Sık Sorulan Sorular

Genel

Diş Dolgusu Nedir?

Diş Dolgusu

Sıkça Sorulan Sorular

Biraz hassasiyet olabilir, durduk yerde olan hassasiyetler spontane ağrılar dışında bunlar olağan süreçlerdir. Farklı ağrı süreçleriyle ilgili de kontrollerle hastanın takibi yapılır.

Diş çürüğü kişiden kişiye bulaşıcılık özelliği göstermez ama bir dişten hemen kontak olan başka bir dişe bulaşabilir. Genelde sıklıkla karşılaştığımız arayüzeyi çürükleri dediğimiz çürükler bunun en net örneğidir. İki dişin arayüzeyinde başlayan bir çürük diğer dişi de etkileyip İki dişi birden dolgu yapılacak duruma getirebilir. Sadece dişler üzerinde o bölgede mikrop birikimi olduğu için bakteri birikimi olduğu için diğer dişi etkileyebilir.

Dolgu düşmesi durumunda yapacağımız ilk hamle en yakın diş kliniğine başvurmak olmalıdır. Dolgu hangi sebepten düştüğü çok önemlidir altında yeniden çürük oluşmuş olabilir, dolgu yüksekliği olabilir. Dolgunun düştüğü yerine tekrar dolgu kazandırılması gerekiyor aksi taktirde hassasiyet ve ağrı gibi problemlerle karşılaşınabilir.

Gebelik döneminde vücutta birçok yerde hormonal düzensizlikler olur. Bu hormonal düzensizliklerin ağız içerisindeki en belirgin noktası diş etlerinde oluyor. Gebelik diş çürüğüne çok sebep olmaz ama diş etiyle ilgili problemlere sebep olabilir. literatürde diş eti iltihabı (gingivitis) adında bir hastalığı mevcuttur. Gebelik döneminde vücudun genel olarak hormon değişikliğinden ve ödem toplamasından dolayı ağızda en çok diş etlerinde bu ödem birikiyor ve diş etleri daha kanamalı şiş enflame bir hale geliyor. Gebelikte diş çürüğüne çok sebep olmaz. Diş etiyle ilgili daha çok problemlerle karşılaşıyoruz. Dişle ilgili ne yapılması gerekiyorsa gebelik durumuna gelmeden önce bu tedavilerinin tamamlanması önemli. Çünkü Gebe bir birey ile koltukta çok uzun süre işlem yapmadığınız için çok daha radikal kararlar verip çözümler almamız gerekebiliyor. Basit bir dolgu veya kanal tedavisi ile kurtarılabilecek bir diş gebelik döneminde çekim kararı alacak duruma gelebiliyor.

Dişteki çürüğe bağlı olarak hemen hemen her çürüğe dolgu yapılabilir. Çürüğün durumu diş derin işe önce kanal tedavisi gerekmektedir.

Burda bu tür bir genelleme yapmak maalesef mümkün değil fakat genel itibariyle söyle bir şey söyleyebilirim dişin üzerinde dolgu yapılacak bölge bir aşamayı geçtikten sonra yani büyük dolgularda kesinlikle porselen dolgu tercih etmek daha yerinde olabilir. Çok ilerlemiş çürüklerde eskiden kaplamalarla bu işi çözülmeye çalışırken şimdi artık elimizdeki teknik imkanlarla bu tür harabiyeti olan dişlere porselen dolgular yapabilmekteyiz. Her diş için porselen dolgu tabii li yapılabilir ama doğru mu olur? Doğru olmayacağını düşünüyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Makelelerimiz

WhatsApp Mail