Makaleler

Kırılan Dişin Kökü Kalırsa Ne Olur?

Kırılan Dişin Kökü Kalırsa Ne Olur? Dişler, çok güçlü olmalarına rağmen belirli koşullar ve kazalar sonucu kırılabilirler. Bu durumda, mümkün olan en kısa sürede size en yakın diş hekiminizi görmeniz gerekir.

Acil Diş Travma Rehberine göz atmanızı öneririz. Vakaların büyük çoğunluğunda kök dahi kalacak olsa o dişin çekilmeden tedavi edilebileceğini biliyor muydunuz?

Çatlamış veya kırık bir dişi olan bireyler özellikle ağrıları  yoksa bunu ihmal edebiliyorlar. 

Tahribata uğramış bir diş için ne kadar erken tedavi görürseniz, onu kurtarma şansınız o kadar artar çünkü hasar giderek kötüleşecektir. Kırık olan diş için bir çok tedavi yöntemi vardır. Eğer kırık küçükse açılan bölgenin bir dolgu ile örtülmesi hem diş dizisinin bozulmasını engellenmesine dişin fonksiyona katılmasına hemde çürük oluşmasını engelleyecektir.

Kırık birazcık daha büyükse bir kaplama ile diş kurtulabilir.

Sadece kökün kaldığı kırık durumlarında ise dişin çekilmesi en son düşünülmesi gereken seçenek olmalıdır. Çünkü diş çekimi ile beraber bölgede estetik ve fonksiyon anlamında kemik kaybı yaşanabilir. Sadece dişin kökünün kaldığı durumlarda diş çekimi yerine çoğu vakada kanal tedavisi yapıp dişin üstüne bir kaplama yerleştirilebilir.

Bunların hiç bir tanesinin yapılamadığı çok az vaka için eğer kök çok zayıf kalmış ise en son çare olarak bir günde implant ile aynı gün üzerine dişin konması bir seçenek olacaktır.

Kırılan Dişin Kökü Kalırsa Ne Olur?

Hangi Durumlarda Dişler Kırılabilir?

  • Darbe veya başka bir travma nedeni ile kırıklar
  • Buz veya sert bir yiyecek gibi sert bir şeyi ısırmak.
  • Giysilerdeki etiketi yırtmak, elleriniz doluyken eşyaları tutmak vb. için dişlerinizi alet olarak kullanmak.
  • Yüzüne veya ağzına aldığınız darbe.
  • Dişi zayıflatan tedavi edilmemiş çürüklere sahip olmak.
  • Dişlerinizi gıcırdatmak veya sıkmak.
  • Dişin geri kalanının minesini desteklemeyen büyük, eski amalgam dolgulara sahip olmak.
  • Çürük nedeni ile desteksiz kalan kısmın kırılması.

Online Randevu Alın

.

Kırık Diş Kurtarılabilir mi?

Kırık bir diş için diş hekimine ne kadar hızlı gitmeniz gerekir? En kısa zamanda bir diş hekimi tarafından tedavi edilmesi gerekir.

Diş Hekiminize gidene kadar aşağıdaki adımları izleyin:

Ağzınızı ılık suyla çalkalayın
Kanamanız varsa, gazlı bez veya poşet çay ile bölgeye baskı uygulayın.
Yanağa veya dudaklara soğuk bir paket uygulayın
Ağrı kesici alın ( Doktorunuzun reçete ile vereceği bir ağrı kesici)
Kırık bir diş için alacağınız tedavi, hasarın boyutuna bağlıdır. Dişin kurtarılamadığı durumlarda çekilerek köprü, bir günde implant veya başka bir seçenek ile sorun giderilebilir.

Kırık Diş için Muayeneyi Geciktirmeyin!

Diş hekiminiz tarafından kırık bir diş ne kadar erken tedavi edilirse, dişi kurtarma şansınız o kadar artar. Hasar zamanla daha da kötüleşecek ve bakterilerin mine altındaki daha yumuşak doku tabakasına ve dişin yumuşak iç kısmına girmesine izin verecektir.

Kırık bir dişe bağlı acil bir durumunuz varsa, Nişantaşı’nda bulunan Dentnis Diş Kliniğimizi arayarak size muayene randevusu için öncelik sağlayabiliriz.