Makaleler

Ön Diş Kaplama Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ön Diş Kaplama Tedavisi Nasıl Yapılır? Kaplamalar ve kronlar, dişlerinizin görünümünü ve işlevini iyileştirebilen diş restorasyon yöntemleridir. Ana fark, bir kaplamanın dişinizin yalnızca önünü kaplaması ve bir kuronun tüm dişi kaplamasıdır. Lamine Diş Kaplama ve Zirkonyum diş Kaplama Tedavisi.

Diş restorasyon prosedürleri maliyetlidir, bu nedenle hangisinin sizin için en iyi olabileceğini bilmek önemlidir. Prosedürler farklı olsa da, her ikisinin de başarı oranları yüksektir.

İşte kaplamalar ve kronlar arasındaki farklar

Bir kaplama ve bir kron arasındaki fark nedir?

Kaplama, mevcut dişinizin ön tarafına yapıştırılan, yaklaşık 1 milimetre (mm) kalınlığında, çok ince bir porselen veya diğer malzemeler tabakasıdır.

Bir kuron yaklaşık 2 mm kalınlığındadır ve tüm dişi kaplar. Tamamı porselen, bir metal alaşımına (PFM) kaynaştırılmış porselen veya tamamen metal bir alaşım olabilir.

Bir kaplama veya kuronun sizin için uygun olup olmadığı, dişlerinizin durumuna ve neyi düzeltmeye çalıştığınıza bağlı olacaktır. Restorasyon için ortak koşullar şunlardır:

  • Renksiz dişler
  • Yontulmuş, çatlamış veya kırılmış dişler
  • Çürük veya zayıflamış dişler
  • Çarpık dişler

Hem kuronlar hem de kaplamalar, tamamen metal kronlar hariç, dişlerinizle uyumludur.

Online Randevu Alın

.

Kaplama nedir?

Bir kaplama, dişinizin yalnızca ön yüzeyini kaplar.

Dişin önündeki mine tabakasının yaklaşık yarım milimetresi, kaplamayı yapıştırmak için yüzeyi pürüzlendirmek için aşındırılır. Bazı yeni kaplama türleri, diş yüzeyinin çok fazla aşındırılmasına ihtiyaç duymaz. Bunun için lokal anestezi gerekebilir.

Bir kaplamanın başarılı yapılması için,  dişinizin üzerinde yeterli emaye olması gerekir.

Kron nedir?

Bir kron tüm dişi kaplar. Bir kuronla, kuron yerleşimine hazırlanmak için dişin daha fazlasının törpülenmesi veya aşındırlması gerekir.

Diş çürüğünüz varsa, diş hekiminiz kaplama yapmadan önce dişin çürümüş kısmını tedavi edecektir. Bu durumda dişinizin kronu destekleyecek şekilde oluşturulması gerekebilir.

Dişiniz hasar görmüşse de kron tedavisi yapılması gerekebilir.

Ön Diş Kaplama Tedavisi İçin Ne Yapmalıyım?

Dişinizde büyük bir dolgu varsa, kök kanalı varsa veya çok aşınmış veya çatlamışsa, muhtemelen en iyi seçenek kurondur.

Dişiniz temelde sağlamsa ve restorasyon kozmetik amaçlıysa, en iyi seçenek kaplama olabilir. Kaplamalar ayrıca küçük şekil düzeltmeleri için de kullanılabilir.

Doktornarin