Makaleler

Diş Lekesi Neden Olur?

Leke oluşumunun en büyük sebebi çoğu kişinin bildiği gibi sigara, çay, kahve, kola, sigara gibi gıdaların sıkça tüketilmesidir. Bu gıdalar insanlar dişte çay lekesi, dişte kahve lekesi, dişimde sigara lekesi var gibi şikayetleri doğurur. Peki tam olarak diş lekesi neden olur, nasıl olur? Dişte leke oluşumunun nedenleri:

  1. Düzenli diş fırçalamama: Dişlerin düzenli olarak fırçalanmaması, dişler üzerinde plak birikimine yol açar. Plak, Zamanla diş lekelerine neden olabilir.
  2. Sigara: Sigara içmek, diş lekelerinin yaygın bir nedenidir. Sigara dumanı ve nikotin, dişlerin üzerinde sarımsı veya kahverengi renkli lekelere neden olabilir.
  3. Beslenme alışkanlıkları: Bazı yiyecekler ve içecekler, diş lekelerine yol açabilir. Özellikle koyu renkli içecekler (kola, kahve, çay), şarap, dişlerin üzerinde leke oluşumuna yol açar.
  4. Diş çürüğü: Diş çürükleri, dişlerin yüzeyinde lekelere neden olabilir. Çürükler, diş minesinin zarar görmesiyle ortaya çıkar ve leke oluşumuna zemin hazırlar.
  5. İlaçlar: Bazı ilaçlar, özellikle çocuklarda, diş minesinin gelişimini etkileyebilir ve diş lekelerine neden olabilir. Bu tür lekeler genellikle beyaz veya kahverengi renkte olabilir. Örneğin demir eksikliğinde kullanılan demir ilaçları.
  6. Diş travması: Dişe gelen darbeler veya travmalar, diş minesinde renk değişikliklerine neden olabilir. Bu tür lekeler genellikle koyu renkte olabilir.
  7. Diş dolguları: Bazı dolgular zamanla renk değişikliklerine yol açabilir.

Online Randevu Alın

.

Diş Lekesine Neden Olan Yiyecekler

Çay

Çayın birçok çeşidi vardır. Kullanılan çaya göre çayın dişte leke bırakma olasılığı değişir. Sık çay tüketimi dişlerde çay lekesi yapar. Leke oluşumunu azaltmak veya önlemek için çay tüketimini sınırlamak veya çay içtikten sonra ağızı suyla çalkalamak gibi önlemler alabilirsiniz. Ayrıca, çay içerisine eklenen şeker de diş çürümelerine yol açabilir ve diş lekelerinin oluşumunu arttırır. Düzenli çay tüketimi, zamanla dişlerde sarı veya kahverengi renkli lekelerin birikmesine sebep olabilir. Bu nedenle, çay tüketirken dikkatli olmak ve ağız hijyenine önem vermek önemlidir.

Diş Lekesi Neden Olur?

Kahve

Sık kahve tüketimi dişlerde leke yapmaktadır. Kahve tüketimi ağızdaki PH dengesini değiştirir ve diğer besinlerden dişlerimizin lekelenme olasılığını arttırır. Kahveyi dişlere çok temas ettirmeden içmek kahvenin dişlerde yapacağı leke oluşma olasılığını düşürür. Özellikle yoğun renkli ve güçlü bir kahve tüketimi, lekelerin daha belirgin hale gelmesine ve dişlerin doğal beyazlığını kaybetmesine neden olabilir.

Diş Lekesi Neden Olur?

Şeker

Şekerin doğrudan diş lekesine neden olduğu söylenemez, ancak şeker tüketimi diş çürüğüne yol açabilir ve çürükler dişlerde leke oluşumunun artmasına neden olabilir. Şeker, bakterilerin plakta bulunan asidik değerlerini artırabilir. Asitler, diş minesini zayıflatarak çürüklere neden olur. Diş çürükleri oluştuğunda, çürük bölgeler dişin yüzeyinde lekeler olarak belirebilir.

Diş Lekesi Neden Olur?

Soslar

Bazı soslar asidik bir pH seviyesine sahiptir. Özellikle asidik soslar, diş minesini aşındırabilir ve mine tabakasının daha hassas hale gelmesine yol açabilir. Bu durum, diş yüzeyine renk pigmentlerinin daha kolay nüfuz etmesine ve leke oluşumuna katkıda bulunabilir. Sosların çoğu yapışkan bir kıvama sahiptir. Bu, sosun dişlerde daha uzun süre kalmasına ve leke oluşumunu artırmasına yol açabilir. Sosların dişlerde leke yapmasını önlemek için ağız sağlığına dikkat etmek önemlidir. Soslu yiyecekleri tüketirken, ağızı suyla çalkalamak veya ardından dişlerinizi fırçalamak leke oluşumunu azaltabilir.

Diş Lekesi Neden Olur?

Şekerli Gazlı İçecekler

Kola gibi gazlı içecekler, renklendirici bileşikler içermektedir. Bu renklendiriciler, dişlerde birikerek sarı veya kahverengi lekelerin oluşmasına neden olabilir. Gazlı içeceklerde bulunan yüksek şeker içeriği, bakterilerin ağızda asit üretmesine ve diş çürüklerinin oluşmasını sağlar. Bu içeceklerin içerisindeki kimyasallar diş minesine zarar vermektedir.

Diş Lekesi Neden Olur?

Diş lekesi oluşmaması için neler yapılabilir?

Dişte leke bırakan gıdaları tüketimine dikkat edin bu yiyecekleri yedikten sonra ağzınızı çalkalayın. Ağız hijyeninize dikkat edin. Yumuşak kıllı bir diş fırçası kullanmanız önemlidir. Renkli içeceklerin (kahve, çay, kola) tüketimini sınırlayın veya bu içecekleri pipet kullanarak dişlerinizi daha az etkileyen bir şekilde tüketin. Asidik yiyecek ve içeceklerin (limon suyu, turunçgiller) tüketimi de diş minesine zarar verebilir, bu nedenle aşırı tüketimden kaçınmak önemlidir.

Diş Lekesi Neden Olur?

Diş Lekesi Nasıl Geçer? Diş Lekesi Temizleme

Dişlerinizi düzenli olarak (günde en az iki kez) doğru bir fırçalama tekniği kullanarak fırçalayın. Diş macunuyla birlikte yumuşak kıllı bir diş fırçası kullanmanız önemlidir. Bu, dişlerinizdeki plak ve yüzey lekelerini temizlemeye yardımcı olabilir. Dişler arasındaki boşluklara ulaşmak için diş ipi kullanın. Diş ipi, plak birikimini ve diş lekelerini temizlemenize yardımcı olacak. Düzenli olarak profesyonel diş temizliği yaptırın. Diş hekiminiz, dişlerinizdeki lekeleri ve plak birikimini özel aletlerle temizleyecek. Kliniğimizdeki diş temizliği fiyatları hakkında bilgi almak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Diş Lekesi Neden Olur?