Makaleler

Sağlıklı Diş Rengi

Diş rengi kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Genel olarak sağlıklı dişler beyazımsı renkte olur tamamen bembeyaz olmazlar. Dişlerin rengi beyazdan sarıya kadar olan tonlarda değişiklik gösterir. Dişin renginin değişmesinin sebebi birçok şekilde olabilir. Dişlerin rengi dişlerin yaşına, beslenmeye, sigara kullanımı gibi faktörlere bağlı olarak değişir. Diş rengimizin sağlıklı olması ve güzel görünmesi için düzenli diş fırçalama ve diş ipi kullanımına ve aşırı ve aşırı kahve, çay kullanımına dikkat etmemiz gerekir. Eğer dişlerinizde çok önemli bir diş değişimi fark ederseniz kısa sürede bir diş hekimine randevu almanız dişlerinizi kontrol ettirmeniz önerilir.

Diş Rengi Neden Değişir?

Diş rengimiz birçok sebepten ötürü değişir bu sebepler;

Beslenme: Aşırı kahve, çay, kırmızı şarap, kola, renkli gıdalar dişleri lekeleyebilir.

Yaşlanma: Yaşlandıkça, diş minesinde yıpranma ve aşınma meydana gelebilir, bu da dişlerin sararmasına neden olabilir.

Sigara kullanımı: Sigara dumanı, dişleri sarımsı veya kahverengiye dönüştüren kimyasallar içerir, bu da diş renklenmesine yol açar.

Genetik faktörler: Dişlerin doğal rengi kişinin genetik yapısına bağlı olarak değişebilir.

Diş yaralanmaları: Travma, düşme veya diğer diş yaralanmaları, dişlerin renginde değişikliklere neden olabilir.

İlaç kullanımı: Bazı ilaçlar, dişlerin sararmasına veya lekelenmesine neden olabilir.

Diş hastalıkları: Diş çürümesi, diş eti hastalıkları veya diğer ağız hastalıkları, dişlerin renginde değişikliklere neden olabilir.

Online Randevu Alın

.

Diş Renk Değişikliği Tedavisi

Günümüzde diş renginin değişmesi ile ilgili birçok tedavi yöntemi mevcuttur. Hangi tedavinin en uygun olduğuna karar verirken diş rengindeki değişikliğin nedenine, genel ağız sağlık durumuna ve kişisel tercihlere dikkat edilir. Diş rengi değişikliğinde kullanılar tedaviler şunlardır;

Diş beyazlatma

Diş beyazlatma, dişlerin doğal rengine yakın bir renk elde etmek için kullanılan bir yöntemdir. Diş hekimi tarafından yapılan diş beyazlatma işlemleri, güçlü bir beyazlatma jeli kullanılarak diş yüzeyindeki lekeleri giderir. Diş beyazlatma işlemi, ofis tipi (diş hekimi koltuğunda) veya ev tipi (diş hekiminin verdiği özel bir aparat kullanılarak evde) olarak uygulanabilir.

Porselen Lamina Diş Kaplama

Dişlerin ön yüzlerine yapıştırılan porselen kaplamalar, diş rengindeki değişikliklerin yanı sıra diğer estetik sorunları da düzeltmek için kullanılabilir. Bu yöntem, dişlerinize doğal bir görünüm kazandırmak için özel olarak tasarlanmış ince, dayanıklı kaplamalar kullanılarak yapılır.

Diş Taşı Temizliği

Diş hekimi tarafından yapılan diş temizliği, dişlerin yüzeyindeki birikintileri, plakları ve diğer lekeleri temizleyerek diş renklenmesini düzeltmek için kullanılabilir.

Diş Rengi Seçimi

Lamina Diş kaplama, Zirkonyum diş kaplama, Diş protezleri uygulanan tedavilerde diş rengi seçimi mümkündür. Ancak doğru rengi seçmek için birçok faktör göz önünde bulundurulmalıdır. Diş rengi seçerken cilt tonunuz önemlidir daha açık bir cilt tonuna sahip kişi daha beyaz rengi seçebilir. Ancak koyu bir cilt tonu olan kişiler daha doğal görünmesi için daha doğal renkleri tercih etmesi daha uygundur. Doğal diş renginizle eş bir renk seçmek dişlerinizin doğal ve güzel görünmesini sağlayacaktır. Kişisel tercihlere göre daha beyaz dişlerde tercih edebilirsiniz. Bu tedaviler uygulanırken diş doktorumuz diş rengi seçiminde size yardımcı olacak yukarıdaki bahsedilen faktörleri dikkate alarak kendi kişisel tercihlerinizi de doktorumuza sunmayı unutmayın. Yanlış seçilmiş bir diş rengi estetik gülüş açısından çok kötü bir izlenim yaratır.