İmplant Nedir?

implant tedavisi

Implant tedavisi eksik dişlerin yerine çene kemiğine yerleştirilen titanyum malzemelerden oluşan bir vidadır. Eğer diş eksikliğiniz varsa ve protezleri ve köprüleri denediyseniz; sadece iyi uymadıklarını, rahat olmadıklarını, harika görünmediklerini ve size daha fazla rahatsızlık hissettiriyorsa bizim tedavi prosedürümüzü dikkate almalısınız. Bu popüler uygulamalar sayesinde, bu değişiklik, mevcut gülüşünüze kalıcı olarak uyum sağlar ve doğal dişlerinizde olduğu gibi, ısırmanızı, gülümsemenizi, konuşmanızı, güldürmenizi sağlar. Bu prosedürle ilgili en iyi şeylerden biri, bir kez var olduklarında, spesifik durumlar harici bir ek bakım gerektirmediğinden orada olduklarını bile unutursunuz. Bu tür diş değiştirmelerinin nasıl doğal ve güvenli olduğu düşünülür. Yeni dişleriniz için güçlü bir kök oluşturmak için çene kemiğine oturan bir titanyum implant kullanarak diş implantı operasyonu ile , bir daha takma dişler veya eksik diş sorunları hakkında asla endişelenmenize gerek kalmaz.

İmplant Çeşitleri Nelerdir?

Tek İmplantlar

Kayıp bir dişiniz varsa, tek bir implant en ideal çözümdür. Burada bir implant ve tıpkı doğal dişlerinize benzeyen bir implant üstü kron ile restore ediyoruz.

Çoklu İmplantlar

Eğer birden fazla diş eksikse, ancak çevredeki dişler sağlıklıysa, çoklu implant en iyi seçimdir. Burada iki yeni implantı yerleştirip, doğal dişlerinizle çevrelenmiş ve onlara benzeyen uygun kronları uyguluyoruz. Bu sayede her implant tedavimizdeki gibi takılan dişin doğal gözükmesini sağlıyoruz.

All-on-4 veya All-on-6 Diş İmplantları

Tam bir çene diş değiştirmek isteyen hastalarımız için All-on-4 ya da All-on-6  olarak bilinen bir implant tedavi yöntemini uygularız. Burada, üst veya alt çenenize dört ya da altı diş implantı yerleştiriyoruz. Doğal görünen ve doğal hissettiren bir diş dizilimi yapmaktayız.

İmplant Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

 • Doğal diş gibi görünür
 • Diş kaybından oluşan diş bozulmasını engeller
 • Ağız içi konforu arttırır
 • Konuşma ve yeme kabiliyetini güçlendirir
 • Uzun ömürlüdür bakımı zor değildir
 • Dayanıklıdır

Diş implantının avantajlarını derin ve detaylı bir konudur. İlgili sayfamız için tıklayınız.

Diş implantları için iyi bir aday olup olmadığınızı öğrenmek için  bizimle iletişime geçebilirsiniz. Dt Abdulkadir Narin yaklaşık 20 yıllık implant diş hekimi deneyimi ile bu zaman kadar binlerce hastaya implant tedavisi uygulamıştır. İmplant Tedavisi artık Bir günde implant ve üstüne diş olarak gerçekleşebilmektedir. Sizde Güncel Diş Hekimliğinden faydalanın ve dişsiz yaşamayın!

İmplant Diş Çekiminden Ne Kadar Sonra Yapılır ?

Eğer diş çekimine karar verilmiş ise aynı gün dişi çekip yerine implant koymak çok doğru bir yaklaşım olacaktır. Fakat bu dişler genellikle boşu boşuna çekilmiyor, çekilmesine neden olan enfeksiyonlar olabiliyor. Bu durumlarda da implant cerrahisinden önce dişin çekilip ordaki implantın temizlemesine yönelik olarak işleminin yapılıp ondan sonra implantın oraya konulması en doğru yaklaşım olacaktır. Kısacası diş çekilmesi gereken durumlarda ordaki kemiği korumaya yönelik en doğru yaklaşım hastaların büyük çoğunluğunda implant çekimiyle beraber aynı anda dişin konulması olacaktır. Tavsiye edilen ve en başarılı sonucu veren yöntemler bunlardır.

İmplant Diş Tedavisi Ne Kadar Sürer ?

implant için toplam tedavi süresi cerrahi işlem açısından implant sayısına doğrudan bağlı bir tek implantın yapılması genellikle 5-6 dakika gibi bir süre almaktadır. implant sayısının artması süreyi uzatabiliyor. implantla ilgili başka işlemlerin yapılmak zorunda kalması süreyi uzatabiliyor.
genel itibariyle implant düşünüldüğünden daha kısa bir cerrahi işleme sahip bir yöntem
Implant tedavi süreçleri, günümüzde kullanılan tasarımları ile implantlar 40 seneye yakındır başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. Yeni tedavi yöntemleri artık her hastaya (ağır diyabet hastaları, kanser hastaları dahil olmak üzere). implant uygulamasını mümkün kıldığı gibi eksik dişin telafi süresini de 1 güne indirebilmiştir.
Aynı gün içinde implant cerrahisi ile dişin takılabilmesi için ağza özel implantın ve de, parmak izi gibi, tamamen kişiye özel renk ve şekildeki dişin daha önceden hazırlanmasını gerektirmektedir. Peki bu nasıl mümkün olmaktadır? Bunun cevabı gelişen teknoloji ve görüntüleme teknikleridir
Diş çekimi sonrasında çekim bölgesinde herhangi bir iltihap yoksa, yeterli kemik miktarı mevcut ve kemikte bir defekt yoksa çekim yapılır yapılmaz aynı seansta implant yerleştirilebilmektedir.
Çekilen dişin etrafında kemikte defekt veya iltihap varsa temizlenerek kemik tozu ilave edilir ve 2-3 ay iyileşme beklendikten sonra implant yerleştirilebilir.

İmplant Kimlere Uygulanabilir?

İyi bir implant adayı olabilmesi için hastanın güçlü, sağlıklı diş etlerine ve yeni kökü destekleyebilecek bir çene kemiğine sahip olması gerekir.
Diş eti iltihabı gibi altta yatan ağız sağlığı sorunları olan veya diş apsesi nedeniyle kemik kaybı yaşayan hastalar implant ameliyatı için uygun olmayabilir.
Ancak çoğu durumda implantlar yerleştirilmeden önce çene kemiğini güçlendirmek için kemik grefti yapmak mümkündür.
Geleneksel implantlara sahip olamayan hastalar için bir alternatif mini dental implantlardır. Bunlar yapı olarak daha büyük muadillerine benzer, ancak bir kürdan genişliğine yakın daha ince bir köke sahiptir. Bu, onları yerinde tutmak için daha az kemiğe ihtiyaç duyulduğu anlamına gelir.
Çene kemiği kaybınız olduğu veya kemik yoğunluğunuz çok düşük olduğu için implant yaptıramayacağınız söylendi, mini dental implantlar yine de bir seçenek olabilir.
Mini dental implant ve Diş implantı artık bir günde implant (bir seansta)  Dr. Abdulkadir Narin sayesinde takılabilmektedir.
Bir günde implant videomuzu izleyebilirsiniz.

Hangi Durumlar İmplant Uygulamasına Engeldir?

Gelişmiş tekniklere istinaden implant yapılamayacak hasta sayısı çok çok aza inmiştir diyebiliriz. Aza inmiş olmakla beraber ileri derecede kemiğinde erime ve kayıp olan hastalara doğrudan uygulanmaz; öncelikle kemik oluşturma ya da kemik grefti işlemi yapılır.
Bağışıklık sistemi hastalıkları baskılanması ya da hastalıkları ve aktif olarak radyoterapi ve kemoterapi gören; şeker hastalığı ilerlemiş olan bireylere uygulanmaz.
İleri derecede diş kemiğinde erime ve kayıp olan hastalara uygulanmaz. Ancak kemik oluşturma tedavi yöntemleri ile bu sorunun üstesinden gelmek mümkündür.
On sekiz yaşından küçük hastaların kemik gelişimi devam ettiği için bu hastalara uygulanmaz.
Şeker hastalığı ilerlemiş bireylere ve ileri düzeydeki kanser hastalarına uygulanmaz.

İmplant Diş Nasıl Uygulanır?

Bir diş implantı, diş kaybının olduğu bölgeye yerleştirilen bir titanyum vidalarından oluşur. Implant, diş etlerine vidalanarak kemiğe sabitlenir ve böylece diş kaybının olduğu bölgede sağlam bir temel oluşturur. Daha sonra, implant üzerine özel bir diş protezi ya da doğal görünümlü bir diş takılır. İmplant uygulaması genellikle birkaç aşamada gerçekleştirilir ve diş hekiminin yanı sıra oral cerrahlar veya periodontologlar tarafından gerçekleştirilir. Beklenenden çok daha kolay geçer. Hastalarımıza nasıl geçti diye sorduğumuzda “Beklediğimden çok daha kolay geçti” diyen hastalarımız çok fazla.

İmplant Diş Ömrü Ne Kadar ?

Uygun bakım ve düzenli kontrollerle çok uzun süre dayanabilir. Diş implantları genellikle 20 yıl veya daha uzun sürelerde kullanılabilir. Implantların ömrü yerleştirildiği bölgenin sağlık durumu, implantların yerleştirildiği bölgenin işlem sonrası bakımı ve kullanılan implantların kalitesi gibi faktörlere bağlı olarak değişebilir.
Diş implantlarının ömrünü uzatmak için, implantların yerleştirildiği bölgenin düzenli kontrol edilmesi ve sağlıklı bir şekilde korunmasına dikkat edilmeli. Düzenli kontrollere gitmek önemlidir.

İmplant Diş Çürür Mü ?

Diş implantları, eksik dişlerin kökü olarak görev yaptıkları çene kemiğinize cerrahi olarak yerleştirilir. İmplantlardaki titanyum çene kemiğinizle birleştiğinden, implantlar sabit köprü veya takma dişler gibi kaymaz, ses çıkarmaz veya kemik hasarına neden olmaz. Ve malzemeler, normal köprüyü destekleyen kendi dişleriniz gibi çürümez.

İmplant Sonrası Bakım

implant yöntemi cerrahi bir işlemdir. Bu sebeple tedaviden sonraki ilk 48 saat içerisinde hafif sızıntı şeklinde kanama olması son derece doğal bir durumdur.
Bu süreçte yaranın iyileşmesine olumsuz tesir etmemesi adına ağız çalkalanmamalıdır. Bnunla birlikte. tükürmekten kaçınılmalıdır. Aksi takdirde yaranın pıhtılaşması engellenir ve kanama miktarı artar.

 • Sigara Kullanımına Ara Verilmelidir.
  Sigara kullanımı yaraların iyileşme sürecini uzatır.
 • Yumuşak ve Zahmetsiz Çiğnenen Besinler Tüketin.
  Özellikle sert yüzeyli yiyeceklerden, dişlere yapışabilecek yiyeceklerden uzak durun. Soğuk ve sıcak gıdalardan kaçının.
 • Tedavi uygulanan bölge ile yemek yemeyin.
  Tedavi Uygulanan Bölgeyi Dilinizle Kurcalamayın ve Ağzınızı Zorlayarak Dişlerinizi Görmeye Çalışmayın. Aksi takdirde bölgede kanama olmasına yol açabilir hatta dikişlerinizin açılmasına neden olabilirsiniz.
 • Ağız Bakımını Aksatmayın.
  Cerrahi müdahale sebebiyle implant tedavisi uygulanan bölge enfeksiyon oluşumu için risk teşkil etmektedir. Ağız bakımının aksatılması ile bakteriler çoğalarak bölgede enfeksiyon oluşumuna neden olabilir. Bu ise tedavinin başarısını tehdit edecektir.
 • Kanamayı Tetikleyecek Aktivitelerden Kaçının.
  Vücudu zorlayarak yapılan tüm aktiviteler kanamaya neden olabilir. mümkünse bir süre spora ya da efor gerektiren başka uğraşlara ara verilmelidir.
 • İlk 48 Saat Ağrı ve Şişlik Gözlemlenebilir.
  İlaçları düzenli kullanarak buz uygulayın. Soğuk kompres yapın.İyi bir iyileşme için iyi ağız hijyeni şarttır. Ameliyattan sonra seyreltilmiş Listerin (1 kısım Listerin ila 4 kısım su) ile durulayın Dişlerinizi fırçaladığınızdan emin olun, ancak çekim bölgesinden kaçının. Sütürler 1-2 hafta içinde çözülür. Ameliyattan hemen sonra egzersizi minimumda tutun.

Kalp atış hızınızı ve kan basıncınızı egzersiz yapar ve yükseltirseniz, kanama meydana gelebilir. İyileşme dönemi sırasında aktivite sırasında sorunlardan kaçınmak için beslenmenizin yeterli olduğundan emin olun. Implant Sonrası mutlaka diş hekiminize danışarak hareket ediniz. Burada yazılanlar tamamen bilgilendirme amaçlıdır hiç bir tedavi kapsamında yapılmamıştır.

İmplant Fiyatları 2023

Yapılacak olan tedavi kapsamında implant  fiyatları implant adeti, markası, aynı gün yapılıp yapılmaması, dikişsiz olması gibi durumlara göre değişiklik gösterecektir. Detaylar için tıklayarak sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İmplant Dişler Doğal Görünür mü?implant doğal görünür mü?

Diş estetiği yöntemleri ile yalnızca dişlerin fonksiyonel bütünlüğü ve hastalıklardan münezzeh bir şekilde ağız içerisinde varlıklarını devam ettirmeleri hedeflenmez; diş estetiği yöntemleriyle ulaşılmak istenen nihai görünüm yeni dişlerin doğal ve hep ağız içindeymiş gibi bir duruş sergilemesidir.Bu bağlamda implant tedavisi de sahip olduğu gelişkin teknolojik yöntemlerle ve hem de ağız içindeki dokularla uyum sağlayan materyaller sayesinde klinik olarak bizlerin profesyonel beklentilerini karşıladığı gibi hastalarımızın da estetik beklentilerine son derece kusursuz bir şekilde karşılık vermektedir. Çünkü Dentnis Estetik Diş Kliniği olarak kullandığımız dijital destekli ölçüm ve diş yapılandırma yöntemleri, hastalarımızın ağız durumunun biricikliğine istinaden yine ağızlarına uygun yapıda, parmak izi gibi biricik ve kendilerine has dişlere kavuşmasını sağlamaktadır.
İmplant dişler diğer konvansiyonel kaplamalardan ve protezlerden farklı olarak ağız içerisinde doğal dişler gibi yer alırlar. Doğal dişlerden kastımız yalnızca dişin sağlamlığı, rengi ve formu değildir; dişin materyalinin doğal dişlerle olan benzerliği ve diş etiyle olan uyumudur. Pembe estetik dediğimiz diş eti estetiği, dişin hem estetik hem de doğal görünmesi açısından oldukça belirleyici bir konumdadır. Bu sebeple implant tedavileriyle doğal ve estetik görünümü hedeflerken pembe estetiği de göz önünde bulundurmaktayız; implant tedavisi sonrası uyguladığımız restorasyonla dişlerin estetik bütünlüğünü ve doğallığını pekiştirmekteyiz.
İmplant dişlerin bir diğer avantajı da direkt olarak diş kemiğine doğal diş kökleri gibi uygulanıyor olmasıdır. İmplant dişlerin doğal dişlerle olan benzerliğini daha da artıran bu özelliği sayesinde implant dişler diğer konvansiyonel kaplamalara ve protezlere göre daha sağlam bir şekilde çene kemiğine tutunmaktadır. Bu ise tıpkı sağlıklı ve doğal dişlerin bir ömür ağızda durduğu gibi implant dişlerin de aynı sağlıklı ve doğal yapıyla ağızda durmasını sağlamaktadır.

Implantım Estetik Olarak Kendi Dişim Gibi Görünür mü?

implant yapılırken en önemli konulardan bir tanesi implant sonrası yapılan restorasyonun kendi dişinizle aynı görüntüde olmasıdır. Burda sadece dişin formundan, renginden, şeffaflığından bahsetmiyoruz diş eti çizgisinin  de yan taraftaki dişle aynı sekilde devam ediyor olması estetik anlamda çok hayatidir. Diş çekimi yapılan bölgenin kemikle ilgili beslemelerinin doğru bir şekilde yapılması implant yapılan bölgede  kendi dişinizle gerek diş eti açısından gerekse yan taraftaki diş ile benzer estetik durumu yakalama açısından bu hedeflerin olması tabii ki en önemli konuların basında geliyor. Gittiğiniz doktor arkadasın bununla ilgili daha önce yaptığı vakalarının fotoğrafların bakarsınız fotoğraflar üzerinden bu konuyla ilgili daha detaylı daha geniş bilgi elde etme sansınız olur.

Sıkça Sorulan Sorular

implant ile ilgili gelişmeler artık diyabet hastalarınada implant yapmayı mümkün kılmaktadır. Diyabet hastalarının kontrol altında olsa bile kan değerlerindeki değişimler iyileşme ile alakalı faktörleri geciktirebilmektedir. Bu nedenle diyabet hastalarına implant yapılırken dikişsiz implant yöntemini tercih etmekteyiz.

Diş telleri çıkartılmadan ortodontik tedavide herhangi bir kayba neden olmadan implantı oraya yerleştirebiliyoruz burda belirleyici olan şey ortodontik tedavinin son aşamasına yaklaşmış olmak yani ortodontik tedavinin son bölümlerini son diş tellerinin çıkmasından 3 4 ay öncesinden oraya implantla ilgili cerrahiyi yapıp yerleştirebiliyoruz. Neden bu son dönemini bekliyoruz? Çünkü implantı yerleştireceğimiz yere referans olarak diğer dişlerin pozisyonunu kullanıyoruz yani diğer dişlerimizin hangi noktada durması gerekiyor o noktaya geldiklerinde oraya implantı o şekilde koyabiliyoruz o zamanda koyabiliyoruz ve bunu yaparken de ordan telleri çıkarmak zorunda değiliz.

implant dişleri yaparken 2 tane temel yöntem söz konusu implantın gövdesinin başarılı bir sekilde oraya yerlestirilmesine mütakip üzerine dişi yapmaya dair ölçü aşamaları başlanırken bu 2 yöntemden bir tanesine karar verilmesi gerekiyor. Bu yöntemlerden geleneksel olanı yapıştırma yöntemidir. Yapıştırma yönteminde implantın kemik içinde kalan ana gövdesi üzerine 2. Bir parça abutment dediğimiz parça gelir ve o abutmentin üzerine de dişi bir yapıştırıcıyla yapıştırırız yani ortada 3 segmentten oluşan bir yapı oluşmakta ; implantın kemik içindeki gövdesi,  ara parçamız ve üzerine dişin yapıştırılması seklinde bu geleneksel yöntem. Bunun nedeni su kaplama dişleri yaparken dişlerin üzerine yapıştırma yöntemiyle yapıştırıyoruz implant yapılmaya başlandığı ilk yıllarda da ordaki bu sistem implantın üzerine taşımış yani nasıl dişin üzerine kaplamayı yapıştırıyorsak implantın üzerine de dişi yapıştırırız olur biter gibi yaklaşım neticesinde bu sistem gelişmiş gelişmiş ve bugüne kadar da gelmiş fakat kendi içinde dezavantajları olmasından dolayı buna çözüm arayışı içersinde artık vidalı sistemleri tercih ediyoruz yani implantın kendisinin üzerine dişi doğrudan vidalayaraktaktıgımız sistemleri tercih ediyoruz bu sistemin avantajı ne? 3 segmentten oluşan parçayı burda 2 segmente indirmiş oluyoruz mekanık olarak dayanıklılığını artırmış oluyoruz , implanta dair bir müdehale yapılmak istendiğinde çok basıt bir sekilde arkasındaki vidayı çevirip üstteki dişi çıkartabiliyoruz bu da çok büyük bir avantaj özellikle diş etiyle ilgili meselelerde oraya müdehale etmemizi oldukça kolaylaştırıyor kata bunların hepsinden öte en önemli avantajı  yapıştırma esnasında diş etinin etrafında biriken yapıştırıcı artıklarının daha ileriki dönemlerde oluşturabileceği diş eti problemleri.  bu yapıştırıcı artıklarının dişle implantın etrafında oluşturdukarı problemler ve bu problemlerin sonuçların abaglı oluşan yeni komplikasyonlar yumağını çözme adına simante yerine yani yapıştırma yerine vidalı sitemi artık genel olarak kabul gören bir yöntemdir tabii ki geleneksel yöntem bazı durumlarda tercih edilmek zorunda kalınabiliyor ama ana presnsip olarak sunu söyleyebiliriz vidalı bir sekilde oraya takılan dişin bir yapıştırıcıyla oraya bağlanan oraya tutunması sağlanan dişe nazaran ağızda cok daha fazla avantajları var cok daha sağlıklı sonuçlar elde edebiliyoruz.

Simantasyonla implant dişinin implant üzerine işlemi aslında bu haliyle 3 segmentten oluşmaktadır. Bu segmentlerden bir tanesi kemiğin içindeki ana gövde kısmı. bu gövdenin içine gelen abutment dediğimiz ikinci bir parça gelmektedir o parçanın üzerine de sonrasında diş gelmektedir . bu iki parça birbirine vidalarla tutunmakta iken üzerine gelecek olan diş yapıştırmayla oraya sabitlenir . bu teknikle yapılan dişlere yapıştırma sımantasyonla fixe edilen implant destekli protezler denmektedir.

Ağzında diş teli olması implant tedavisi yapılmasına bir mani teşkil etmiyor fakat implatın yapılacağı zaman ve yer çok önemli tabii ki ne noktada eğer ki dişleriniz o düzeltme belli bir noktaya gelmeden implant oraya yerleştirilirse teknik olarak mümkün olmakla beraber doğru olmaz ilk önce dişlerin doğru yere gelmiş olması lazım ki o dişleri referans alarak implantın nereye geleceğini tayin edebilelim implantı da  koymayı isteyeceğimiz yeri tayin edebilmemiz komşulukta bulunan dişlerin doğru yerlerde olmasıyla doğrudan alakalı bu noktada ağzında tel varken ortodontik bir tedavi görüyorken implant tedavisi yapmamıza mani bir durum değil söz konusu değil onu genellikle şu sekilde ayarlıyoruz ortodonti tedavisi bitime 3 ay kala yani tellerin ağızdan çıkmasını düşündüğümüz zamandan 3 ay öncesinden oraya implantı yerleştiriyoruz ve tellerin çıkmasıyla beraber araya da implantın üzerine gelecek olan dişi koyuyoruz genel olarak bu konudaki yaklaşımımız bu. Bunları yapabilmemiz için tellerin ordan çıkartılmasına gerek yok.

Kaplama dişleri dişlerin üzerine taktığımızda kullandığımız sey onu oraya yapıştırmak bu geleneksel olarak böyle yapılıyor idi su anda günümüzde de çok daha gelişmiş olsa dahi bu sekilde yapılmaya devam etmekte yani bir dişin üzerine kaplamayı biz nasıl oraya takıyoduk? Yapıştırmayla takıyorduk fakat artık günümüzde bu geleneksel yöntemle kullanılan yapıştırma yöntemi yerine vidalı bir sekilde implantın gövdesine takılan dişleri yapmayı tercih ediyoruz peki bu ne demek? 3 parcadan oluşan bu yapıyı 2 parcaya indirgemek oraya bir diş takmak ne demek o vidalı dişi doğrudan ana gövdenin üzerine taktığımız zaman 3 parcalı yapıyı 2 parcalı bir yapıya dönüşmesi mekanik anlamda çok daha dayanıklı sonuçlar veriyor.

Bunun dışında eğer herhangi bir müdehalede bulunmak isteyecek olursak oradaki vidayı tekrardan çıkartıyoruz temizliği vs yapılıyıor ve tekrar geri yerine sağlıklı bir sekilde takılabiliyor yani kullanım kolaylığı daha sonradan müdehale etme anlamında çok büyük bir avantaj sergiliyor fakat bunların hepsinden daha ötesi bizim için en önemli olan sey bu yapıştırma sistemlerinde yani dişin implantın üzerine takıldığı durumlarda etrafındakı birleşme hattından taşan yapıştırıcı artıkları birleşme hattının kendi içinde bakteri birikimine sahip olması implatın uzun dönemde başarısını ciddi anlamda etkileyen bir faktör olmasından dolayı artık günümüzde yaygın olarak literatürde kabul gören yöntem vidalı bir sekilde dişin yerine takılması yani 3 parcadan oluşan bir implant yapısı yerine 2 parcalı bir yapının tercih edilmesi ve dişlerin ağızda tutulumunu sağlama adına yani implantarın üzerinde duran o dişlerin bağlantısını sağlama adına bu şekilde bir yapı tercih ediliyor. Kısacası her vaka için olmasa da vakaların büyük çoğunluğunda vidalı bir retansiyonla implantın üzerine bağlanan bir yapının olması kesinlikle sağlık açısından bir avantaj teşkil ediyor. Geleneksel eski yapılma sekliyle yapıştırma yerine vidalı bir sistemin tercih edilmesi sağlık anlamında daha başarılı sonuçlar veriyor. Ve tercih edilme noktasında da öncelik verilmesi gereken yöntemde büyük oranda hastalar için bu.

Yıllardır hareketli protez kullanan bireylerde maalesef kemik erimesi meydana gelmektedir. Bu kemik erimesine bağlı olarak eskiden ağızda dengeli bir sekilde kalabilen protezler artık ağızlar düzleştiği için kemikler düzleştiği için tutunacak bir yer bulamamasından dolayı hareket edebilmektedir.bu durumda hastanın ağzında mevcut olan total protezini eger çok eskimemişse çok yıllanmamışsa protezi ağızda sabit tutacak sekilde iki adet implant yerlestirilerek o protezin tutuculuğu artırılabilmektedir. Biz kliniğimizde daha ziyade bu tur durumlarda hareketli protez destek amacıyla implantları kullanmaktayız . çünkü iki implantla destekleyerek o hareketli yapıyı sabitleyerek hastanın yasam kalitesini artırabilmekteyiz . ağızdaki hareketli protezin hareketlerini bir nebze kısıtladığı için daha stabil bir sekilde durmasını sağladığı için hastanın yasam kalitesini artırmak adına oraya 2 adet implant koymaktayız . eger zaten üstteki protezi yenilememe nedenizmiz  ise zaten o protezi yenileme durumunu yapacak isek 2 implantın yerine 2 implant daha yerlestirip hareketli bir protez yerine sabit bir protez yapmak mümkün olacağından dolayı o yöntemi tercih etmeyiz yani all-on four dediğimiz yönteme dönmekteyiz. 2 implantı daha ziyade ağzında mevcut protezleri olan bireylerde protezlerin stabilitesini artırmak için tercih etmekteyiz . burda önemli sey su hastanın ağzında olan protezin kullanılabilecek durumda olması önemli. Çok eskimiş bir protez ise o zaman bu tür bi tedavi yöntemini cok fazla tercih etmiyoruz.

WhatsApp
Bize Hemen Ulaşın.
Bizi Takip
Edin!