Lamine Diş Kaplama Nedir?

Porselen Lamina Diş Nedir?

Lamine diş kaplama yada diğer adıyla “yaprak dişler” genellikle diş yüzeyleri ile ilgili endişeleri olan insanlar için tasarlanmış estetik yapılardır. Bunları çok hazırlık gerektirmeyen ve dişleri aşındırma işleminin minimalde tutularak hazırlandığı porselen bir kaplama olarak düşünün. Dişlerinizin beğenmediğiniz görüntüsünün düzeltilmesini istiyorsanız Laminalar kozmetik diş prosedürleri içinde en iyi seçim olabilir. Adeta göze takılan lensler gibi dişin ön yüzeyine gelen bu yapılarla dişleri kozmetik anlamda yeniden tasarlıyoruz. Ancak, Lamina diş seçtiğinizde, bulabileceğiniz en iyi estetik diş hekimi ile çalışmalısınız. Lamina dişlerde kullanılan malzeme özellikle çok ince olup, standart porselen kaplamalardan çok daha hassastır. Sadece deneyimli bir diş hekimi ile Laminalardan beklediğiniz estetik görüntüde sonuçlar elde edebilirsiniz. Yıllar boyunca elde ettiğimiz tecrübeye sahip olmayan birine giderseniz, laminalarınızın kırıldığını görebilir ya da dişlerinizi fazlasıyla aşındırabilir veya diş eti problemlerine açık davetiye çıkartan yapılarla karşılaşabilirsiniz.

Lamina Diş Kaplaması Uygulanırken Kendi Dişimiz Kesilir mi?

Lamina diş uygulaması alttaki dişin sağlığına bir zarar vermeden yapıldığımız bir uygulamadır. Dişte hiçbir kesilme işlemi olmadan dişin üzerine yapıştırılır.

Poselen Lamina Kimlere Uygulanır?

Teknik anlamda her dişe uygulanabilir. Dişin bir parçasının kırık olması lamina yapılmasına engel değil. Bir diş üzerinde dolgunuz var ise o laminayı  dolguyu içericek şekilde genişleterek dişin ön yüzeyine yapıştırıyoruz.

Sağlam Dişin Üzerine Lamina Uygulanır mı?

Tabiki laminanın en büyük güzelliği bu dişin sağlığına bir zarar vermeden o sağlam dişi sağlıklı dişi  daha estetik hale getirme adına  daha beyaz görünme daha  güzel bir formada olmasını sağlama daha ıyı bir dizilimde olmasını sağlama adına yapabildiğimiz bir uygulama

Lamina Porselen Kaplama Tedavisinin Avantajları

Lamina diş kaplamanın en önemli avantajı alttaki dişin sağlığına zarar vermeden bunu yapabiliyor olmamız. Normal kaplamaları hazırlarken dişlerden kesmek zorunda kalıyorken lamina dişlerde bu kesimleri yapmak zorunda kalmıyoruz. Dişin sağlığına zarar vermeden kozmetik değişiklikler yapabiliyoruz.

Yaprak Diş kaplama, renk olarak ışık geçirgenliği sayesinde oldukça doğal durmaktadır. İlk yapıştırmadan sonra kontrol edilip renk ton ve yapısı beğenildiği an dişler sabitlenebilmektedir.

Ağız temizliği kolay yapılabilmektedir. Şekillendirmesi 3 boyutlu yapılmakta olması sebebiyle çok rahat kullanım sağlanabilmekte ve direnci oldukça yüksektir.

Tek dişe ya da tüm dişlere uygulanabilmektedir ve gülüş tasarımı olarak çok güzel bir sonuç vermektedir.. Doğal olması sebebiyle hastanın kendi dişleriyle arasındaki fark anlaşılamamaktadır. Yiyecek ve içeceklerden dolayı renk değişimleri olmaz. Diş üzerinde diş küçültme gibi bir operasyon yapılmadan işlem sağlanır.

Lamina Porselen Kaplamalar Nasıl Yapılır? Tedavi Aşamaları

Lamina diş ya da yaprak porselen dişler, göze lens takılması gibi dişe zarar vermeden ve hiçbir kesme işlemi yapmadan dişin ön yüzeyine yapıştırılan daha güzel form ve renkte dişler oluşturmamızı sağlarlar. Gülüş estetiği ve gülüş tasarımı sürecinde interaktif olarak hasta ile hekimin belirlediği formları, hastaların ağız durumları ve mevcut dişleri incelenerek oluşturulur.

Öncelikle kliniğimizde hastalarımızın ağız durumlarını ve mevcut dişlerini inceleriz; dişlerin uzunluğunu ve porselen lamina veneer diş ya da yaprak porselen diş tedavisine ihtiyaç duyulan bölgeleri tespit ederiz. Ardından bu bilgiler doğrultusunda dijital ortamda 3 boyutlu tasarım aşamasına geçeriz. Lamina, dişlerinize uygulamadan önce, dişlerinize tam olarak uyan hassas laminalar yapmak için son derece hassas ölçümler alıp onları bir laboratuvara göndererek işe başlıyorum. Onları en iyi bakım ve uzmanlık becerisiyle uyguluyoruz. Aslında, bu laminalar için gereken uzmanlık, prosedürün biraz daha maliyetli olmasına neden olur. Özellikle renk değiştirmiş dişleriniz varsa, bu prosedür belki de sizin için en iyi seçim olmayabilir, çünkü Laminalar çok ince olduğundan, bu durum şiddetli renk değişimini gösterebilir. Linkte konu ile alakalı videomuzu izleyebilirsiniz.

Teorik olarak dişlerin yüzeyine herhangi bir müdahaleye gerek olmasa da pratik uygulama esnasında yüzey aşındırma gibi bazı işlemler yapılabilmektedir. Porselen lamina veneer ya da yaprak porselen diş tedavisi sonrası bu dişler, dişin kendi minesini renk ve şeffaflık bakımından çok iyi bir şekilde taklit eder; yapıştırma işlemiyle ise mine ve lamina veneer dişler kimyasal olarak kaynaşarak bütünleşir.

Lamina Diş Tedavisi Sonrası

Lamina diş ya da yaprak diş kendi diş minenizle  kaynaşınca  doğal diş haline gelen porselen lamina veneer dişler, tıpkı kendi dişleriniz gibi düzenli bakım ve klinik kontroller sayesinde uzun ömürlü olmaktadır. Biz klinik olarak en az yılda bir kez kontrole gelinmesini tavsiye etmekteyiz. Bu sayede dişler daha sağlıklı bir şekilde, estetik görünümünü muhafaza ederek ağızda çok daha uzun yıllar kalabilir; en az 8-10 yıl fonksiyonlarını ve estetik görünümlerini eksiksiz bir şekilde sürdürebilir.

Lamina diş ya da yaprak diş hazırlanmaları üst düzey bir rafine donanım ve kalifiye iş gücü gerektirdiği ve malzemelerinin ithal ürünler olduğu için porselen lamina veneer diş kaplama maliyeti yüksek bir tedavidir. Tedavi uygulanacak olan dişlerin sayısı kadar tedaviye eşlik edebilecek pembe estetik uygulamaları, beyazlatma uygulamaları maliyeti fiyat konusunda belirleyici olmaktadır.

Porselen Laminaların Kullanım Ömrü Ne Kadardır?

Porselen lamina dişler, estetik görünümünü muhafaza ederek ağızda çok daha uzun yıllar kalabilir; en az 8-10 yıl fonksiyonlarını ve estetik görünümlerini eksiksiz bir şekilde sürdürebilir.

Lamine Diş Kaplamanın Avantajları

  • Ağrısız bir işlemdir
  • Renksiz dişler, kırık dişler, dişlerdeki boşluklar vb. Gibi bir dizi diş durumunu tedavi eder.
  • Mükemmel bir doğal gülüşe sahip olursunuz
  • Doğal görünümlü bir gülüş sağlar
  • İki ziyarette tamamlanır

Lamina Porselen Diş Fiyatları 2023

Lamine diş fiyatları 2023 yapılacak olan tedavi kapsamında kişiden kişiye göre ve çalışılan laboratuvar nedeniyle değişiklik gösterecektir. Dr. Abdulkadir Narin tarafından kişiye özel olarak tasarım yapılmaktadır. Lamine Diş Kaplama ile ilgili ayrıntılı bilgi için DentNis Estetik Diş Kliniğimiz ile iletişime  geçebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Lamina dişlerin düşme ihtimali yok denecek kadar düşüktür. Teknik olarak lamina dişlerin ideal şartlara uygun bir şekilde uygulandığı süreçte düşme ihtimali yoktur.

Lamine işlemi dişlere düzenli bakımın yapılması durumunda yenileme istemez. Lamine sonrası sert besinler direk dişleriniz ile kırılmaması gerekmektedir. Olabildiğince çok sıcak ve çok soğuk yiyecek içecek tüketimine dikkat edilmelidir. Gece uyurken diş sıkma ya da dişlerini gıcırdatma hastalığı olan bruksizm hastaları mutlaka tedavi olmalılar.

Tırnak yeme alışkanlığı olunması durumunda bu alışkanlığın bırakılması gerekmektedir.

Dişlerin günlük olarak hem fırça hem de diş ipi yardımıyla temizlenmesi gerekmektedir.

3 ayda ya da 6 ayda bir mutlaka diş hekiminize yapılan işlemler  doktor kontrolleri sağlanmalıdır.

Doğal dişleriniz ile ısırılmaması gereken sert cisimlere dikkat etmelisiniz. Lamina dişler ve doğal dişlerin birbirinden çok farkı olmadığı için kendi dişlerinize nasıl bakıyorsanız aynı şekilde lamina dişlerinize de aynı özeni göstermelisiniz.

Tasarım aşaması tamamlanmış süreçten sonraki aşama yaklaşık 1 hafta sürüyor. Eğer yapıştırma aşamasının ne kadar sürdüğünü merak ediyorsanız yaklaşık 15-20 dk sürmektedir.

Porselen lamina dişler, estetik görünümünü muhafaza ederek ağızda çok daha uzun yıllar kalabilir; en az 8-10 yıl fonksiyonlarını ve estetik görünümlerini eksiksiz bir şekilde sürdürebilir.

Laminaları yapıştırırken anestezi yapmamız gerekmiyor. Çünkü dişin üzerinde anestezi yapmayı gerektirecek bir işlem yapmıyoruz. Kendi dişinizin mevcut durumuna müdahale etmediğimiz için bir anestezi işlemi gerekmiyor.

En temel farkı şu şekilde özetleyebiliriz; Zirkonyum diş uygulanırken dişi kesmek zorunda kalıyoruz. Bir nedenden dolayı dişte oluşmuş bir problem var ve o bölgede problemi gidermemiz gerekir. Zirkonyum dişte dişi küçültme mecburiyetimiz varken lamina dişte tamterzi dişe hiç dokunmadan uygulama yapabiliyoruz.

Klinik olarak gülüş estetiği açısından yarattığı olumlu neticeler sebebiyle, lamina veneer en çok tercih ettiğimiz yöntemlerden biridir. Tedavi bütünlüğü ve sonuçları itibariyle bu yöntemi tavsiye etmekteyiz.

Porselen diş kaplama dediğimizde özel durumdan bahsediyoruz yani içinde metal alt yapısı olan porselen dişlerden bahsediyoruz. Bu metal alt yapılı porselen dişler yıllarca bunları kullandık dişleri korumada da birçok hizmette bulundular. Fakat şöyle bir dez avantajı var içindeki metal bant diş etinde bir reaksiyona neden oluyor ve orada bir koyulaşmaya neden oluyor.bundan dolayı  kozmetik olarak çok ciddi bir problem  oluşturuyor. Bunun dışında  diş etini irite ettiği için  rahatsız ettiği için diş eti ve altındaki dokularda belli harabiyetlere harabiyetlerin oluşmasına zemin hazırlıyor.

WhatsApp
Bize Hemen Ulaşın.
Bizi Takip
Edin!