Porselen Lamine Diş Kaplama Nedir?

Porselen Lamine Diş Kaplaması Kimlere Uygulanmaktadır?

Dişlerinin rengi diş beyazlatma yöntemleriyle bile doğal renk tonlarına ulaşmayan kişilerde, diş araları çok fazla olan kişilerde araların görüntüsünü kapatmak amacıyla kullanılmaktadır. Dolgu, kanal tedavisi sonucunda siyahlaşan dişlerde, dişleri eğik ve çarpık olan hastalarda ve ön dişlerden birinde kırık olan hastalarda, hastanın 18 yaşını doldurmuş olması şartıyla uygulanmaktadır.

Porselen Lamine Diş Kaplama Süresi

En az üç aşamadan oluşmaktadır işlemin süreci. İlk aşamada hastanın diş yapısı kontrol edilerek tedaviye karar verilir. İkinci aşamada dişlerin boyları ölçülür, buna bağlı olarak kesimler sağlanır. Bu süreç ortalama 1 saat sürmektedir. Son aşama olan üçüncü aşamada ise kesilen porselen lamine dişlere yapıştırılmaktadır. Yapıştırma süreci de ortalama 2 saat sürmektedir. İlgili işlemlerin süresi diş sayısına bağlı olarak da değişmektedir.

Porselen Lamine Diş Kaplaması Avantajları

Porselen lamine diş kaplama, renk olarak ışık geçirgenliği sayesinde oldukça doğal durmaktadır. İlk yapıştırmadan sonra kontrol edilip renk ton ve yapısı beğenildiği an dişler sabitlenebilmektedir. Ağız temizliği kolay yapılabilmektedir. Şekillendirmesi 3 boyutlu yapılmakta olması sebebiyle çok rahat kullanım sağlanabilmekte ve direnci oldukça yüksektir. Tek dişe ya da tüm dişlere uygulanabilmektedir. Doğal olması sebebiyle hastanın kendi dişleriyle arasındaki fark anlaşılamamaktadır. Yiyecek ve içeceklerden dolayı renk değişimleri olmaz. Diş üzerinde diş küçültme gibi bir operasyon yapılmadan işlem sağlanır.

Porselen Lamine Diş Kaplama Dezavantajları

Porselen lamine diş kaplama işlemi için malzemeler yurt dışından ithalatı sağlanmaktadır. Bundan kaynaklı olarak da malzemeleri pahalı olabilmektedir.

Konuyla ilgili uzman bir doktor tarafından yapılmaması durumunda olumsuzluklarla karşılaşılabilmektedir.

Porselen Lamine Diş Kaplaması Yaptıranların Dikkat Etmesi Gerekenler

Porselen lamine diş kaplama işlemi dişlere düzenli bakımın yapılması durumunda yenileme istemez. Sert besinler direk dişleriniz ile kırılmaması gerekmektedir. Olabildiğince çok sıcak ve çok soğuk yiyecek içecek tüketimine dikkat edilmelidir. Gece uyurken diş sıkma ya da dişlerini gıcırdatma hastalığı olan bruksizm hastaları mutlaka tedavi olmalılar.

Tırnak yeme alışkanlığı olunması durumunda bu alışkanlığın bırakılması gerekmektedir.

Dişlerin günlük olarak hem fırça hem de diş ipi yardımıyla temizlenmesi gerekmektedir.

3 ayda ya da 6 ayda bir muhakkak doktor kontrolleri sağlanmalıdır.

WhatsApp Arama