Makaleler

Diş Etindeki iltihap Nasıl Giderilir?

Diş Etindeki İltihap Nasıl Giderilir? Diş Eti iltihaplarına ne sebep olur? Şişmiş, iltihaplı diş etleriniz varsa, bunlar ciddi rahatsızlıklara yol açabilir. Enflamasyonun en yaygın nedeni diş eti hastalığıdır, ancak yanlış fırçalama veya diş ipi kullanımı, tütün kullanımı, kemoterapi, hormon değişiklikleri ve diş yapısından kaynaklanan tahriş de rol oynayabilir. 20’lik Diş iltihabı başlıklı yazımızı okumak için tıklayınız. İltihaplı diş etlerinin ciddiyetine bağlı olarak, iki tür diş eti hastalığından birine sahip olabilirsiniz: Erken ve nispeten hafif bir diş eti hastalığı şekli olan diş eti iltihabı, her yıl milyonlarca insanın hayatını olumsuz etkiler. Diş eti hastalığının en yaygın belirtilerinden biri, dişlerinizi fırçalarken veya diş ipi kullanırken kanayan iltihaplı diş etleridir. Diş eti iltihabı ciddi olmasa da daha fazla ilerlemesini önlemek için hastalığı tedavi etmek önemlidir.

İltihaplı diş etlerinden nasıl kurtulur?

İltihaplı diş etleri, erken dönemde tespit edilen diş eti hastalığı tedavi etmek oldukça kolay bir tedavi olabilir. Diş etlerinizi ve ağzınızı tekrar sağlıklı hale getirmek için aşağıdaki adımları izleyerek iltihabı tedavi etmeye başlayabilirsiniz.

Fırçalama Tekniği

Diş etlerini yıpratmamak, dişlerinizin etrafındaki dokuya zarar vermemek için çok sert fırçalamayın. Ayrıca uzmanlar, diş eti hasarını önlemek için yumuşak başlı bir fırça kullanmanızı önerir. Son olarak, hafifçe ileri geri fırçalama hareketlerini doğru kullandığınızdan emin olun.

Diş İpi Kullanımı

Diş ipi, dişlerinizin arasında kalan ve her ikisi de diş eti hastalığına ve iltihaplı diş etlerine yol açabilen plak ve tartar oluşumuna neden olabilen yiyecek parçacıklarını temizler. Ayrıca diş etlerinin iltihaplanmasını önlemek için diş ipi kullanırken çok dikkatli olun. Diş ipini zorlamak ve diş etlerinize zarar vermek yerine dikkatlice dişlerinizin arasında kaydırın. Diş İpi Nasıl Kullanılır?

Düzenli Olarak Ağzınızı Durulayın

Ağzınızı çalkalamak, plak oluşturan ve diş eti hastalığına yol açabilen karbonhidratların yanı sıra yiyecek parçacıklarının ve kalıntıların giderilmesine yardımcı olur. Bu nedenle, nerede olursanız olun, her yemekten veya atıştırmadan sonra ağzınızı çalkalamak bu hastalıkları önlemede yardımcı olur. Diş etleriniz için özel olarak formüle edilmiş bir gargaraya sahip olmak da önemlidir.

Online Randevu Alın

.

Diş Eti Bakımını İhmal Etmeyin

Diş eti iltihabı önleyici bir diş macunu kullanın. Diş eti çizgisi çevresinde bulunan plaklara ulaşabilen ve bunları nötralize edebilen ve diş eti sorunlarını başlamadan önce tedavi etmeye yardımcı olan bir diş macunu kullanmayı düşünün. Diş eti çizgisi etrafındaki zararlı plak bakterileri diş minesinin zayıflamasına bile yol açabilir. Sağlıklı bir ağız diş eti çizgisinden başladığı için bu bölgeye dikkat etmek çok önemlidir.

Düzenli ve Sağlıklı Beslenin

Dengeli bir diyet yemek listesi daha iyi diş eti sağlığına katkıda bulunabilir. Şişmiş diş etlerine karşı bol miktarda C vitamini ve kalsiyum aldığınızdan emin olun.

Stresi Azaltın

Yüksek stres seviyeleri hormon seviyenizi, özellikle hormon kortizolünü etkileyebilir. Kortizol, iltihaplanmaya ve muhtemelen şişmiş diş etlerine yol açabilir. Mümkün olduğunca stres atmaya çalışın.

Son olarak, iltihaplı diş etlerinden şikayetçiyseniz, tedavi önerileri için diş hekiminizi ziyaret etmelisiniz. Diş hekiminiz, iltihabın belirli nedenini belirlemenize ve daha iyi diş eti sağlığı elde etmenize yardımcı olabilir. İyi haber şu ki, iltihaplı diş etleriyle yaşamak zorunda değilsiniz çünkü onu tedavi etmenin sayısız yolu vardır.

Doktornarin instagram hesabından daha önce tedavi edilmiş diş eti operasyon öncesi ve sonrası fotoğraflarını görebilirsiniz.

Diş Eti İltihabına Ne İyi Gelir?

Diş eti İltihabı Periodontitis Yapar mı?

Diş eti iltihabı zamanında tedavi edilmediğinde, periodontitis (Diş eti çekilmesi)olarak da bilinen daha ciddi diş eti hastalığına ilerleyebilir. Bu noktada iltihaplı diş etleri daha ağrılıdır ve dişleriniz gevşemeye başlayabilir. Bunun nedeni periodontitisin dişlerinizi yerinde tutan dokuya zarar vermeye başlamasıdır. İltihaplı diş etlerini ve periodontitis tedavisi,  ağız sağlığınız için çok önemlidir.