Diş Beyazlatma (Bleaching) Nedir?

Diş Beyazlatma (Bleaching) Nedir?

Bleaching diş beyazlatma yöntemi ülkemizde de uygulanan doğru bir uygulama olmakla birlikte Amerika ve Avrupa’da klinik olarak kendini ispatlamış, sıkça kullanılan bir yöntemdir. Dişlerin yüzeyinde elde dilen bu beyazlatma kişinin sağlığına zarar vermemektedir. Ender olarak ilacın uygulanması esnasında oluşabilecek olan hassasiyetler tedavinin kesilmesine neden olabilmektedir. Öyle olsa da tüm uygulamalar içerisinde bu tip bireyler azınlıktadır.

Diş beyazlatma ve bleaching yöntemleri çoğu bireyde herhangi kalıcı bir yan etkiye neden olmamaktadır; genellikle 12 saat süren bir diş hassasiyetine neden olabilmektedir. Bu hassasiyet, mine yüzeyinde meydana gelen tepkimelerden kaynaklanır. Bu tedavide esas olan diş köklerine solüsyonun temas etmemesine özen gösterilmesidir. Diş beyazlatma kliniğimizde bulunan kozmetik bir işlemdir. Mekanik diş beyazlatma, bleaching estetik gülüş tasarımı beyaz ve ışıltılı dişler ile özdeşleştirilir. Güzel ve estetik gülüş, beyaz ve ışıltılı dişlerle özdeşleştirilir. Gülüş estetiğini belirleyen diş, ağız, yüz ifadesi ile yüz hatlarını daha ahenkli kılar. Bu sayede bireyler estetik bir diş bütünlüğüne sahip olmanın yanı sıra genel anlamda estetik bir görünüm kazanarak gülüş estetiğine de sahip olurlar. Fakat bireylerin kişisel estetik algılarıyla uyumsuz olan ve bunun sonucunda bireylere görsel açıdan mutsuzluk yaşatan bazı faktörler olabilir. Örneğin; bireyin dişleri dışsal faktörlerden ya da kalıtsal sebeplerden ötürü, onu rahatsız edecek hatta sosyal hayatında onu mutsuz edecek ölçüde sararmış olabilir.

Kişiden kişiye ten rengi ve dudak pigmentasyon yapısı değişkenlik gösterir. Bazı ten renkleri ve dudak yapısı da dişlerin sarılığını daha fazla ön plana çıkarabilir. Cinsiyet ayrımı gözetmeksizin diş sarılığı problemi her bireyi rahatsız eden bir durumdur.

Diş estetiğinin ve gülüş tasarımının önemli bir parçası olan diş beyazlatma estetiği, bireylere sosyal ve ruhsal açıdan pek çok önemli getiriler sağlayacaktır.  Dolayısıyla pek çok kişi bu sorunun üstesinden gelebilmek için alternatif arayışlarına girmektedir. Gülüş tasarımı ve estetiği uygulamalarından en ön planda olan diş beyazlatma tedavileri birkaç farklı klinik yöntemden oluşmaktadır.

Mekanik Diş Beyazlatma

Diş Beyazlatma

Diş Beyazlatma

Dişlerin etrafında ve diş köklerine yakın noktalarda biriken diş taşlarının temizlenmesi sonucu sarı ya da kahverengi yüzey lekelerinden arınan dişler doğal renklerine tekrar kavuşurlar.

Bu yöntemle diş beyazlatmaya “Mekanik Diş Beyazlatma” denir. Tamamen diş taşlarının alınmasıyla ve cilalama işlemi uygulanmasıyla bu beyazlık elde edilir. Mekanik beyazlatma ile elde edilen beyazlık diş taşlarının temizlenmesi ve cilalama ile elde edilen bir beyazlıktır. Konu ile ilgili videomuz için.

Diş Neden Renk Değiştirir? Neden Sararır?

Pek çok sebep var. En yaygın olanları yaşlanma ve kahve, çay, kola, tütün, kırmızı şarap vb. Gibi leke bırakan maddelerin tüketilmesidir. Diş oluşumu sırasında tetrasiklin, bazı antibiyotikler veya aşırı florür (> 10 ppm) tüketimi de diş renginin sararmasına neden olabilir. Profesyonel temizlik ile çıkarılabilen lekeler, extrinsic (dış) lekelerdir. Profesyonel temizlik ile çıkmayan lekeler iç (intrinsic) lekelerdir. Kahve, çay, kola, tütün, kırmızı şarap vb. Leke yapan maddelerin çoğu dışsal lekelere neden olur; ancak yıllar geçtikçe bu maddeler mine kristallerine nüfuz edebilir ve bunlar daha sonra içsel leke oluşumuna sebeb olabilir. Profesyonel diş beyazlatma ile ele alınan tedavi içsel anlamda yapılan leke temizliğidir.

Dişlerdeki renk değiştirmeler nasıl önlenir?

Dişlerdeki renk değiştirmeleri hastaların sigara, kahve, çay ve benzeri gıda tüketmelerine bağlı olarak değişmektedir. Yüksek miktarda renklendiren gıdalar tüketmek dişlerin daha çabuk renklenmesine neden olacaktır. Bunun dışında genetik yapı farklılıklarından dolayı bireyler arasında diş mine yapısında farklılık bulunmaktadır. Kişiden kişiye göre değişen mine yapısından dolayı renklenmelerin miktarı değişmektedir.

 

Bunun sonucunda diş renginde ciddi anlamda ton açılmaları görülür. Ardından geçici dolgular çıkarılır daimi dolgular yerleştirilir. Klinik olarak ev tipi beyazlatma ve ofis tipi beyazlatma bleaching yöntemlerini bir arada uygulamaktayız. Kanal tedavili bir diş varsa işlemlere internal bleaching yöntemini de dâhil etmekteyiz.

Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

Diş beyazlatma yöntemleri ilacın dişte uygulandığı bölgeye ve hekim/hasta tarafından uygulanmasına göre ikiye ayrılmaktadır.
Dişin uygulandığını bölgeye göre iç ve dış beyazlatma olarak iki çeşit bulunmaktadır. Detayları aşağıdaki başlığımızda anlatıyoruz.
Beyazlatma hekimin uyguladığı ve hastanın uyguladığı olarak ikiye ayrılmaktadır. Hekimin uyguladığı beyazlatmaya ofis tipi beyazlatma denirken, hastanın uyguladığı beyazlatmaya ise ev tipi beyazlatma denmektedir. Bu iki yöntem arasındaki esas fark ilacın içerisindeki beyazlatma ajanının konsantrasyonudur. Hekim profesyonel olarak klinikte yüksek miktarda içeriğe sahip beyazlatma ajanını uygular. Hasta ise evinde plak içerisine çok daha düşük konsantrasyonlu beyazlatma ajanı koyarak kullanır.

Diş Beyazlatma Nasıl yapılır?

Diş beyazlatma hekim veya hasta tarafından yapılabilmektedir. Hekim tarafından yapılana ofis tipi beyazlatma adı verilmektedir. Ofis tipi beyazlatma da hastaya yüksek konsantrasyonlu beyazlatma ajanı uygulanır. Bu ajan uygulanırken yanak ve dudağa ilacın temas etmemesi için belli önlemler alınır. İlaç uygulandıktan sonra etki etmesi için belli süre beklenir. Ardından yapılacak seans sayısına göre beyazlatma ajanı tekrar uygulanır. Seans sonunda ilaç dikkatlice temizlenir.

Hastanın uyguladığı beyazlatmaya ise ev tipi beyazlatma denmektedir. Hekim tarafından hastanın ağzıyla uyumla plak hazırlanır. Hasta daha düşük konsantrasyonlu beyazlatma ajanını plak içerisine koyarak günlük olarak kullanır.

İç Beyazlatma Nedir?

İç beyazlatma ise hastanın dişlerinden birinin canlılığını yitirmesi üzerine renginin değişmesine bağlı olarak diğer dişlerinden farklı bir renk oluşturduğu durumlarda uygulanır.

Dış Beyazlatma Nedir?

Dış beyazlatma, genel olarak tüm dişlerin renginin beyazlaması isteğine göre yapılmaktadır. Kullanılan beyazlatma ajanı dişin dış yüzeyine sürülerek etki eder. Bu dişlere ise kanal tedavisi yapılmadıysa öncelikle kanal tedavisi yapılır. Ardından dişin içerisine beyazlatma ajanı uygulanır. Birkaç hafta beklendikten sonra beyazlatma etki eder ve dişin içerisindeki ajan alınır. 

Ofis Tipi Bleaching-Beyazlatma

Ofis tipi beyazlatma ya da bleaching, klinikte hekim tarafından uyglanan bir beyazlatma yöntemidir. Ofis tipi bleaching, ev tipi beyazlatma ya da bleaching  jeline göre çok daha yoğun içeriklidirler ve %35-45 etken madde içerirler. Solüsyon dişlere uygulandıktan sonra özel makine ışığına maruz bırakılır ve bu işlem yaklaşık olarak 1 saat sürer.

Ofis tipi bleaching yöntemi ile gülüş estetiği açısından çok daha verimli sonuçlar elde edilir. Bu yöntem iki farklı alan için uygulanır:

Doğrudan diş yüzeyini beyazlatmaya yönelik yapılır. Yüzeysel nedenlerden ötürü meydana gelmiş sararmalar karşısında olumlu sonuçlar elde edilir.En hızlı sonuç veren yöntemdir. Gerekli görüldüğü takdirde art arda seanslarla etkili sonuçlar elde edilebilmektedir.

Ev Tipi Beyazlatma-Bleaching

Diş tipine ve genel durumuna göre klinik olarak önerdiğimiz jellerin hastalarımız tarafından belirli şekillerde ve aralıklarla dişlere uygulanmasına “Ev tipi beyazlatma ya da bleaching” denir. Bu ev tipi beyazlatıcı jeller düşük oranda hidrojen peroksit içermektedir ve diş etleriyle temas etmesi halinde tahribata neden olabilir. Uygulama süresi 2 ya da 3 hafta kadar sürmektedir ve diş tonunun açılması hususunda olumlu sonuçlar elde edilmekle birlikte gülüş estetiğine olumlu katkıları olur

Beyazlatma İşlemi Sonrası Renk Kalıcı mıdır?

Beyazlatma işlemi mine tabakanızı daha opaklaştırmaya dayanan bir işlemdir ve bu opaklık geri dönüşümlüdür. Bu yüzden işlem sonrası oluşan sonuç daimi değildir ve hastanın kullanımına göre 6 ay veya sene de 1 kez tekrarlanmalıdır. Gülüş estetiği ve gülüş tasarımı kapsamında yapılan diş beyazlatma bleaching tedavileri kalıcı sonuçlar sağlamaktadır. Bu hususta hastalarımızın klinik muayenelerini aksatmamaları ve diş bakımı konusunda özenli davranmaları da büyük önem taşımaktadır.

Diş Beyazlatma İşleminde Dikkat Edilmesi Gereken Konular Nelerdir?

Diş beyazlatma prosedürünün doğru uygulanması hekimi ilgilendiren önemli bir konudur. Hekim doğru uyguladığı takdirde güzel sonuçlar alınabilir. Fakat sonucu hekimin uygulamasından daha çok etkileyen faktör hastanın işlem sonrası 1 haftalık süreçte besin tüketimine dikkat etmesidir. Beyazlatmadan sonra 1 hafta boyunca sigara, kahve azaltılmalı, dişler de renklenmelere neden olacak koyu renkli gıdalardan uzak durulmalıdır. Bir haftalık süreçte uygulanan diyete dikkat edildiği takdirde elde edilecek sonuçlar daha etkili ve uzun ömürlü olacaktır.

Dental Bleaching (Intrakanal Bleaching)

Kanal tedavisi yapılmış dişlerde, sinirlerin alınması sonucu beslenmesi durması nedeniyle yüzeye doğru yayılan mat ve koyu gri bir renk görülür. Bu görünüm estetik açıdan dişlerde problem meydana getirir ve gülüş estetiğine zarar verir. Bu dişlerin arkasından dolgular kaldırılır ve içine beyazlatıcı ilaç zerk edilir. Ardından 24 ile 48 saat arası beklenir .

Bunun sonucunda diş renginde ciddi anlamda ton açılmaları görülür. Ardından geçici dolgular çıkarılır daimi dolgular yerleştirilir. Klinik olarak ev tipi beyazlatma ve ofis tipi beyazlatma bleaching yöntemlerini bir arada uygulamaktayız. Kanal tedavili bir diş varsa işlemlere internal bleaching yöntemini de dâhil etmekteyiz.

Diş Beyazlatma Fiyatları 2023

Diş beyazlatma, bleaching fiyatlarımız için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

WhatsApp
Bize Hemen Ulaşın.
Bizi Takip
Edin!