Makaleler

Diş İpi Nasıl Kullanılır?

Diş İpi Nasıl Kullanılır?

Diş ipi Nasıl Kullanılır? Diş ipi kullanmak önemli bir ağız hijyeni alışkanlığıdır. Ağzınızdaki bakteri ve plak miktarını azaltan dişlerinizin arasına sıkışmış yiyecekleri temizler ve yerinden çıkarır. Plaklar, dişler üzerinde biriken ve boşluklara ve diş eti hastalıklarına katkıda bulunan tabakalardır. Bu sebeple diş ipi kullanımı aslında çok önemlidir.

Birçok insan dişlerini her gün fırçalasa da herkes dişlerini fırçaladığı kadar düzenli olarak diş ipi kullanmaz. Tabii ki, sadece diş ipi kullanmak yeterli değil. Doğru diş ipi kullanmak önemlidir. Yanlış diş ipi kullanımı dişlerinize ve diş etlerinize zarar verebilir. Bu nedenle, dişlerinizin arasını temizlemenin doğru yolundan emin değilseniz, diş ipi kullanmanın en iyi yolu hakkında adım adım bir kılavuz burada.

Diş İpi Nasıl Kullanılır?: İzlenecek adımlar nelerdir?

Dişlerinizi doğru şekilde diş ipi ile temizlemek için bu  yazımızı inceleyebilirsiniz.

Diş İpi Nasıl Kullanılır?

Diş İpi Kullanma Talimatları

 1. Yaklaşık 45 ila 60 cm diş ipi ayırın. Diş ipini doğru şekilde tutmak için diş ipinin çoğunu iki orta parmağınızın etrafına dolayın. Dişleriniz için sadece 5 ila 10 cm diş ipi bırakın.
 2. Ardından, başparmak ve işaret parmaklarınızla diş ipini gergin tutun.
 3. Diş ipini iki dişin arasına yerleştirin.
 4. Diş ipini nazikçe yukarı ve aşağı kaydırarak her bir dişin her iki tarafına da sürtün. Diş ipini diş etlerinize kaydırmayın. Bu diş etlerinizi çizebilir veya çürütebilir.
 5. Diş ipi diş etlerinize ulaştığında, diş ipini C şekli oluşturacak şekilde dişin tabanında bükün. Bu, diş ipinin diş etlerinizle dişiniz arasındaki boşluğa girmesini sağlar.
 6. Dişten dişe geçerken adımları tekrarlayın. Her dişte yeni, temiz bir diş ipi bölümü kullanın.

Diş teli ile diş ipi kullanmanın en iyi yolu nedir?

Diş teli ile diş ipi kullanmak zor olabilir ve diş teli olmadan diş ipi kullanmaktan daha fazla zaman alır. Normal diş ipi kullanıyorsanız, dişlerinizi diş ipi ile temizlemek için kendinize 10 ila 15 dakika verin.

Bu yöntemle, yırtılma ve diş tellerinize takılma olasılığı daha düşük olan mumlu diş ipi seçin.

Diş telleri için diş ipi kullanma talimatları

 1. Yaklaşık 45 ila 60 cm aralığında bir diş ipini koparın.
 2. Bir aynanın önünde durun, böylece diş ipinin ihtiyacınız olan yere gittiğinden emin olabilirsiniz.
 3. Diş ipini dişlerinizle ana tel arasına geçirerek başlayın. Diş ipinin gevşek uçlarını işaret parmaklarınızın etrafında döndürün, böylece diş ipini kolayca hareket ettirebilirsiniz.
 4. Diş ipini mümkün olduğunca nazikçe iki dişin arasına bastırın. Ardından, diş ipini her iki dişin kenarları boyunca yukarı ve aşağı hareket ettirin.
 5. Üst dişleriniz üzerinde çalışırken, diş ipi ile baş aşağı bir U yapmaya çalışın. Bunu yapmak için diş eti çizgisine gelene kadar bir dişin yanından yukarı çıkın. Ardından, diş ipini diğer dişin yanından aşağı doğru kaydırın.
 6. Diş ipini nazikçe çıkarın ve telin arkasından dikkatlice çıkarın. Bir teli yerinden çıkarabileceğiniz için diş ipini dişinizden çıkarmaktan kaçının.
 7. Şimdi sonraki iki dişe geçin ve aynı tekniği tüm dişlerinizin arasını alana kadar kullanın.

Ne zaman diş ipi kullanmalısınız?

Diş ipi için doğru zamanı bilmek de ağız ve diş sağlığına katkıda bulunur. Bazı insanlar önce dişlerini fırçalamak ve sonra diş ipi kullanmak gibi bir rutine sahiptir. Bununla birlikte, genellikle diş ipi kullanmanız ve ardından dişlerinizi fırçalamanız önerilir.

Diş ipi, dişlerinizin arasına sıkışmış yiyecek ve plakların kaldırılmasına ve serbest bırakılmasına yardımcı olurken, fırçalama bu parçacıkları ağzınızdan uzaklaştırır. Önce fırçalar ve sonra diş ipi kullanırsanız, bir sonraki fırçalamanıza kadar ağzınızda yiyecek ve plak kalır.

Diş İpi Nasıl Kullanılır?

Diş ipi çeşitleri

Diş ipi birçok çeşide sahiptir. Hangi tip diş ipi sizin için en iyisidir, tercihlerinize, dişleriniz arasındaki boşluk miktarına ve diş teli veya köprü olup olmadığına bağlıdır.

Bazı diş iplerini daha geniş alanlarda kullanmak daha kolayken, diğer diş ipi çeşitlerini daha dar alanlarda kullanmak daha kolaydır.

 • Diş bandı
 • Standart diş ipi
 • Süper diş ipi

Diş İpi Kullanımı

Diş ipi, dişlerinizin arasındaki bakteri, plak ve yiyecekleri temizlemeye yardımcı olur ve diş çürümesi ve diş eti hastalığı olasılığını azaltır. Düzenli fırçalama ve diş ipi kullanmanın yanı sıra yılda en az iki kez düzenli diş temizliği planladığınızdan emin olun.

Diş Fırçalama Teknikleri ile ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.