Makaleler

Diş Taşı Temizliği Nasıl Yapılır, 2024 Fiyatları Nedir?

Diş Taşı Temizliği Fiyatları 2024

Diş Taşı Temizliği fiyatları hastanın ihtiyacı olan seans sayısına göre değişiklik gösterecektir. Diş Taşı temizliği Diş Hekimi tarafından yapılan profesyonel bir diş hekimliği prosedürü olup, dişleriniz üzerinde ve arasında plak ve tartar birikimini temizleme işlemidir. Kliniğimizdeki diş temizliği fiyatları 100€ dan başlamaktadır.

Plak, tartar düzensiz fırçalama ve diş ipi kullanmama sebebiyle ağzınızda doğal olarak birikir. Diş İpi Nasıl Kullanılır? Diş taşı temizliği, ağızda normal bir diş fırçası ile ulaşılması zor bölgelere ulaşır.

Profesyonel diş temizliği, ölçekleme ve cilalamayı içerir. Diş temizleme tedavisi, dişlerinizdeki yumuşak plak ve sert tartar oluşumunu gevşetmek ve çıkarmak için son teknoloji lazer diş ekipmanlarıyla yapılır.

Düzenli kontroller ve diş temizliği ile diş hekiminiz herhangi bir sorunu erkenden yakalayabilir. Bu, daha fazla gelişmelerini ve daha ciddi veya düzeltilmesi daha pahalı hale gelmelerini engeller. Düzenli olarak yapacağınız diş taşı temizliği hem bir kontrol tedavisi, hemde bir işlem gerektirdiği için Diş Hekiminiz doğal olarak bir ağız içi muayenesi gerçekleştirir.

2024 Yılı TDB’nin Belirlediği Güncel Diş Temizliği Fiyatları

Fiyatlar tablosunu aşağıda inceleyebilirsiniz:

KDV HariçKDV Dahil %10
Detartraj (Diş Taşı Temizliği – Tek Çene)1.545,45₺1.700,00₺
Subgingival Küretaj (Tek Diş)877,27₺965,00
Apse Drenajı ve Tedavisi (Extraoral)4.931,82₺5.425,00₺
Apse Drenajı ve Tedavisi (İntraoral)4.263,64₺5.425,00₺

Kaynak: https://www.tdb.org.tr/tdb/v2/ekler/2024_Yili_Rehber_Tarife_Kitapcigi.pdf

Diş Taşı Temizliğini Neden Yaptırmalıyım?

Besin birikimi sonucu oluşan plağın sertleşmesiyle diş taşı, dişlerde çürük oluşumuna, diş eti çekilmesine ve diş eti kanaması gibi hastalıklara neden olur. Bunun önlenmesi içinde diş temizliği yapılması gerekir.

Diş hekimleri, çeşitli nedenlerle altı ayda bir profesyonel diş temizliği yaptırmanızı önerir:

  • Diş eti hastalıklarını önler
  • Dişlerinizi sağlıklı tutar
  • Daha beyaz bir gülümseme elde eder
  • Ağız kokusunu ve Kötü nefesi önler
  • Dişlerdeki plak oluşumunu ortadan kaldırır
  • Ağız hastalığı belirtilerini erken yakalar
  • Genel ağız sağlığını iyileştirmede katkı sunar

Diş Taşı Temizliği Nasıl Yapılır?

İlerlemiş Periodontal problemi olmayan vakalarda, rutin olarak bizim başlangıç periodontal tedavisi dediğimiz tedavi aşamalarından geçerek yapılır. Bu tedaviler; dişin görünen kısmı olan diş etinin üst ve altındaki diş taşlarının ultrasonik aletlerle temizlenmesi, dişin köklerinin etrafında birikmiş olan diş taşlarının mekanik aletlerle ve manuel aletlerle temizlenmesidir. Dişin yüzeyinde birikmiş olan lekelerin cilalanarak uzaklaştırılması hedeflenir yani kısacası diş taşı temizliği yaparken dişlerin yüzeyinde birikmiş olan diş taşlarının ultrasonik ve mekanik aletlerle temizlemekteyiz. Sonrasında dişin yüzeyini cilalayarak dişin üstündeki lekeleri de uzaklaştırmış oluyoruz. Böylelikle tekrar oradaki sağlıklı floraya kavuşturmuş oluyoruz.

Diş Temizliği Sonrası Dişlerimin Arası Neden Açıldı?

Dişlerin etrafında biriken diş taşları zamanla diş etinde çekilmeye neden oluyor. Bu çekilmeye neden olmuş durumdaki diş taşlarının temizlenmesi sonucunda dişlerin arasındaki açıklıklar daha önceden diş taşlarıyla dolu olan açıklıkların ortaya çıkması söz konusu olabiliyor. Bu noktada aralarının açılmış olması tedavinin bir komplikasyonu veya yanlış yapılmış bir tedavi olduğu anlamına gelmiyor. Diş etlerinin çekilmesi sonucu dişlerin arasındaki aralıkların gözükmesi bu temizlikten sonra
normal bir durumdur. Fakat diş etlerinizle ilgili hastalığınızın belli bir seviyede ilerlemiş olduğunun göstergesidir. Diş etleri çekildikten sonra dişlerin arasının açılmasıyla beraber o bölgelerin temizliğiyle ilgili olarak ekstra özen göstermeniz gerekecektir. Bu noktada ara yüz fırçaları ve diş ipi kullanımı yerinde olacaktır.