Makaleler

İmplant Fiyatları 2024

Yapılacak olan tedavi kapsamında implant fiyatları implant adeti, markası, aynı gün yapılıp yapılmaması, dikişsiz olması gibi durumlara göre değişiklik gösterecektir. İmplant tedavisine etki edecek en önemli unsur implant tedavisini yapacak doktorun bu konudaki uzmanlığıdır. Peki hasta, doktorun bu konudaki uzmanlığını ve yetkinliğini nasıl tespit edecek? Hasta, bu tespiti muayene esnasında doktorun daha önce tamamladığı vaka fotoğraflarını inceleyerek yapabilecektir. Doktorun, bu başarılı vakaları yapabilmesi titiz bir çalışma sonucunda bu konuya eğilmiş olması ile alakalıdır. Bu minvalde, doktorun aldığı eğitim , doktorun daha önceki hastalardan edinmiş olduğu implant tedavi tecrübesi, implant tedavi süreci ile alakalı güncel yaklaşımlar konusunda katıldığı seminerler, toplantılar ve kurslar, vaka başarıları ile uzun dönem devamlılığı açısından çok önemlidir.

Bu liste Türk diş hekimleri birliğinin 2024 yılında yayınladığı taban implant fiyatları listesidir. Liste günceldir bir değişiklik olduğunda hemen tablomuzu güncelliyoruz.

İmplant FiyatlarıKDV Dahil %10
Kemik İçi İmplant (Tek Silindirik İmplant Ücreti Hariç)13.975,00₺
Sert doku greftleme (Greft Ücreti Hariç)7.050,00₺
Sinus Lifting (Biomateryal Ücreti Hariç)6.545,00₺
İmplant Destekli Hareketli Protezler (Hassas Tutucu Ücreti Hariç – Tek Çene) 18.440,00₺
İmplant Üstü Veneer Kron  (Seramik) (Abutment Ücreti Hariç)6.875,00₺
Tam Seramik Kron (Metal Desteksiz Porselen)12.610,00₺
İmplant Çıkartılması5.335,00₺
Zigoma implant (İmplant Ücreti Hariç) 21.600,00₺
İmplant Rehberi (Yarım Çene)5.025,00₺
İmplant Rehberi (Tam Çene)7.280,00₺

Özelde implant fiyatları bu tablodaki fiyatlardan farklı olmaktadır. İstanbul Nişantaşı’nda bulunan Kliniğimizde yapılan implant fiyatları 450€’dan başlamaktadır. Yerli implant fiyatları(Nucleoss, İmplance)450€’dan ithal implant fiyatları(Nobel (İsviçre), Straumann (İsviçre), Megagen (Güney Kore)) ise 650€’dan başlamaktadır. Ortalama adet fiyatı, yapılacak olan implant operasyonuna göre değişiklik göstermektedir.

kaynak: https://www.tdb.org.tr/tdb/v2/ekler/2024_Yili_Rehber_Tarife_Kitapcigi.pdf

İmplant Fiyatları Neye Göre Değişir

İmplant fiyatları değişikliğinin sebeplerinden biri de implant uygulamasında tercih edilen markaları ve biyomateryallerdir. Aynı zamanda implant dışında kullanılması gereken greft ( kemik tozu) ve diğer biyomateryaller de fiyat farkının oluşmasında etkili rol oynamaktadır. Megagen, Straumann gibi implant markalarının fiyatları yüksek olurken, yerli Nucleoss gibi implant markalarının fiyatları daha makul olabiliyor. Fiyatın yüksek veya düşük olması implantın kalitesi ve ağzınıza sağlayacak uyumu etkilemez doktorunuzun yaptığı analizler ile birlikte en uygun implant markasını seçecek. Bölgede yeterli kemik desteği olmadığında, greft materyali kullanılarak bu alana kemik takviyesi yapılması gerekebilmektedir. Dolayısıyla greft ücreti de implant tedavi ücretine eklenmektedir. En iyi implant markaları ve ülke menşeilerini merak ediyorsanız ilgili sayfamızı ziyaret ederek öğrenebilirsiniz.

İmplant fiyatlarına etki eden diğer bir önemli nokta da implant uygulandıktan hemen sonra (bknz: bir günde implant) aynı günde mi dişin takılacağı? yoksa 2-3 ay sonra mı İmplant üstüne yükleme yapılacağıdır. Konvansiyonel yöntemlerle implant yapıldıktan sonra 2-3 ay beklemek zorunda kalınıyorken, gelişen tekniklerle aynı günde implant ve dişi takmak mümkün olmaktadır. Hatta bir çok vakada artık dişin çekildiği gün implantın ve üzerine dişin tek bir anestezi ve operasyonla yapılmasını tercih etmekteyiz. Bu yeni tekniklerin vakalarda uygulanması durumunda teknik hazırlık sebebiyle maliyet olarak daha fazla olabilmektedir.

Ayrıca implant üstüne gelecek olan dişin estetik kalitesi ve dişin hazırlanması aşamasında kullanılan laboratuvar yöntemleri de farklı maliyetler oluşturabilmektedir. Tercih edilen klinikte verilen hizmet ve randevu sistemi , personel niteliği, klinikte kullanılan diğer sarf malzemelerinin de maliyet olarak verilecek hizmete yansıması doğal bir durumdur.

Hulasa, hastalarımıza genel tavsiyemiz implant fiyatları ile ilgili araştırma yaparken konusunda yetkin, yaptığı vakalar ve hasta ile olan iletişiminde güven veren iyi bir doktor bulmalarıdır. Çünkü, mesleğini aşk ile yapan bir doktor en iyi sonucu elde etmeyi kendine bir gaye olarak ortaya koyacaktır.