Sık Sorulan Sorular

Genel

Gülüş Tasarımı Nedir?

Gülüş Tasarımı

Sıkça Sorulan Sorular

Tedavinin süresi, tedavinin yapılması gereken dişlerin sayısı, tedavinin içinde yapılması gereken yöntemlere göre değişebilir. Örneğin, diş renklerinin değiştirilmesi için yapılan bir tedavi daha kısa sürede tamamlanabilirken, dişlerin boyutlarının ve pozisyonlarının değiştirilmesi için yapılan bir tedavi daha uzun sürebilir.
Genellikle, birkaç seans içinde tamamlanabilir. Ancak, daha kapsamlı tedaviler için daha fazla seans gerekebilir. Her durumda diş hekimi tarafından yapılacak tedavinin süresi, hastanın diş sağlığı, dişlerin görünümü ve beklentileri göz önünde bulundurularak belirlenir. Genel itibari ile gülüş estetiği içerisinde zirkonyum diş, diş beyazlatması, farklı kaplama türleri, diş etleri tedavisi başta olmak üzere gerekli olan her türlü tedavinin eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesi gerekmektedir. Buna bir de ortodonti tedavisi eklendiği zaman tedavini süresinde farklı değişimler kendini göstermeye başlayacaktır.

Prova seansı, diş hekimi ve hasta arasında dişlerin son halinin nasıl olması gerektiği konusunda anlaşma sağlamak için yapılır. Bu seans, diş hekimi tarafından planlanan estetik sonucun, hastanın beklentileri ve istekleri ile uyumlu olduğunu kontrol etmek için kullanılır.
Prova seansı, diş hekiminin dişlerin estetik görünümünü ve pozisyonlarını tasarladıktan sonra, hastanın dişlerinin nasıl görüneceğini göstermek için kullanılır. Bu seans, diş hekimi tarafından hazırlanan prova dişler veya modellere dayanır. Bu sayede, hasta dişlerinin son halini görür ve eğer istenmeyen bir şey varsa diş hekimiyle paylaşabilir.
Prova seansı, diş hekimi ve hasta arasında dişlerin son halinin nasıl olması gerektiği konusunda mutabakat sağlamak için önemlidir.

Normal dişlerimiz ile neler yapabiliyorsak bu dişlerimiz ile de onları yapabiliriz. Fakat kendi dişlerimizle ne yapmamamız gerekiyorsa aynı şekilde yapmamaya devam etmeliyiz. Örneğin ağzımızla gazoz kapağı açmak gibi.

Doğal kelimesiyle anlatılmak istenen dışarıdan insanlar gülüş tasarımı yaptırdığımı anlayacak mı? Güzel bir şeyin yapay durma ihtimali yok. Yapılan tasarımın doğal görünümü çok önemli, bizim yakalamaya çalıştığımız şey oradaki güzelliği arttırmak.

Öncelikle model üzerinde karar verilen tasarımı hazırlayıp kişinin dişlerine dokunmadan, yapılan tasarım dişlerin üzerine takılmaktadır. Dolayısı ile bu iletişim zeminini çok ciddi anlamda kuvvetlendiriyor. Bu şekilde hasta istediği tasarımı doğrudan bir model üzerinde ve ağız içinde nasıl durduğunu görüyor. Dolayısı ile final olarak elde edilecek gülüşün önceden bir tasarımını görmek hastayı rahatlatıyor. Bu sayede de finalde yakalanacak olan gülüşte herhangi bir hayal kırıklığı yaşama ihtimali olmuyor.

Hastanın ağzında yapılacak bir işlem yani indirekt yöntemle laboratuvar veya model üzerinden yapılması gerekiyorsa hastanın ağzından bir ölçü alıp ağzın şeklinin bir kalıba dökülmesi yöntemidir. Hastanın ağzında yapılacak olan işlemler hasta üzerinde uygulanmayıp önceden dışarıda bir ortamda laboratuvar ortamında veya klinikte model üzerinde hazırlanması gerektiği zaman hastanın ağzından bir ölçü alıp kalıbının çıkarılması yöntemidir. Ölçü almanın çeşitli teknikleri vardır.

Ölçü almada eski geleneksel teknikler olduğu gibi yeni nesil dijital tarama teknikleri de mevcuttur. Geleneksel teknikte hamur gibi bir materyalin ölçü kaşığıyla birlikte ağız içersine yerleştirilip donması beklenir ve çenenin kalıbı materyal donduktan sonra ağızdan çıkartılır. Ağzın ölçüsü modele yansımış olur ve çenenin kalıbını çıkartabilecek bir ölçümüz olmuş olur. Geleneksel teknik dışında dijital tarama yönteminde ise ağız içi kamera sistemlerini kullanmaktayız. Bu kamera sistemleri  saniyede binlerce foto çekerek bu fotoğraf karelerini birleştirip ağız içersindeki görüntüyü net bir sekilde bilgisayar ortamına aktarır ve agız ölçüsünü bilgisayarla tamamlamış olur. Dijital tama yöntemlerinin geleneksel yönteme göre en önemli avantajı bulantı refleksi oluşturan ölçü kaşıklarının kullanılmaması ve hasta konforunun oldukça yüksek olmasıdır.

2 Comments

 1. Iraz dedi ki:

  merhaba ben gulus tasarimi icin detayli bilgi almak istiyorum .

  • dentnis dedi ki:

   Merhaba,

   Gülüş tasarımı hakkında detaylı bilgi almak için bize whatsapp üzerinden veya arayarak ulaşabilirsiniz +905337694469.

   Teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Makelelerimiz

WhatsApp Mail