Sinüs Lifting İmplant

Sinüs Lifting Nedir?

Üst çenemizdeki azı dişlerimizin yakınında yer alan anatomik boşluklara maksiller sinüsler denilmektedir; bu boşlukların vazifesi ses oluşumunu sağlamak ve kafa ağırlığının uyguladığı baskıyı hafifletmektir. Bu sinüs boşluklarının sarkması ile bölgedeki kemik yapısında zamanla kayıp yaşanır. Bilhassa implant tedavisi açısından elverişsiz olan bu durumu ortadan kaldırmak için sinüs membranının yükseltilerek oluşturulan boşluğa kemik tozu ilavesi ve greftleme işleminin yapılmasına sinüs lifting denilmektedir. Sinüs tabanının daha yukarıda konumlandırılarak bir kaldırma işlemi yapıldığı için lifting tabiri kullanılır.

Sinus Lifting Operasyonu Nasıl Yapılır?

Sinüs lifting operasyonu temel olarak iki yöntemle yapılmaktadır; ilki kapalı teknik, diğeri ise açık tekniktir. Kapalı teknik sinüs lifting ( krastel) operasyonunda, bölgeye implantın yerleştirilmesi esnasında kemiğin de ilavesi yapılır. Kapalı teknik laporoskopik tekniğe benzemektedir. Operasyon esnasında lazer tekniği kullanılır; kemik ilavesi yapılacak bölgeye başka bir bölgeden kemik ilavesi yapılır. Klinik olarak vakanın durumunu değerlendirerek genellikle kapalı tekniği tavsiye etmekteyiz.

Açık teknik sinüs lifting (vestürbilel) operasyonunda ise öncelikle lokal anestezi uygulanır.  Açık teknikte ayrıyeten bir bölgeden cerrahi kesi açılır; sinüs bölgesi gerekli ölçüde kaldırılır ve oluşan boşluğa kemik tozu ilavesi ile greftleme işlemi yapılır. Ardından cerrahi bölge kapatılır. Sinüs lifting işleminin toplam süresi 30 dakika ile 45 dakika arasında değişmektedir.

Sinüs Lifting Operasyonu Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • İşlem sonrası bölgeye bir kemik ilavesi yapılmasından dolayı ilave yapıyla diğer dokuların kaynaşması için bir iyileşme süreci söz konusu olacaktır. Operasyonun hemen ardından uygulanmaya başlanması gereken birtakım tedbirler bu iyileşme sürecini daha sağlıklı ve konforlu atlatmayı sağlayacaktır. Bu tedbirler şöyle sıralanabilir:
  • Reçete edilen ilaçlar alınmalıdır.
  • İşlem sonrası şişlik oluşumu önlenmesi için bölgeye soğuk kompres uygulanmalıdır. Tampon tavsiye edilmişse önemlidir.
  • Tavsiye edilmişse en az dört hafta kadar sümkürülmemesi gerekmektedir. Hapşırmaktan kaçınılmalı zorunda kalındığı durumlarda hava yolunu açık tutarak bloke etmeden hapşırılmamalıdır.
  • Cerrahi işlemler sonrası bölgeye gazlı bezi ısırmak suretiyle yarım saat kadar tampon uygulamak son derece önemlidir.
  • En az bir ay ekstrem sporlardan kaçınılmalı ve üflemeli çalgıların kullanımına ara verilmelidir.
  • En az iki hafta sigara kullanılmamalıdır.
  • İlk haftanın sonunda dikişler alınacaktır.

WhatsApp Arama