Makaleler

Diş Arası Boşluk Doldurma

Diş Arası Boşluk Doldurma Nasıl Yapılır? Çoğunlukla gülümsemenizi seversiniz – dişlerinizin arasındaki boşluk dışında. Dişlerinizdeki boşluklar küçük olabilir, ancak yine de kendinizi rahatsız hissetmenize neden olabilir. Eksik dişler, dişlerin kayması, çocukken parmak emme, diş eti hastalığı veya aşırı büyümüş frenum (iki ön dişin üzerindeki doku) diş arası boşluk nedeni olabilir.
Neyse ki, dişlerdeki boşlukları düzeltmek için birkaç tedavi var.

Diş Arası Boşluk Doldurma Neden Yapılmalıdır?

Geniş aralıklı dişler, kendinize olan güveninize etkisinin yanı sıra ağız hijyeninizi de etkileyebilir. Dişlerin arasındaki boşlukları, ağzınızda bakteri ve plak oluşumunu tetikleyen gıda parçacıklarını yakalama eğilimindedir. Kontrol edilmezse, bu diş etlerinizi ve dişlerinizi zayıflatarak, diş çürümesi ve diş eti iltihabı gibi komplikasyonlara neden olabilir.
Dişler arasındaki boşluklar da yanlış hizalanmış bir ısırmaya neden olabilir. Bu, çiğnemeyi zor ve ağrılı hale getirebilir, ayrıca çene ve kulakta ağrıya neden olabilir. Daha da kötüsü, çiğneme güçlükleri sizi büyük gıda parçalarını yutmaya zorlayabilir ve bu da sindirim sorunlarına neden olabilir.

Diş Arasındaki Boşluğu Doldurma Tedavileri

Dişin arasındaki boşluğu doldurma tedavileri aşağıda sıralanmıştır;

1. Bonding

Diş yapıştırma(Bonding Nedir?), dişlerdeki boşlukları düzeltmenin en hızlı, en kolay ve en ucuz yoludur. Estetik Diş Hekimi Abdulkadir Narin etkilenen bölgeye diş renginde bir reçine malzemesini şekillendirecek ve uygulayacaktır. Daha sonra yerine sabitlemek için özel bir ışıkla sertleştireceklerdir. Tek bir diş hekimi ziyaretinde diş yapıştırma işlemi tamamlanabilir.

2. Kaplamalar

Dişlerinizde renklenme ve/veya boşluklar da varsa, kaplamalar en iyi tedavi seçeneğiniz olabilir. Doktornarin boşlukları ve diğer kusurları kapatmak için dişlerinizin üzerine lamine diş kaplama, zirkonyum diş kaplama ve porselen diş kaplama seçeneklerini kullanabilir. Kaplamalar mükemmel bir seçenektir çünkü leke tutmazlar ve yapıştırmadan çok daha kalıcıdırlar. Renk bakımından şekil bakımından, daha doğal görünmek ve hissetmek için özel olarak tasarlanabilir.

3. Diş telleri ve Invisalign

Daha ciddi diş aralığı vakaları için, size doğru diş tellerini veya Invisalign’ı önermesi için Diş Hekiminizi görmeniz gerekebilir. Her iki teknik de dişlerinizi ideal pozisyonlarına geri getirir ve doğru işlevi teşvik ederken gülümsemenizi iyileştirir. Dişteli, dişlerinizi normal konumlarına döndürmek için Invisalign ise bir dizi şeffaf plak kullanır.