Makaleler

Diş Eti Estetiği Nedir?

Diş eti estetiği, İdeal bir gülüşü oluşturan birçok unsur vardır; akla hemen parlak, sağlıklı görünen dişler gelir. Ancak, bu dişleri çevreleyen ve destekleyen diş eti dokusu, gülüşünüzün ne kadar çekici görüneceği konusunda da büyük rol oynar.

Diş eti (dişeti) dokusunu içeren çeşitli kozmetik sorunlar vardır. Örneğin, dişleriniz “kısıtlı” görünebilir. Gülümsediğinizde çok fazla diş eti dokusu gösterdiğiniz veya dişleriniz çok kısa göründüğü anlamına gelir. Bazen tam tersi bir sorun dişleriniz çok uzun görünür. Çünkü diş eti dokunuz çekilir (geri çekilir) ve bir seferde kapatılan diş kökü yüzeylerini ortaya çıkarır.

Düzensiz bir diş eti hattınız olabilir, yani diş eti dokusu bazı dişlerinizi diğerlerinden daha fazla kaplar. Tüm bu kozmetik diş eti problemleri estetik diş hekimliği muayenehanesinde yapılan prosedürlerle başarılı bir şekilde tedavi edilebilir.

Diş Eti Estetiği Nedir?

Diş Eti Sorunları Nelerdir?

Fazla Doku

Gummy Smile dediğimiz, dişin tepesinin (üst kısım) normalden daha fazla mine yüzeyini kaplayan aşırı diş eti dokusundan kaynaklanabilir. Bu durumda, daha fazla diş yüzeyini açığa çıkarmak için diş eti dokusunun çıkarıldığı “kron uzatma” olarak bilinen bir işlem yapılabilir.

Diş Etleri Çekilmesi

Bazen diş etleriniz küçülerek (çekilebilir) diş köklerinizin bir kısmını açığa çıkarabilir. Mine kaplaması olmayan kök yüzeyleri dişlerinizin kaplamalarına göre daha sarı görünme eğilimindedir. Ayrıca, açıkta kalan kökler soğuğa veya dokunmaya daha duyarlı olabilir ve daha büyük çürüme riski altında olabilir. Ağızdaki bir bölgeden diğerine diş eti dokusunun taşınmasını içeren, açıkta kalan kökleri kapatabilen çeşitli diş eti aşılama prosedürleri vardır. Örneğin, aynı tipte olan diş etlerinizin bir kısmından alınan kökler bir doku ile kapatılabilir. Bir başka seçenek ise, bitişik (yakın) doku, açıkta kalan bir kökü kapsayacak şekilde hareket ettirilebilir.

Düzensiz Diş Eti

Bazı dişlerin diğerlerinden daha fazla doku ile kaplandığı düzensiz bir diş eti hattınız varsa, çok hoş bir etki için dokuyu yeniden şekillendirmek genellikle mümkündür. Bu, geleneksel olarak bir cerrahi operasyon veya daha yeni dental lazer teknolojisi ile yapılabilir. Lazerin avantajı, dokuyu şekillendirirken kapatması, prosedürü daha rahat hale getirmesi ve daha kısa bir iyileşme süresi gerektirmesidir.

Daha önce yaptığımız diş eti (pembe diş estetiği) operasyonlarını görmek için instagram adresimizi inceleyebilirsiniz. Doktornarin