Makaleler

Nişantaşı Zirkonyum Diş Kaplama

Nişantaşındaki kliniğimizde zirkonyum diş kaplama tedavisini sıklıkla uygulamaktayız. Zirkonyum, (zirconium dioxide) beyaz, toz halinde bir metal oksittir. Zirkonyum diş; dayanıklı, doğal ve insan vücuduna en uyumlu diş materyalidir. Estetik ve sağlıklı sonuçlar elde etmemizi zirkonyum mümkün kılar.

Teknolojinin gelişmesiyle hayatımıza giren Zirkonyum diş kaplama, tedavi ve estetiğe yönelik sağlıklı ve estetik sonuçlar elde etmek adına daha etkili bir yöntemdir.

Zirkonyum Diş kaplama; Diş estetiği ve gülüş tasarımı denildiğinde pek çok kişinin aklına gelen ilk tedavi seçeneklerinden biridir. Dişlerdeki estetik yoksunluğu ortadan kaldırarak yeni ve estetik bir diş yapısı oluşturmayı hedefleyen bir tedavi olup, teknik açıdan daha etkili sonuçların elde edildiği bir aşamaya ulaşmıştır.

Daha eski bir kaplama çeşidi olan porselen kaplama, yerini zirkonyum diş kaplama tedavisine bırakmıştır. Porselen diş kaplama, diş eti sağlığı ve estetiği noktasında birtakım olumsuzluklara neden olmaktadır. Zamanla porselen kaplamalar diş eti ile dişlerin birleştiği çizgilerde koyulaşma ve gölgelenme gibi diş eti estetiği problemlerine yol açabilir.

Zirkonyum Diş Kaplama En Sağlıklı Tedavidir

Bunun yanı sıra porselen maddesinin doygunluğu nedeniyle bilhassa dişlerin uçlarına doğru oluşan şeffaf görünüm elde etmek mümkün değildir; bu nedenle porselen kaplama dişler yeterince doğal ve estetik bir görünüm sağlamamaktadır. Zirkonyum diş kaplama yönteminin içeriği zirkonyum maddesi sebebiyle diş vücuda uyumludur. Zirkonyum diş metal destekli değildir. Porselen kaplama dişler, metal destekli oldukları için diş yüzeyinde mat bir renk oluşumu söz konusu olabilir. Zirkonyum diş kaplama yönteminin içeriğinde ise metal yoktur. Dolayısıyla bu grileşme ve matlaşma problemi açığa çıkmaz.

Geniş yüzeyleri kaplayan çürüklerin restore edilmesi, kanal tedavisi yapılan ve oluşan doku tahribatı sebebiyle kaplama yapılması gereken tüm dişlere zirkonyum diş kaplama tedavisi uygulanabilir.

Nişantaşı Zirkonyum Diş Kaplama Süresi

Eski tip yöntemlerde manuel olarak silikonlarla ağzın kalıbını çıkarıp, 15-20 gün gibi süreler beklenerek dişler yapıştırılmaktaydı. Fakat yeni dijital ölçüm tekniklerinden olan Sirona CEREC teknolojisiyle birlikte tüm bu süreçler kısaldı ve kolaylaştı.

Kliniğimizde hastalarımızın diş ölçümleri tamamen tomografik ölçümlerle; Sirona CEREC yöntemi ile dijital ortama aktarılarak 3 boyutlu açıdan değerlendirilmektedir. Bu sayede eski usullerde ortaya çıkması muhtemel olan ölçüm hataları ortadan kalkmaktadır ve süreç sağlıklı bir şekilde hızlıca ilerlemektedir. Ölçülendirme sonrası 1 günde tedavi tamamlanmaktadır.

Zirkonyum Diş Avantajları

Zirkonyum kaplamalar diş etleriyle son derece uyumlu olan doku dostu bir estetik diş ve gülüş tedavisidir. Zirkonyum kaplamalarla uyumlu bir birleşme gösteren diş etlerinde bu sayede diş eti hastalıkları görülme riski azalır ve diş etinde koyulaşmaya neden olmaz. Diş temelinde metal olmadığı için yüzeyde mat bir görünüm oluşmaz ve özellikle ön dişlerde elde edilen transparan görüntü, dişin doğal ve estetik duruşunu pekiştirir. Diş yüzeyinde lekelenmeler en aza iner ve diş hassasiyeti oluşmaz.