Makaleler

Zirkonyum Diş mi? Porselen Diş mi?

Zirkonyum diş mi? Metal destekli porselen diş mi? Klinik olarak diş kaplama tedavilerinde içinde metal barındıran ve içinde hiçbir şekilde metal barındırmayan diş kaplama olmak üzere iki farklı kaplama tekniği uygulamaktayız. Porselen Kaplama dişler tek başlarına çiğneme kuvvetlerine karşı yeterli dirence sahip olmadıkları içi metal bir altyapı desteğine ihtiyaç duyarlar. Zirkonyum kaplamaları ise kırılmalara karşı kuvvetli oldukları için herhangi bir metal desteğe ihtiyaç duymazlar.

Zirkonyum mu? Porselen mi?

Genel uygulama itibariyle eskiden metal destekli kaplamaları kullanmaktaydık; fakat günümüzde metal destekli yöntemler yerine zirkonyum kaplama seçeneğini tercih etmekteyiz. Çünkü diş koruyuculuğu açısından çok daha verimli olmakla birlikte diş eti sağlığı ve pembe estetik açısından çok daha iyi bir sonuç sağlamaktadır. Bu sebeple teknolojik ilerlemelerden istifade ederek diş sağlığını ve estetiğini hedefleyerek bu diş kaplama yöntemini tercih etmekteyiz.

Arasındaki Farklar Nelerdir?

İki diş kaplama tedavisinde diş eti sağlığı ve pembe estetik açısından farklı sonuçlar elde edildiği gibi çiğneme fonksiyonu bakımından da birçok farklılığı vardır. Zirkonyum kaplama dişler, materyal olarak doğal dişlerin sağlamlığına ve dayanıklılığına daha yakındır. Bu sayede doğal çiğneme kuvvetlerini rahatlıkla karşılar. Fakat porselen kaplama materyal olarak camsı bir yapıda olması nedeniyle daha kırılgandır.
Porselen kaplama dişlerin yüzeyi, materyalin işleme zorluğundan dolayı daha düzdür ve estetik olarak tatmin etmeyen bir görüntüye neden olabilmektedir. Fakat zirkonyum şekillendirmeye daha izin veren bir materyaldir. Bu sayede doğal dişlerimizin formuna yakın estetik sonuçlar elde edebiliyoruz.

Sonuç olarak doğal dişlerin sahip olduğu kesicilik becerisi zirkonyum dişlerle rahatlıkla elde edilir ve çiğneme fonksiyonu kusursuz bir şekilde yerine getirilir.

Hangisi Koruyuculuk Sağlar?

Zirkonyum kaplama dişler kullanılan yeni teknolojiler sayesinde üzerine yerleştirildikleri dişlere daha kolay adapte olurlar ve o dişleri daha iyi korurlar. Bu açıdan metal destekli porselen kaplamalara kıyasla daha üstündürler ve ağızda uzun yıllar sağlıklı bir şekilde dururlar. Bunun yanı sıra diş eti sağlığı açısından herhangi bir olumsuzluğa neden olmazlar ve metal altyapı içermedikleri için diş etlerinde gri yansımaya neden olmazlar. Dişlerin yapıştırılma aşamasında teknolojik açıdan daha gelişmiş yapıştırıcılardan faydalanılıyor olması da uzun ömürlü oluşunu desteklemektedir.

Zirkonyum Diş Neden Daha Estetiktir?

Metal destekli kaplamalar, diş eti ve metalin temas etmesi sonucunda diş etinde gri bir bant oluştururlar; bu durum ise diş eti estetiği açısından olumsuz bir görüntü yaratır. Ayrıca diş etiyle uyumsuz bir materyal olduğu için diş etinde reaksiyonlara neden olur. Bunu neticesinde diş etinde kanama, irritasyon gibi problemler açığa çıkar. Tüm bu problemler diş etinin görünümünü bozar. Ayrıca daha doygun renk ve dokuda materyale sahip olduğu için doğal dişler gibi durmaz.

Zirkonyum kaplamalar materyal itibariyle ışık geçirgenliği bakımından çok daha avantaj sağlar; bu sayede daha doğal görünüm elde edilir. Ayrıca diş etiyle yüksek uyum gösterdikleri için dişte herhangi bir reaksiyon oluşturmazlar ve pembe estetik bağlamında diş eti estetiğine önemli katkılar sağlar. Bu sebeplerin toplamından hareketle klinik olarak zirkonyum diş kaplama tedavisini porselen kaplamaya göre daha çok tercih etmekteyiz.