Makaleler

İyi Bir Diş Hekimi Nasıl Seçilir?

Hepimiz doğru diş bakımının sağlık için hayati önem taşıdığını bilsek de, çoğu insan kendileri için nasıl iyi bir diş hekimi seçeceklerini bilmez. Diş hekimi olmayan bir kişi diş hekimini seçmeden önce hangi soruları sorması gerektiğini nasıl bilebilir? Seçiminizi etkileyecek iki ana husus vardır – bir diş hekiminin size bir kişi olarak nasıl davrandığı ve bu diş hekiminin ağzınızı nasıl tedavi edeceği. İhtiyacınız olan ve hak ettiğiniz kaliteli diş bakımını seçmenize yardımcı olması için bu 9 soruyu göz önünde bulundurabilirsiniz.

1. Doğrudan diş hekimine nasıl soru sorabilirim?

Diş hekimi genellikle asistanla veya başka bir personel ile konuşmanızı tercih ederse, bu ortalama diş hekimi için ne kadar önemli olduğunuzu merak etmeye başlamalısınız. Sizi önemseyen iyi bir diş hekimi, sorularınızı kişisel olarak yanıtlamaktan mutluluk duyacaktır. Dolayısı ile O diş hekiminin mesleğini ne kadar severek yaptığınıda anlamış olacaksınız.

2. Diş hekimininiz Size Çözüm Sunuyor mu?

iyi bir diş hekimi, bakımınızla ilgili kararlar verirken siz de yer alabilmeniz için sorunları ve seçenekleri açıklayacaktır. Diş hekimi, size sadece ne yapmanız gerektiğini söylemekten ziyade, muayenenin sonuçlarını açıklamalı ve ağız sağlığınızın ve sağlığınızın büyük resmine dayalı toplam bir tedavi planı geliştirmek için sizinle birlikte çalışmalıdır. Diş hekimi ve siz birlikte, zaman çizelgenize ve bütçenize uyan, ödeme planınızı hesaba katan ve ihtiyaçlarınıza odaklanan bir plana karar vermelisiniz.

3. Diş hekimi ne tür Malzemeler kullanır?

Diş hekimi, bu restorasyonların yerleştirilmesi için gerekli olan titiz teknikleri anlayarak en son teknolojiye sahip malzemeler kullanmalıdır. Dişlerinizi güzel, rahat ve uzun ömürlü gösterecek malzemeler kullanarak size estetik, kaliteli bir restorasyon sağlayabilecek bir diş hekimi olmalıdır.

Online Randevu Alın

.

4. Diş hekiminin Hangi Eğitimleri Aldığı?

Bu sorunun cevabını öğrenmek için bulunduğunuz bölgedeki Türk Diş Hekimleri Birliği’ne danışarak bilgi alabilirsiniz. iyi bir diş hekimi tavsiye rehberinin en önemli unsurlarından bir tanesi Türk Diş Hekimleri Birliğinin size vereceği listedeki ”Türk diş Hekimleri Listesi”’nde yer almaktadır.

5. Diş hekiminiz Sterilizasyona Önem Veriyor mu?

Cevap kesin olmalı
Evet. Bu, eldiven ve maske takmanın yanı sıra ofiste el aletlerini ve diğer tüm diş ekipmanlarını sterilize etmek anlamına gelir.

6. Diş hekimi genel sağlık durumunuzla gerçekten ilgileniyor mu?

Diş hekimi, diş tedavisine başlamadan önce sizin hakkınızda kapsamlı bir tıbbi bilgi istemelidir. Tam bir tıbbi geçmişe sahip olan diş hekimi, alerjileri ve olası ilaç etkileşimlerini veya intoleransları belirleyebilir.

7. Diş hekiminiz Ağzınızın Tamamına Bakıyor mu?

Bu, ilk muayenenizde rutin olmalı ve ardından her temizlik randevusunda takip edilmelidir. Diş hekiminizin yalnızca dişlerinize değil, ağzınızın tamamına bakması gerekir.

8. Diş hekimi ne kadar müsait?

iyi bir dişhekiminin, mesai saatleri dışında meydana gelen acil durumların üstesinden gelmek için düzenlemeleri olacaktır. Cumartesi günleri veya Pazar akşamları müsait olan bir dişçiye de ihtiyacınız olabilir. İlk randevunuzu aldığınızda, birkaç hafta beklemeniz yerine, iyi bir diş hekimi sizi oldukça kısa sürede tedavinizi bitirmelidir.

9. Diş hekiminizle ücretler hakkında konuşmak kolay mı?

Diş hekiminiz ücretleri ve ödeme planlarını önceden görüşmeye istekli olmalıdır. Diş hekimine ücretleri sormaktan utanmayın, çünkü hiçbir olağanüstü Diş Hekimi rızası veya onayı olmadan tedaviye başlayamaz.

Daha detaylı bilgi edinmek için Diş Hekimi Tavsiye Rehberi‘ne göz atabilirsiniz.

Dentnis.com’da yer alan tüm içerikler sadece kullanıcıyı bilgilendirmek amacı ile sunulmuş olup tıbbi tedavi anlamında tavsiye niteliği taşımamaktadır