Ağız Kokusu

Ağız Kokusu Nedir?

Ağız Kokusu

Ağız Kokusu

Ağız Kokusu, iletişimde görüntüye göre çok daha cezbedici olabilen ya da tam tersi bir etki meydana getirebilen bir unsurdur. İnsanların beğenileri görsellik üzerinden estetik olarak şekillenir fakat kalıcı izlenim kokulara göre insanın hafızasında yer eder.

Örneğin; insanlarda koku hafızası denilen bir hafıza türü vardır ve bireyler karakteristik kokularla bir takım yaşanmışlıklarını ya da değer atfettikleri kavramları zihinlerinde özdeşleştirebilirler. İnsan yaşamında bu denli önem teşkil eden koku bazen olumsuz durumların da temel nedeni olabilmektedir. Bu nedenle kötü kokular, insanları sizden uzaklaştırabilecek bir faktördür. Ağız kokusu da bunun için sosyal hayatımız için önemlidir.

Bireylerin hayatlarını keyifsiz hale getirebilecek ve sosyal yaşantılarını kısıtlayabilecek nitelikteki kötü ağız kokusu, aslında estetik problemlere dâhil edilebilecek bir sorundur. Bu nedenle kötü ağız kokusu mutlak surette tedavi edilmesi gereken bir diş sağlığı ve diş estetiği problemidir.  Evet, gülüş estetiği denildiğinde karşımıza somut bir estetik görünüm çıkar fakat estetik görünüme sahip bir ağız şayet kötü bir koku yayıyorsa bu durum daha ön planda olacak ve o estetik gülüşü de gölgeleyecektir.

Ağız Kokusu Nasıl Oluşur?

Bireyler sosyal ve profesyonel hayatlarında etraflarındaki bireylerle iletişim kurarken, duygu ve düşüncelerini sözlü olarak ifade ederken hatta toplu taşımada kötü ağız kokusu karşısındaki bireyleri rahatsız etmesinden çekinmektedirler. Kötü ağız kokusu insanları, sosyal çevrelerinden uzaklaştırdığı gibi, kişide de duygusal açıdan özgüvensizlik ve yetersizlik hissine kapılabilirler. Ağız kokusu probleminin üstesinden gelemedikçe de çözüm olarak kendilerini yalnızlaştırma yoluna gidebilirler.

Bu nedenle kötü ağız kokusu problemi yaşayan bireyler, sosyal hayattaki normlar açısından da klinik tedavilerle bu problemin üstesinden gelmelidir. Hâlbuki bilinmelidir ki ağız kokusu doğru tedavi uygulandığı takdirde çözüme kavuşturulabilen bir rahatsızlıktır.

Ağız Kokusunun Altında Yatan Sebepler

 • Düzensiz ağız bakımı ve ağız hijyeni konusundaki özensizlik
 • Dişlerde ve dişlerin etrafında diş taşı oluşumu
 • Dişte meydana gelen çürükler
 • Diş eti iltihabı
 • Tam sürememiş ve diş eti altında kalmış yirmilik dişler
 • Diş etiyle uyumsuz yapıdaki kaplamalar
 • Çeşitli hastalıklar nedeniyle tükürük salgısının azalması
 • Diş yapısındaki çapraşıklıklar

Ağız Kokusunun Sekonder Nedenleri

 • Şeker hastalığı
 • Mide rahatsızlıkları
 • Karaciğer hastalıkları
 • Boğaz enfeksiyonları
 • Sinüzit
 • A ve B12 vitaminleri ile demir-çinko minerallerinin eksikliği

Ağız Kokusu Nasıl Tedavi Edilir?

Genel olarak ağız kokusu temelinde ağız içindeki bakterilerin aşırı çoğalmasından kaynaklanmaktadır. Bakteriler ise diş taşının ve yemek kalıntılarının mevcut olduğu ağızlarda yoğun olarak bulunmaktadır.

Ağız kokusu problemi çeken bireylerin, bu faktörlerin ortadan kaldırılması için muhakkak profesyonel destek almasını öneriyoruz. Çünkü ağız kokusu tedavi edilebilir problemdir ve hem sosyal hem fizyolojik tahribatı önlemek için klinik destek alınmalıdır. Ağız içinde diş taşı ya da çürük mevcut ise klinik tedaviler uygulanmalıdır. Bu hususta biz Dentnis ailesi olarak Nişantaşı’ndaki kliniğimizde ağız kokusu ya da farklı ağız ve diş estetiği, gülüş tasarımı problemlerinizin çözümü için sizlere profesyonel yöntemlerimizle destek olmaya her daim hazırız.

Tedavilerimiz hakkında bilgi almak için TIKLAYINIZ.
Ayrıca instagram sayfamızdan vakaların BEFORE/AFTER görsellerini inceleyebilirsiniz.

WhatsApp
Bize Hemen Ulaşın.
Bizi Takip
Edin!