Genel Makaleler

Yetişkin ve Çocuk Ortodonti

Yetişkin ve çocuk ortodonti arasındaki farklardan biri de yaşlandıkça çekilen diş etidir. Bu nedenle ortodontist tedavi sırasında diş eti kemik seviyenize daha fazla dikkat edecektir.

Yetişkin ve Çocuk Ortodonti Arasındaki Farklar

Yetişkin ve çocuk ortodonti arasındaki temel fark; iskelet büyümesinden yararlanmaktır.

Büyüyen bir hastada, çeneleri genişletmek veya farklı üst ve alt çene büyümesinden kaynaklanan bir uyuşmazlığı düzeltmek daha kolaydır. Örneğin, yetişkin bir hasta üst ön dişlerin ileri pozisyonundan endişe duyuyorsa. Bunun nedeni alt çene büyüme eksikliği olabilir. Üst çeneyi yakalamak için alt çeneyi büyütemeyebiliriz, ancak kamuflaj tedavisi uygulanabilir. Üst dişleri estetik sınırlar içinde geriye çekerek hoş bir gülümseme elde edebiliriz.

Yetişkin ve çocuk ortodonti arasındaki farklardan biri de yaşlandıkça çekilen diş etidir. Bu nedenle ortodontist tedavi sırasında diş eti kemik seviyenize daha fazla dikkat edecektir. Sağlıklı dişlere ve diş etlerine sahipseniz ve iskelet problemleriniz yoksa, ister büyümekte olun, ister yetişkin olun, tedavi süreci benzerdir.

Online Randevu Alın

.

Çocuklarda Ortodonti

Bir çocuğun ortodontisti ziyaret etmesi için belirli bir yaş sınırlaması yoktur. Bazı çocuklar 6 yaşında, bazı çocuklar 10 yaşında, bazıları ise gençken gider. Yetişkinler bile tedavi için ortodontisti ziyaret eder.

Birçok ortodontist, herhangi bir problemin erken tespit edilebilmesi için bir çocuğun 7 yaşından önce bir ortodontist görmesi gerektiğini söyler. Bu, bir çocuğun hemen diş teli alacağı anlamına gelmez . Ancak ortodontist hangi problemlerin olduğunu bilecek ve tedaviye başlamak için en uygun zamanı seçebilecektir.

Yetişkinlerde Ortodonti

Gülümsemesinden memnun olmayan yetişkinler için kuron veya lamine diş gibi herhangi bir invaziv diş uygulamasına gerek kalmadan bunu doğal yoldan sağlayıp sağlayamayacakları önemli bir sorudur. Diş sağlığınız iyiyse bu sorunun cevabı evet.

Eskiden diş tellerinin çocuklar için olduğu ve yetişkinseniz ortodontiden fayda görmeyeceğiniz inancı vardı. 20 yıl önce ortodontik hastalar arasında yetişkinler oldukça küçük bir gruptan oluşuyordu. Bugün, bu tamamen farklı. Kliniğimizde hastaların yüzde 50’den fazlası erişkindir.