Diş kaplama türleri kullanılan malzeme ve uygulanan tekniklere göre farklılıklar göstermektedir. Gelin bu kaplama türlerini çok detaya inmeden kısa bir şekilde inceleyelim.

Porselen Diş Kaplama Nedir?

Lamine diş (Yaprak diş) kaplama

Lamine dişler dişin sadece ön yüzeyine etki eder. Dayanıklıdır ve estetik açıdan çok başarılı bir kaplama çeşitidir. Kullanılan malzeme porselen dişe göre farklıdır ve uygulama şekli de farklılıklar göstermektedir.

Zirkonyum diş kaplama

Zirkonyum diş kaplama diş eti dokusu ile uyumlu olan zirkonyum malzemesinden yapılır diş eti sağlığı için en iyi diş kaplama çeşitidir. Bu kaplama tekniğinde dişin etrafı kesilir ve bir şapka şeklinde kaplama dişin üstüne oturtulur. Porselen dişlere göre daha dayanıklı, doku dostu ve estetik açıdan daha iyi sonuçlar verir.

Porselen Dişlerin Bakımı Nasıl Olmalı?

Diş hekiminiz bakımı ve ağızda muhafaza edilmesi için gerekli bilgileri verecektir. Porselen dişlerinizin bakımını özenli ve doğru yapmadığınız taktirde dişlerinizde kırılma, renk değişikliği ve diş eti sorunları ortaya çıkabilir. Dişlerinizi sağlıklı bir şekilde korumak için düzenli diş fırçalama ve diş ipi kullanmaya çalışın. Diş hekiminizin verdiği kontrol randevularına gidin aksatmayın. Eğer diş sıkma ve diş gıcırdatma problemleriniz var ise diş hekiminize söyleyin. Bu yolları izlediğinizde uzun süreler boyunca sıkıntı çekmeden dişlerinizi kullanabilirsiniz.

Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Avantajları ile başlayalım:

 • Renk, ve parlaklık açışından doğal dişlere çok yakın bir görünüm sağlamaktadır doğal görünür.
 • Dayanıklıdır doğru şekilde bakıldığında uzun süreler boyunca ağızda kalır.
 • Kolay kolay renk değişikliğine uğramazlar.
 • Higroskopik yapısından ötürü diş lekelenmelerine ve plak birikimine karşı güçlüdür.

Dezavantajları ise:

 • Kaplamalar ilk yapıldığında hassasiyet ve ağrı oluşturabilir ancak bunlar geçicidir.
 • Dayanıklı olmalarından bahsetmiştik ama doğal dişlerimiz kadar dayanıklı değildir, Biliyorsunuz ki dişlerimiz vücudumuzdaki en sert parçadır.
 • Bazı dişlere porselen kaplama yapmak istendiğinde dişi çok fazla aşındırmamız gerekebiliyor.
 • Tedavi planı düzgün organize edilmezse tedaviniz uzun sürebilir. Doktorunuzu seçmeden önce işinde tecrübeli kaplama tedavilerinde uzman bir doktor seçmeye çalışın.

İsteyen Herkes Porselen Diş Kaplama Yaptırabilir mi?

Dişlerdeki çürükler, diş eti hastalıkları tedavi edildikten sonra ve diş gıcırdatma, diş sıkma sorunları tedavi edildikten sonra herkese porselen diş kaplama tedavisi uygulanabilir. Bu sorunlarınız ilk doktor muayenizde sizler ile paylaşılır ve tedavi planı bunlar dahilinde ilerler. Merak ediyorsanız genç yaşta kaplama diş yazımızı okuyabilirsiniz.

Porselen Dişler Doğal Dişim Gibi Görünür mü?

Porselen diş kaplamaları doğal dişlerle oldukça benzer bir görünüm sunar. Porselen kaplamalar, doğal diş rengi, şekli ve parlaklığına oldukça yakın bir şekilde tasarlanabilir. Doktorun tecrübesi ve anlaşmalı olan laboratuvarın önemi büyüktür. Diş hekimi, porselen kaplamaların renk tonunu, opaklığını, translusansını ve yansımasını dikkatlice ayarlayarak, hastanın doğal dişleriyle mükemmel bir uyum içinde olmalarını sağlar. Bu nedenle, deneyimli ve uzman bir diş hekimi tarafından yapılmalıdır.