Zirkonyum Diş Kaplama Tedavisi

Zirkonyum Diş Kaplama Tedavisi

Zirkonyum Diş Kaplama Tedavisi

Zirkonyum Diş Kaplama Tedavisi

Zaman içerisinde dişlerde çürümelere ya da travmalara bağlı olarak yaşanan doku kayıplarında ve kanal tedavilerinde diş kaplama tedavisine sıklıkla başvurulur. Çeşitli teknik ve materyallerle gerçekleştirilen bu uygulamalardan biri de zirkonyum diş kaplama tedavisidir. Dişin üzerinde temizlenmesi gereken hastalıklı bir yapı varsa ya da travma nedeniyle kırık oluşmuşsa, bu doku kayıplarını telafi etmeye yönelik uygulanan zirkonyum kaplama tedavisi en ideal uygulamalardan biridir. Metal destekli kaplama çeşitlerinden olmaması sayesinde metal zeminli kaplamalara göre çok daha estetik ve doğal bir görünüm sağlar. Bu açıdan gülüş estetiği tedavileri kapsamında değerlendirilir.

Zirkonyum Nasıl Uygulanır?

Kliniğimizde yaptığımız incelemeler doğrultusunda öncelikle zirkonyum kaplama tedavisinin gerekliliğini değerlendiririz. Hastamız açısından zirkonyum kaplama tedavisinin uygun olduğu kanaatine vardığımız takdirde uygulama yapılacak diş bölgesini uyuşturma işlemini gerçekleştiririz; ardından dişlerde hazırlık aşaması olan şekillendirme işlemini uygularız. Böylelikle dişler ölçü alımına hazır hale gelir. Dişe tam oturacak şekilde estetik ölçülere sahip olan aynı zamanda çevre dokularla uyumlu olan bir restorasyon süreciyle kaplama dişleri hazırlarız. Zirkonyum kaplama dişler yapıştırılmaya hazır hale geldiğinde yapıştırma işlemini gerçekleştirerek tedaviyi tamamlarız.

Zirkonyum Diş  Teknolojisi Nedir?

Zirkonyum diş kaplama tedavisi iki yönde gelişim göstermektedir: bu gelişimlerden biri ölçü alma tekniklerindeki gelişimlerdir; diğeri ise zirkonyum kaplamanın üretim aşamasında meydana gelen gelişimlerdir. Her iki süreçte de artık yoğun olarak dijital imkânlardan faydalanılmaktadır. Bilgisayar destekli taramalarla elde edilen ölçülerdeki diş görüntüsü sayesinde tıpkı bireylerin parmak izlerinin yalnızca kendilerine ait olması gibi dijital araçlarla üretilen dişler de ölçümlerle birebir uyumlu olmaktadır. Bu aşamaların dijital destekli olması, manuel uygulamalardaki hata riskini ortadan kaldırır hem de tedavi süreçlerinin daha kısa sürede nihayetlendirilmesini sağlar. Bu bakımdan dijital destekli zirkonyum diş kaplama tedavileri kusursuz sonuçlar meydana getirmektedir.

 Ne Kadar Zaman Alır?

Dişteki problemlerin tespiti ve giderilme süreci sonrasında dişler şekillendirilme işlemine tabi tutulur. Sonrasında alınan ölçülere göre zirkonyum kaplama dişlerin yapım aşaması başlar ve bu işlem 1 hafta kadar sürer. Bir haftanın sonunda hazır olan dişler 10-15 dakika gibi bir sürede dişlere yapıştırılır. Tedavi sonrasında hastalarımız aynı gün içerisinde günlük hayatlarına geri dönebilirler.

Tek Bir Dişe  Yapılabilir mi?

Yüzeyinde çürük ya da kırık oluşmuş bir tek dişin varlığında diğer dişlerle estetik ve yapı itibariyle bütünlük sağlanacak şekilde zirkonyum kaplama tedavisi uygulamak mümkündür. Bu uygulama sayesinde estetik fark oluşmaksızın tek dişe zirkonyum kaplama uygulaması yapmaktayız.

Dişimizde Kırık veya Çürük Varsa Yapılabilir mi?

Zirkonyum diş kaplama tedavisi uygulanacak bölgedeki mevcut çürük ya da kırığın ne ölçüde derinlik kazandığı bu tekniğin uygulanması noktasında belirleyici faktördür. Bazı durumlarda farklı alternatif çözüm yollarını tercih edebilmekteyiz. Fakat dişi zayıflatacak bir doku kaybına neden olan çürük ya da kırık mevcudiyeti söz konusu ise zirkonyum diş kaplama tedavisi elzem hale gelmiş demektir.

Doğal Görünür mü?

Zirkonyum kaplama dişler içerdiği materyal sayesinde doğal diş görünümü elde etmede son derece başarı sağlar. Özellikle ışık geçirgenliği ve diş uçlarına doğru şeffaflaşması sayesinde doğal dişlerden ayırt edilemez bir görüntü sergiler. Ayrıca zirkonyum diş kaplama metal zeminli bir kaplama yöntemi olmadığı için zamanla grileşme ve diş etlerine koyu renk yansıması gibi estetik problemler oluşmaz.

Lamina ve Zirkonyum Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bu iki diş kaplama yöntemleri arasında pek çok farklılık mevcuttur fakat en belirgin olanı; zirkonyum kaplama dişin uygulanabilmesi için öncesinde dişlerde bir kesim işlemi yapılmalıdır. Eğer dişte restorasyon gerektiren durumlar varsa bölgeye zirkonyum kaplama tedavisini uygulamak daha sağlıklı ve yerinde bir yaklaşım olacaktır. Hâlbuki lamina diş kaplamada dişlerin boyutuna yönelik herhangi bir işlem yapılmamaktadır.

Zirkonyum Yerine Lamina Neden Tercih Edilmemektedir?

Zirkonyum diş kaplama dişte çürük ya da kırılma olduğu durumlarda bir doku kaybı yaşanmışsa; dişin diziliminde bir bozukluk varsa; dişe kanal tedavisi uygulanmışsa bir zorunluluk haline gelmektedir. Tüm bu problemler giderilmesi gereken sağlık sorunları olması hasebiyle zirkonyum kaplamayı gerekli kılmaktadır. Hâlbuki lamina kaplamalar tamamıyla estetik amaçlar doğrultusunda uygulanır. Yani dişte sağlıksız bir doku varlığı söz konusu ise bu dişin kesilme işlemine tabi tutulmasına neden olur; fakat lamina kaplama bu doğrultuda uygulanan bir tedavi yöntemi değildir. Lamina kaplamalar tamamen kozmetik amaçla tercih edilmektedir.

WhatsApp
Bize Hemen Ulaşın.
Bizi Takip
Edin!